Skaner prześwietlający... naczynia krwionośne

Ekipy opracowujące skanery biometryczne interesowały się najczęściej okiem (siatkówka, tęczówka) i palcem (linie papilarne) sprawdzanej osoby. Tymczasem Fujitsu opracowało urządzenie, które bada dłoń użytkownika, a konkretnie znajdującą się w niej siatkę naczyń krwionośnych.

Skaner prześwietlający... naczynia krwionośne

Skaner naczyń krwionośnych (źródło: Fujitsu)

W przeciwieństwie do wykorzystującego ultradźwięki i opisywanego niedawno skanera kości (patrz artykuł "Komputer dbający o kości kierowcy"), urządzenie Fujitsu tworzy obrazy dłoni przy pomocy czujnika ciepła.

Dzięki wykorzystaniu zakresu bliskiej podczerwieni nowy skaner biometryczny potrafi stworzyć mapę naczyń krwionośnych, a następnie porównać ją z pobranym z bazy obrazem. Jeśli skany nie będą się ze sobą zgadzać, użytkownik nie przejdzie pomyślnie procesu uwierzytelniania/autoryzacji.

Wynalazek Fujitsu pracuje bez dotykania skóry - nie ma zatem problemu z lepiącymi się lub zakurzonymi, trudnymi w czyszczeniu czujnikami. Co ciekawe, oszukanie urządzenia będzie raczej trudne: ze względu na badanie poziomu wydzielanego przez dłoń ciepła, skaner zauważa tylko te naczynia, przez które w danej chwili płynie krew.

Więcej informacji: witryna Fujitsu

Aktualizacja: 04 lipca 2005 09:51

Dzięki uprzejmości firmy Fujitsu udało nam się uzyskać zdjęcie najnowszego skanera naczyń krwionośnych.