Skanery dla grafika


Plustek ST48

Skanery dla grafika

Plustek ST48

Skaner Plustka pojawił się w naszych testach trochę wyjątkowo, jako najbardziej zaawansowane urządzenie w low-endowej serii skanerów. I generalnie, biorąc pod uwagę niską cenę urządzenia, poradził sobie całkiem nieźle. Zarówno zdjęcie, jak i wzornik zeskanował bardzo dobrze. Zaskakująco dobrze wykonał operację odrastrowywania. Miał natomiast wiele trudności ze skanowaniem materiałów przezroczystych. Slajdy skanował nieźle, ale zdecydowanie nie polecamy go do skanowania negatywów, szczególnie takich, nad którymi trzeba jeszcze później popracować. Szkoda, bo jako jeden z nielicznych skanerów (a na pewno jedyny w tej cenie) ma bogaty zestaw ramek do materiałów transparentnych

Uwagę zwracają jego niewielkie wymiary, choć sama konstrukcja skanera nie wydaje się zbyt trwała. Podczas skanowania grubych książek trzeba uważać, bo górna pokrywa, niczym nie zabezpieczona, może wypaść z zawiasów.

No i podstawowa wada - Plustek ST48 nie współpracuje z Macintoshami.

Producent Plustek

Model ST48

Rozdzielczość optyczna 2400 x 4800 dpi

Gęstość optyczna 2.8 Dmax

Głębia koloru 48 bitów

Odrastrowywanie tak

Obszar skanowania 216 x 297 mm

Interfejs USB 2.0

Praca z Macintoshem nie

Wymiary mat. przezr. 24x36 mm (4x), slajd (3x) 6x6 cm (1x), 6x9 cm (1x), 13x18 cm (1x)

Oprogramowanie Corel 9 Essentials, Presto! ImageFolio LE, ABBYY FineReader 5.0 Sprint PL, Mr. Photo, PageManager, Image Explorer, PageType, Bridgewell Page abc

Gwarancja 2 lata

Cena brutto 850 zł

Informacje Multimedia Vision,http://www.plustek.pl

Skanery dla grafika

Umax PowerLook III

Umax PowerLook III to najbardziej zaawansowany skaner z testowanych przez nas. Do komputera podłączany jest przez port SCSI-II, w związku z czym warto wcześniej zadbać o kontroler.

Do skanera oddzielnie można zainstalować masywny i wytrzymały moduł do skanowania materiałów przezroczystych. Do modułu dołączonych jest mnóstwo ramek do różnego rodzaju negatywów i slajdów. Spośród modułów do innych skanerów wyróżnia go oddzielna, przesuwająca się świecąca listwa. Jest to rozwiązanie nietypowe, ponieważ u większości urządzeń w górnej pokrywie zamontowana jest lampa świecąca rozproszonym światłem.

Skanowane zdjęcia są wysokiej jakości - wszystkie szczegóły i kolory odwzorowane są z pełną ostrością. Nieco gorzej jest z materiałami przezroczystymi, którym brakuje trochę kontrastu i ostrości. Zadowalające są efekty odrastrowywania zdjęć z rastrem, chociaż producent mógłby jeszcze trochę popracować nad jego pełną eliminacją.

Producent Umax

Model PowerLook III

Rozdzielczość optyczna 2400 x 2400 dpi

Gęstość optyczna 3.4 Dmax

Głębia koloru 42 bity

Odrastrowywanie tak

Obszar skanowania 216 x 356 mm

Interfejs SCSI-II

Praca z Macintoshem tak

Wymiary mat. przezr. slajdy 24x36 (12x), 4,5x6 cm (2x), 6x6 cm (2x), 6x7 cm (2x), 9x12 cm (12)

Oprogramowanie MagicScan, Adobe Photoshop Elements, SilverFast AI

Gwarancja 1 rok

Cena brutto 4209 zł

Informacje Akon, http://www.akon.com.pl