Siri w komputerach Mac otrzyma nowe funkcje

Siri w systemie macOS 10.15 ma otrzymać możliwość ustawienia alarmu oraz timera.

Po ujawnieniu niektórych nowych funkcji oczekiwanych w iOS 13 na początku tego tygodnia, Guilherme Rambo z 9to5Mac powraca z informacjami na temat nowej wersji systemu macOS 10.15 - i wygląda na to, że może to być ciekawa i przydatna aktualizacja. Podczas gdy dowiedzieliśmy się na początku tego tygodnia, że Apple podobno rozwijał sposób, aby umożliwić użytkownikom komputerów Mac korzystanie z iPadów jako drugiego wyświetlacza, piątkowe informacje zdradzają kilka innych nowości dotyczących między innymi dotyczące pogłębienia integracji pomiędzy macOS, a iOS.

Siri w komputerach Mac otrzyma nowe funkcje

Źródło: macworld.com

Zaczyna się od Siri, która na komputerach jest nieco wybrakowana. Jednym z najdziwniejszych rzeczy, których Siri na komputerze Mac nie może zrobić to ustawiania alarmów i timerów. Apple prawdopodobnie naprawi ten błąd przy okazji premiery macOS 10.15 Pojawić ma się też funkcja Siri Shortcuts, która mniej niż rok temu zadebiutowała na iOS. Rambo twierdzi, że Apple pokłada duże nadzieje w automatykę pracy z komputeram za pomocą głosu w aplikacjach, które będą dostępne w App Store. Rambo zaznacza jednak, że "tylko aplikacje Marzipan będą mogły korzystać z obsługi skrótów na MacOS", co może ograniczyć ich użyteczność.

Inną cechą, która podobno zostanie przeniesiona z systemu iOS do macOS, jest Screen Time (czas ekranu). Funkcja znana z iOS 12 umożliwiaśledzenie sposobu korzystania z aplikacji i ustalenie limitów czasu, przez jaki Ty i Twoje dzieci możecie korzystać z niektórych aplikacji. Według Rambo, Screen Time na komputerze Mac będzie praktycznie identyczny, jak Screen Time na telefonie iPhone i tablecie iPad: "W Preferencjach systemowych pojawi się nowy panel, w którym można skonfigurować tę funkcję. Gdy limit czasowy aplikacji zostanie przekroczony, pojawi się nakładka, pozwalająca użytkownikowi na zamknięcie aplikacji lub odblokowanie aplikacji za pomocą kodu dostępu".

Mówiąc o preferencjach systemowych, firma Apple podobno planuje rozbudować swoje ustawienia o nowy system zarządzania kontami Apple ID, aby rozszerzyć obecny panel iCloud, który będzie obejmował "lepszą obsługę konfiguracji funkcji Family Sharing, podobną do tej obecnie dostępnej w ustawieniach systemu iOS".

Siri w komputerach Mac otrzyma nowe funkcje

W przygotowaniu są również zmiany w aplikacji wiadomości. Rambo mówi o dodaniu efektów np. confetti, lasery, fajerwerki oraz inne. Na początku tygodnia dowiedzieliśmy się również, że Apple pracuje nad rozszerzeniem współpracy systemu macOS z zegarkami Apple Watch.

macOS 10.15 zadebiutuje w czerwcu podczas konferencji WWDC 2019. Najpierw system zostanie udostępniony w wersji beta dla deweloperów, aby mogli oni dostosować do niego swoje aplikacje. Później (prawdopodobnie na początku wakacji) dołączy publiczna beta (public beta), do której dostęp będzie miał po zarejestrowaniu każdy użytkownik posiadający kompatybilny sprzęt. Jeżeli chodzi o wymagania sprzętowe nie wiemy jeszcze, czy pozostaną one niezmienione w stosunku do macOS 10.14 Mojave. Tego dowiemy się dopiero podczas oficjalnej prezentacji systemu w czerwcu. Ostateczna wersja systemu operacyjnego zostanie udostępniona jesienią tego roku.

Z informacji, które posiadamy w obecnej chwili wydaje się, że Apple nie wprowadzi żadnych znaczących zmian w swoim systemie operacyjnym na komputery Mac, a skupi się na poprawie błędów, zwiększeniu integracji pomiędzy macOS, a iOS oraz przeniesie kilka funkcji z mobilnego systemu do komputerów Mac, co robił miało miejsce już w przeszłości.