Skąd bank wie ile ma mieć gotówki?

Elektroniczne transakcje nie wparły jeszcze pieniądza papierowego. Czasem potrzebna jest gotówka i to w większej ilości. Idziesz do banku, wypłacasz określoną kwotę. Takich operacji w oddziale z którego korzystasz może być jeszcze wiele tego samego dnia. Gotówki musi być więc tyle, aby sprawnie obsłużyć wszystkie transakcje. Skąd bank wie ile pieniędzy powinien zarezerwować i banknoty jakich nominałów będą najbardziej potrzebne. Computerworld sprawdził to na przykładzie Alior Banku.

Dostawy gotówki do wszystkich oddziałów Alior Banku realizowane są nocą. Zajmuje się tym specjalnie wynajęta firma. W jej gestii jest obsługa wszystkich związanych z tym działań - od przygotowania potrzebnych pieniędzy, przez ich liczenie i konfekcjonowanie, po transport do wskazanych miejsc. Całość prac odbywa się poza bankiem. Rozliczenia za wykonane usługi dokonywane są w ramach kontraktu outsourcingowego.

Każda placówka Alior Banku ma tzw. szafę transferową - rodzaj specjalnego sejfu łączącego część ogólnie dostępną ze skarbcem. W niej zostawiana jest ściśle określona ilość potrzebnej gotówki lub odbierany jej nadmiar...

Jak wygląda pełny proces? Zapraszamy do lektury materiału "Pieniądze muszą zarabiać"