Skanery Xeroxa podmieniają czasem cyfry 6 i 8 w skanowanych dokumentach

Na dość ciekawy błąd w urządzeniach firmy skanujących firmy Xerox natrafił autor strony dkriesel.com. Zauważył on, że podczas skanowania dokumentów o określonym kroju i wielkości liter, cyfra 6 zmienia się na skanie w 8. Wygląda to z pozoru na mały błąd, ale takie przekłamanie dokumentów może mieć przecież poważne konsekwencje.

Opisywany problem dotyczy kopiarek i skanerów Xerox WorkCentre Line. W “sprzyjających" okolicznościach potrafią one podmienić cyfrę skanowanego dokumentu na inną. Problem ten nie jest jednak związany z rozpoznawaniem pisma OCR, jak możnaby było się w pierwszej chwili spodziewać. Błąd polega na tym, że obraz po zeskanowaniu do pliku PDF ulega kompresji. Użyty algorytm JBIG2 , aby ułatwić maszynie pracę i nie marnować niepotrzebnie pamięci, znajduje podobne do siebie malutkie obszary w obrazie.

Jeśli różnica między nimi jest minimalna, oprogramowanie Xeroxa nie wgrywa do pamięci nowego obrazu, a korzysta z tego, który już się znajduje w jego “słowniku”. Dlatego z pozoru zeskanowane dokumenty wyglądają na pierwszy rzut oka identycznie jak oryginał, ale przy powiększeniu widać różnice w detalach. Prawdziwy problem pojawia się jednak nie przy stracie jakości obrazka, ale gdy urządzenia Xeroxa skanując dokumenty z cyframi błędnie interpretują 6 jako 8.

Odkrywca buga zauważył go sprawdzając po raz drugi dane na planie budynku po jego uprzednim zeskanowaniu i wydrukowaniu. Ponieważ cyfry się nie zgadzały, prześledził proces powstawania błędu i upewnił się, że wina leży po stronie oprogramowania Xeroa. Sprawę opisał na swojej stronie internetowej dkriesel.com. Po zgłoszeniu przez niego błędu firma Xerox jest już świadoma istnienia problemu i pracuje nad jego rozwiązaniem.

Nie wiadomo jeszcze ilu linii produktowych problem może dotyczyć, ale pojawiają się pierwsze sposoby rozwiązania problemu, które wyłączają kompresję typu JBIG2. Autor odkrycia jednak zwraca uwagę na to, jak takie przekłamania mogą być niebezpieczne, jeśli dotknęły one w przeszłości dokumentów z takich dziedzin jak architektura i medycyna.