Skanery A4

Skanery już dawno przestały być urządzeniami specjalistcznymi i luksusowymi. Obecnie zakres ich zastosowania znacznie się rozszerzył, stają się jednocześnie coraz nowocześniejsze, łatwiejsze w obsłudze i relatwnie coraz tańsze. Poniżej przedstawiamy wyniki pierwszej (większej) części ogólnego testu 53 skanerów płaskich formatu A4.


Skanery już dawno przestały być urządzeniami specjalistcznymi i luksusowymi. Obecnie zakres ich zastosowania znacznie się rozszerzył, stają się jednocześnie coraz nowocześniejsze, łatwiejsze w obsłudze i relatwnie coraz tańsze. Poniżej przedstawiamy wyniki pierwszej (większej) części ogólnego testu 53 skanerów płaskich formatu A4.

Dzisiejszy skaner domowy czy biurowy w niczym nie przypomina skanera ręcznego sprzed lat - niewygodnego i mało precyzyjnego, gdy każde drgnięcie ręki powodowało zniekształcenie obrazu. Różni się też od skanera stołowego, który do niedawna był olbrzymią maszyną (większą nawet od niektórych dzisiejszych kserokopiarek) pracującą powoli i głośno, a efektem skanowania nim kolorowego oryginału w trzech przebiegach głowicy (jedna składowa RGB na przebieg) był często obraz rozmyty lub rozbarwiony.

Obecnie najpopularniejsze na rynku są skanery płaskie. Skanery z dedykowaną kartą interfejsu odchodzą już do lamusa, może poza standardem SCSI, który jest wprawdzie efektywny, ale wciąż drogi. Natomiast w centrum zainteresowania nadal znajdują się skanery z interfejsem portu równoległego LPT(EPP) i/lub z coraz powszechniejszym gniazdem USB.

Standardowe wyposażenie skanera to program do grafiki rastrowej oraz program do rozpoznawania znaków OCR (większość sprzedawanych w Polsce skanerów jest wyposażona w OCR rozpoznający także polskie znaki).

Producenci i dystrybutorzy skanerów próbują zachęcić użytkownika nie tylko ceną i wysokimi parametrami swoich urządzeń. Coraz częściej dołączają bogate oprogramowanie, obejmujące nie tylko dwa wymienione wyżej typy aplikacji, ale także złożone systemy zarządzania dokumentami, wyrafinowane oprogramowanie graficzne, dodatkowe składniki sprzętu (przystawki do slajdów, podajniki papieru), a nawet specjalny program pomocy technicznej dla użytkownika.

W testach

W redakcji PC World wykonaliśmy szczegółowy test 51 skanerów podzielonych na dwie kategorie cenowe (kwoty netto): do 1000 złotych i od 1000 do 2000 złotych. Z uwagi na niewysoki koszt są to skanery domowe i biurowe, choć niektóre z powodzeniem mogłyby się równać z profesjonalnymi.

Wszystkie skanery były testowane w zakresie jakości i szybkości skanowania. Ocenialiśmy łatwość obsługi, sprawdzaliśmy serwis i oczywiście uwzględnialiśmy cenę.

Obu kategoriom (do domu, do biura) przypisaliśmy odmienne zestawy współczynników wagowych odzwierciedlających poprzez swoje wartości ważność poszczególnych kryteriów oceny.

W kategorii skanerów domowych największą rolę w ocenie końcowej odgrywa jakość skanów (40 procent), przed łatwością obsługi (20 procent) i ceną (20 procent), szybkością (15 procent) i serwisem (5 procent).

Z kolei w kategorii skanerów biurowych najważniejsza jest jakość skanów (45 procent), przed prędkością, której udział wynosi 30 procent, łatwością obsługi (10 procent), serwisem (10 procent) i ceną (5 procent).

Jakość skanów

Skanery A4

Zestawienie skanerów A4 standardu TWAIN do zastosowań domowych i biurowych

Jakość skanowania jest ustalana na podstawie wzorca kolorowego oraz wzorca w odcieniach szarości, zawierającego także obiekty do badania ostrości. Stosowaliśmy uniwersalną rozdzielczość 300 dpi, gdyż właśnie taka jest najczęściej stosowana w praktyce zwłaszcza przy skanowaniu dokumentów podlegających późniejszej analizie OCR. Pozwoliło to jednoznacznie ocenić najszerszą grupę skanerów, ale jednak kosztem znacznego uśrednienia możliwości poszczególnych urządzeń. Przyjęcie niższej rozdzielczości np. 75-100 dpi zawężałoby zastosowania skanerów do skanowania fotografii. Z kolei przyjęcie np. poziomu 1200 dpi byłoby właściwe do oceny skanerów wczytujących subtelną tonalnie grafikę, ale za to zupełnie nieadekwatne do pozostałych zastosowań.

Nie ocenialiśmy także skanowania bezpoś-rednio w 32-bitowym trybie barw CMYK jako przeznaczonym do profesjonalnych zastosowań. Testy interpolacji przeprowadzaliśmy z powszechnie przyjętą za obowiązującą rozdzielczością 4800 dpi.

Prędkość

W tej kategorii mierzymy czas wczytania tego samego wzornika w trybie odcieni szarości (30 procent udziału w ocenie prędkości) i w trybie kolorowym (50 procent udziału) - w obu przypadkach obieramy rozdzielczość 300 dpi. Oprócz tego mierzymy czas skanowania strony (format A4) dokumentu tekstowego w trybie czarno-białym (15 procent udziału), a także zeskanowania i interpolacji wycinka wzornika 1,82 na 3,36 cala w rozdzielczości 4800 dpi. Aby zapewnić porównywalność wyników, wszystkie pomiary wykonujemy na tym samym komputerze HP Vectra VL, wykorzystując do akwizycji tę samą aplikację Micrografx Picture Publisher 8.0. Należy jednak pamiętać, że korzystając z programów graficznych dołączanych do poszczególnych skanerów, można niejednokrotnie uzyskać lepsze wyniki.

Łatwość obsługi

W tej kategorii ocenie podlegają przede wszystkim: łatwość instalacji skanera (maksymalnie 10 ze 100 punktów), instrukcja obsługi (maksymalnie 10 punktów), łatwość obsługi sprzętu i oprogramowania (maksymalnie 10 punktów), dołączone akcesoria (30 punktów) i oprogramowanie (40 punktów).