Skanerem w Web

Coraz więcej skanerów ma funkcję Scan to Web. Użytkownicy domowego sprzętu z pewnością docenią możliwość szybkiej i łatwej publikacji zeskanowanych zdjęć w Internecie oraz udostępniania ich przyjaciołom i znajomym.


Coraz więcej skanerów ma funkcję Scan to Web. Użytkownicy domowego sprzętu z pewnością docenią możliwość szybkiej i łatwej publikacji zeskanowanych zdjęć w Internecie oraz udostępniania ich przyjaciołom i znajomym.

Na rynku pojawiło się już wiele modeli skanujących "do Internetu". Urządzenia wyposażone w funkcję Scan to Web mogą przesyłać obrazy do witryn internetowych bezpośrednio, bez zapisywania ich na twardym dysku domowego komputera. Sporo serwisów, takich jak HP Cartogra, Zing.com, MyFamily.com czy ImageOL.com, umożliwia internautom przechowywanie zeskanowanych rysunków i zdjęć, tworzenie fotoalbumów i udostępnianie ich innym użytkownikom Sieci. Takie wyspecjalizowane witryny często oferują dodatkowe opcje, np. tworzenie i wysyłanie elektronicznych kartek i listów albo zamawianie różnych gadżetów z motywami graficznymi własnego projektu.

Skanerem w Web

Funkcja Scan to Web pozwala na automatyczny transfer danych do Internetu, bez wcześniejszego zapisu na twardym dysku

Skanowanie do Internetu może w pierwszej chwili wydawać się tylko ciekawym udogodnieniem, funkcją interesującą, ale mało przydatną. Warto jednak odnotować niektóre możliwości tej techniki. Opcja tworzenia elektronicznych kartek i listów przyda się, gdy zechcesz zrobić komuś miłą niespodziankę z okazji imienin albo wysłać bożonarodzeniową e-pocztówkę, a opcja tworzenia list mailingowych - gdy musisz wysłać kilka graficznych zaproszeń do wielu osób. Bardzo przydatną opcją jest też konstruowanie albumów dostępnych dla innych użytkowników Sieci. Zdjęcia z wakacji będziesz mógł opublikować w Internecie, a Twoja rodzina i przyjaciele, także Ci, którzy mieszkają w odległych miejscowościach, więc trudno się z nimi skontaktować w konwencjonalny sposób, łatwo je obejrzą i skopiują na dyski własnych komputerów.

Testujemy HP ScanJet 5300C

Skanerem w Web

Skaner HP ScanJet 5300C używany do testów

Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej możliwościom funkcji skanowania do Internetu. Do testów używaliśmy skanera ScanJet 5300C firmy Hewlett -Packard. Przygotowanie urządzenia do pracy jest bardzo proste - wystarczy je podłączyć (przez port równoległy lub przez interfejs USB) do komputera i do źródła zasilania oraz zainstalować odpowiednie oprogramowanie. Na dołączonym do skanera CD-ROM-ie znajduje się aplikacja HP PrecisionScan oraz pakiet graficzny Adobe PhotoDeluxe Business Edition. Dla mniej doświadczonych użytkowników przygotowano też instruktażowe klipy, opisujące krok po kroku instalację sprzętu.

Testowany model HP ScanJet 5300C potrafi skanować dokumenty z rozdzielczością do 1200 dpi, przy 36-bitowej głębi kolorów. Do urządzenia można dokupić automatyczny podajnik papieru ADF (Automatic Document Feeder) oraz przystawki Transparency Adapter i Slide Adapter. Maksymalny rozmiar skanowanego dokumentu to 216 x 297 mm (przy automatycznym podajniku - 216 x 356 mm). Minimalne wymagania sprzętowe: komputer Pentium 90 MHz, CD-ROM 2x, 32 MB RAM, 120 MB przestrzeni na twardym dysku, monitor VGA. Jeśli chcesz podłączyć skaner do komputera przez port równoległy, musisz mieć zainstalowany system Windows 95/98/NT4.0/2000 Professional, przy łączeniu przez interfejs USB - Windows 98 lub 2000.

