Skanery dla grafika


Wszystkie przetestowane przez nas skanery reprezentowały dość wysoki poziom. Zostały dobrane tak,aby ich parametry, a przede wszystkim rozdzielczość i gęstość optyczna,mogły spełnić wymagania każdego grafika.

Jeszcze do niedawna rozdzielczość skanowania była dla producentów polem rywalizacji i walki o rynek. Na początku odnosiło to pożądany skutek, ale dziś raczenie użytkowników rozdzielczościąo coraz większej ilości punktów na cal jest bez znaczenia. Bo i tak plik będący wynikiem zeskanowania obszaru o wymiarach znaczka pocztowego będzie miał kilkadziesiąt megabajtów. Gdybyśmy chcieli w ten sposób zeskanować całą stronę A4, to na dysk twardy trafiłby plik o objętości kilku gigabajtów. Operacji na tak dużych plikach niektóre komputery mogłyby po prostunie wytrzymać. Bezcelowe są zatem takie działania, tym bardziej że w tak ogromnych rozdzielczościach skaner odwzorowuje także wszystkie niedociągnięcia oryginału, których przy tak dużym powiększeniu nie sposób uniknąć.

Większość profesjonalnych skanerów zawiera moduły do skanowania materiałów przezroczystych. Jakość wykonywanych przez nie skanów jest różna. Często nie zachwycają skany uzyskane z najdroższych modeli, podczas gdy skaner za tysiąc złrobi je równie dobrze, a niekiedy nawet lepiej. Najczęściej skanom brakuje ostrościi kontrastu. Decydując się na kupno skanera, należy znać wymiary materiałów przezroczystych, które będą skanowane. Różna jest bowiem rozpiętość i wymiary dołączanych do urządzeń ramek. Warto więc wcześniej zdobyćtrochę wiedzy na ich temat.

Coraz częściej dołączone do skanerów sterowniki mają funkcję odrastrowywania (choć, o dziwo, nie miał jej testowany przez nas nowy model skanera HP - Scanjet 8200). Szczerze trzeba przyznać, że nie wszystkie urządzenia radzą sobie z tą funkcją dobrze. Zdarzało się, że wynik jej działania bliski był ideału, choć nieraz można było odnieść wrażenie, że efekt ten uzyskano dzięki zmniejszeniu ostrości obrazu.

Producenci coraz częściej usiłują zwrócić uwagę użytkowników na swój sprzęt dodatkowym oprogramowaniem. Standardowy zestaw, na który, oprócz sterowników, składał się program do edycji obrazu i program OCR, przestał już wielu klientów satysfakcjonować, szczególnie, że jakość tych programów nie zawsze była najlepsza. Coraz częściej do skanerów dołączanych jest kilka programów graficznych (najczęściej Adobe Photoshop Elements), programy do OCR-u rozpoznające polskie znaki, a bardziej zaawansowanym skanerom towarzyszą takie perełki, jak SilverFast. Ważne, że zdecydowana większość tych urządzeń bez problemu współpracuje z Macintoshami.

Podsumowując wyniki naszych testów, stwierdziliśmy, że często nie zależały one od ceny skanerów. Jakość skanów otrzymanych ze skanerów tańszych (w cenie niewiele ponad tysiąc złotych) była porównywalna do uzyskanej z urządzeń znacznie droższych, często w cenie kilku tysięcy złotych. Warto więc wcześniej zastanowić się nad właściwym wyborem odpowiedniego skanera, bo nieczęsto potrzebujemy mnóstwa ramek do slajdów czy drogiego oprogramowania.