Skaner aktualizacji oprogramowania online

Na stronie internetowej firmy Secunia, zajmującej się szeroko pojętym bezpieczeństwem komputerowym, udostępnione zostało darmowe narzędzie o nazwie Secunia Software Inspector. Działa on na podobnej zasadzie, jak skanery antywirusowe online, jednak jego przeznaczeniem nie jest wykrywanie działających w systemie szkodników, ale sprawdzanie, czy użytkownik korzysta z najbardziej aktualnych wersji oprogramowania.

Software Inspector skanuje dysk komputera w poszukiwaniu zainstalowanych aplikacji, w tym przeglądarek internetowych (wraz z rozszerzeniami), odtwarzaczy plików multimedialnych, komunikatorów internetowych, klientów pocztowych; bada również czy pobrane zostały ostatnie aktualizacje dla systemu operacyjnego.

Skaner aktualizacji oprogramowania online

Secunia Software Inspector

Lista wykrytych programów jest następnie porównywana z bazą danych Secunii, na której znajduje się 4 tys. programów - na tej podstawie program informuje użytkownika, czy dany program wymaga aktualizacji (zainstalowania patchy bezpieczeństwa), dostarczając również szczegółowych informacji, którą wersję programu zainstalować i skąd ją pobrać.

Do działania Software Inspector wymaga zainstalowanego środowiska uruchomieniowego Java.

Więcej informacji: Secunia