Siódme wcielenie ACDSee

Doskonała przeglądarka graficzna oraz narzędzie do katalogowania, ACDSee, przez lata zdobywało sobie uznanie i coraz większą liczbę użytkowników na całym świecie. Dziś przyszła pora na zaprezentowanie kolejnej odsłony tego programu - przyjrzyjmy się dokładniej ACDSee 7.0!

Historia ACD Systems sięga aż 1989 roku, kiedy to po raz pierwszy można było usłyszeć o pierwszych wersjach przeglądarki plików graficznych i najszybszym wtedy, programowym dekoderze plików formatu JPEG. Przez lata produkty firmy ewoluowały, dodawano do nich nowe opcje, kolejnej edycje stawały się coraz szybsze. Doczekaliśmy się właśnie kolejnej wersji przeglądarki ACDSee i choć wydaje się, iż niewiele zostało już do poprawienia w tym produkcie, po raz kolejny autorzy zaskoczyli nas nowym pakietem funkcji.

Pierwsze wrażenia

Główne okno ACDSee 7

Główne okno ACDSee 7

Po zainstalowaniu i uruchomieniu przeglądarki oczom naszym ukazuje się lekko zmodyfikowany interfejs. Kolorystycznie oraz stylistycznie ACDSee 7.0 przypomina trochę program instalowany domyślnie w systemie Windows XP. Klasyczny układ programu znany z jego poprzednich wydań został utrzymany. Po lewej stronie znajdziemy dwie, wąskie kolumny z drzewem katalogów na dysku oraz miniaturowym podglądem poniżej. Resztę ekranu zajmuje podgląd miniatur plików graficznych z wybranego katalogu.

Ciekawą opcję posiada wspomniana wcześniej kolumna z drzewem katalogów. Ma ona 3 zakładki, na których znajdziemy dodatkowo kalendarz oraz opcję kategoryzowania plików do odpowiednich kategorii tematycznych i nadawania im ocen. Jest to w późniejszym okresie pomocne do sortowania posiadanych zasobów.

Oczywiście, tak jak w przypadku poprzednich wersji, mamy wpływ na to, co pojawia się na głównej stronie programu. Wszelkie ustawienia widoczności i rozmieszczenia okien możemy kontrolować z poziomu górnego menu View lub ręcznie przeciągać poszczególne elementy metodą 'przeciągnij i upuść'. Na samej górze głównego okna znajdziemy cały panel kontrolny, umożliwiający wykonywanie podstawowych operacji edycyjnych, centrum drukowania, oraz przyciski służące do przemieszczania się pomiędzy katalogami. Ogólnie jest przejrzyście i na pierwszy rzut oka, bez większych niespodzianek.

Miłe niespodzianki

Okno edycji zdjęcia w ACDSee 7

Okno edycji zdjęcia w ACDSee 7

Niespodzianki czekają nas jednak po głębszym zbadaniu możliwości ACDSee 7.0. Warto tu chociażby wspomnieć na wstępie o obsłudze plików standardu RAW - surowego formatu wykorzystywanego w bardziej zaawansowanych modelach aparatów fotograficznych. Ze względu na fakt, iż producenci poszczególnych aparatów cyfrowych mogą korzystać z różnych wersji standardu RAW, ACDSee 7.0 obsługuje pliki tego typu utworzone między innymi cyfrówkami Canona, Nikona, Fujifilm, Olympusa, Kodaka oraz Minolty.

Dość pożyteczna wydaje się także możliwość dowolnego skalowania miniatur zdjęć przy pomocy odpowiedniego suwaka umieszczonego na górze. Dzięki temu uzyskujemy płynny zakres wielkości miniatur w zakresie od 25 x 18 pikseli do 240 x 180 pikseli. Dodatkowo możemy skorzystać z tzw. 'selektywnego przeglądania' (Selective Browsing) i własnoręcznie zdefiniować kryteria wyświetlania się poszczególnych plików.

Okno dialogowe tworzenia albumu zdjęć na płycie CD w ACDSee 7

Okno dialogowe tworzenia albumu zdjęć na płycie CD w ACDSee 7

Poza wysyłaniem zdjęć pocztą elektroniczną, możliwe jest teraz natychmiastowe przeniesienie zasobów na płytę CD lub DVD (opcja Create Disc Wizard), która pozwala także na automatycznie uruchamianie pokazu zdjęć. Ciekawie prezentuje się również możliwość wykonania samodzielnych prezentacji zdjęć oraz przekonwertowania wybranych zdjęć na format jednego lub kilku plików PDF.

W przypadku zdecydowania się na autonomiczną prezentację, do wyboru mamy formaty EXE, SCR (Windows Screen Saver), a także plik SWF (plik będziemy mogli uruchomić przy pomocy odtwarzacza Flash Player). Możemy oczywiście wzbogacać prezentację o specjalne efekty przejścia pomiędzy poszczególnymi slajdami oraz sterować całym jej przebiegiem i czasem trwania.

Podsumowanie

Wydawało się, iż w takim programie jak ACDSee, niewiele już da się usprawnić. Okazało się jednak, iż jego autorom udało się udostępnić niedostępne do tej pory funkcje, czyniąc aplikację jeszcze bardziej wszechstronną przeglądarką. Program tradycyjnie już sprzedawany jest w dwóch wersjach: ACDSee 7 za 49,99 USD oraz ACDSee 7 PowerPack - pakiet wzbogacony o narzędzia FotoSlate 3 oraz ACD Photo Editor 3 - w cenie 79,99 USD.

Już dziś zachęcamy do pobrania wersji demonstracyjnych obu wersji ACDSee 7.0 z naszego serwisu:

- ACDSee 7.0

- ACDSee PowerPack 7.0

Więcej informacji: ACD Systems


Zobacz również