Skąd bank wie ile ma mieć gotówki?

Elektroniczne transakcje nie wparły jeszcze pieniądza papierowego. Czasem potrzebna jest gotówka i to w większej ilości. Idziesz do banku, wypłacasz określoną kwotę. Takich operacji w oddziale z którego korzystasz może być jeszcze wiele tego samego dnia. Gotówki musi być więc tyle, aby sprawnie obsłużyć wszystkie transakcje. Skąd bank wie ile pieniędzy powinien zarezerwować i banknoty jakich nominałów będą najbardziej potrzebne. Computerworld sprawdził to na przykładzie Alior Banku.

Skąd bank wie ile ma mieć gotówki?
Dostawy gotówki do wszystkich oddziałów Alior Banku realizowane są nocą. Zajmuje się tym specjalnie wynajęta firma. W jej gestii jest obsługa wszystkich związanych z tym działań - od przygotowania potrzebnych pieniędzy, przez ich liczenie i konfekcjonowanie, po transport do wskazanych miejsc. Całość prac odbywa się poza bankiem. Rozliczenia za wykonane usługi dokonywane są w ramach kontraktu outsourcingowego.

Każda placówka Alior Banku ma tzw. szafę transferową - rodzaj specjalnego sejfu łączącego część ogólnie dostępną ze skarbcem. W niej zostawiana jest ściśle określona ilość potrzebnej gotówki lub odbierany jej nadmiar...

Jak wygląda pełny proces? Zapraszamy do lektury materiału "Pieniądze muszą zarabiać"