Skanerem w Web

Pod zeskanowaną ilustacją możemy wstawić podpis

Aby skaner mógł umieszczać zdjęcia bezpośrednio w Internecie, trzeba się najpierw zarejestrować w jednej z witryn obsługujących funkcje Scan to Web oraz zainstalować odpowiednie oprogramowanie. Użytkownicy sprzętu produkowanego przez Hewlett-Packard powinni się zarejestrować w jednym z trzech serwisów partnerskich HP Scan to Web. Są to: Zing.com, MyFamily.com oraz HP Cartogra (www.cartogra.com). My wybraliśmy ten ostatni i wypełniliśmy krótki formularz rejestracyjny, w którym trzeba podać imię, nazwisko, adres e-mail, kraj, płeć i wiek. Już po chwili pocztą elektroniczną nadeszło potwierdzenie otrzymania konta. Teraz należało jeszcze zainstalować oprogramowanie umożliwiające skanowanie wprost do Sieci. Na stroniehttp://scanjet.hp.com/scantoweb/default.htm możesz wybrać typ skanera, do którego potrzebujesz oprogramowania. Bardzo wiele modeli skanerów Hewlett-Packarda współpracuje z oprogramowaniem Scan to Web: 3200C, 3300C, 3400C, 4100C, 4200C, 4300C, 5100C, 5200C, 5300C, 5370C, 6300C, 6350C, 6390C. Niezbędna aplikacja działa z systemami operacyjnymi Microsoft Windows 95/98/NT/2000 oraz Mac OS. Po szybkiej instalacji programu można już skanować dokumenty wprost do Internetu.

Skanerem w Web

Zeskanowany obraz zostanie później przeniesiony do wybranego serwisu internetowego.

Po uruchomieniu narzędzia HP PrecisionScan w polu ScanTo pojawiają się trzy nowe opcje - nazwy dostępnych serwisów. Wybierz ten, w którym masz konto, i zacznij skanowanie. Kiedy dokument będzie zeskanowany, dane zostaną przesłane do odpowiedniej witryny (należy tylko podać login i hasło). Następnie wybierasz etykietę, która będzie się pojawiała pod obrazem, oraz album, w którym zostaną umieszczone zdjęcia. Należy jeszcze określić sposób przechowywania zdjęcia - optymalizacja jest dokonywana w zależności od tego, czy będzie tylko oglądane z witryny, czy również drukowane.

Wachlarz możliwości

Po zalogowaniu się do witryny HP Cartogra możesz oglądać zdjęcia ze swojej kolekcji, tworzyć i usuwać albumy czy kopiować obrazy z jednego albumu do drugiego. Do albumów warto dołączyć opis, a także zestaw słów kluczowych - pomogą innym odszukać interesujące ich kolekcje zdjęć. Każdemu albumowi możesz przydzielić odpowiedni poziom dostępu - Public (dostępny dla każdego), Shared (dostępny dla osób znających przypisane do albumu hasło) lub Personal Use. Jeśli nadasz swojej kolekcji poziom dostępu Public lub Shared, możesz ją umieścić w kilku (maksymalnie pięciu) kategoriach obszernego katalogu obejmującego różne tematy (np. zwierzęta czy krajobrazy). Zdjęcia zgromadzone w poszczególnych albumach można wysyłać do znajomych pocztą elektroniczną. Aby utworzyć elektroniczną pocztówkę, wystarczy do wybranego zdjęcia dobrać jedną z dostępnych ramek.

Skanerem w Web

W polu Scan To wybierasz serwis, z którego korzystasz

Warto utworzyć książkę z adresami osób, do których często wysyła się obrazki - nie trzeba będzie wpisywać tych samych adresów poczty elektronicznej podczas każdej wizyty w witrynie. Jeśli chcesz przesłać pocztówkę czy zdjęcie od razu do kilku osób, przygotuj własną listę mailingową. Interesującą opcją jest również ePhotoletter - list z rysunkiem albo zdjęciem. Aby go utworzyć, należy wybrać odpowiedni obrazek, wpisać wiadomość (dostępne są trzy kroje czcionek - Arial, Times NewRoman i Comic Sans MS - trzech rozmiarach) oraz wybrać tło wiadomości. Do amatorów przedmiotów codziennego użytku z własnoręcznie przygotowanymi motywami ozdobnymi skierowana jest oferta "spersonalizowanych" podarków z wybranym zdjęciem czy obrazkiem - można kupić np. podkoszulek, czapeczkę, zakładkę do książki, bombkę choinkową. Z poziomu witryny można też wydrukować zawartość albumu (przed pierwszym wydrukiem trzeba zainstalować odpowiednią wtyczkę).