Skanery do zadań...

Skanery oferowane współcześnie są szybsze, tańsze i lepszej jakości niż kiedykolwiek. Dokładnie przetestowaliśmy 18 wybranych modeli przeznaczonych do domu i biura.


Skanery oferowane współcześnie są szybsze, tańsze i lepszej jakości niż kiedykolwiek. Dokładnie przetestowaliśmy 18 wybranych modeli przeznaczonych do domu i biura.

Dostajesz to, za co płacisz. Tak przynajmniej twierdzą sprzedawcy i producenci skanerów, gdy klienci pojawiają się w sklepie. Skanery są nie tylko tańsze, ale również mają znacznie więcej funkcji. Producenci promują skanery o coraz większej rozdzielczości i głębi kolorów, oferując jednocześnie większą wydajność. Jak się przekonaliśmy, najwyższe rozdzielczości (większe niż 600 dpi) pozwalają zwykle uzyskać tylko nieco lepszą jakość niż przy 600 dpi, chyba że skanuje się z negatywu lub powiększa wybraną część zdjęcia. Większość aplikacji graficznych zezwala na niewielką tylko regulację w zakresie powyżej 24-bitowej głębi koloru, gdyż większe głębie koloru są rzadziej wykorzystywane. Ponieważ większa rozdzielczość wymaga znacznie dłuższego czasu skanowania i powoduje powstanie dużego pliku, niewielkie polepszenie jakości może jednak wymagać wiele cierpliwości.

Przetestowaliśmy 18 skanerów w cenie od 400 do 4000 złotych. Podzieliliśmy je na dwie grupy według ceny i funkcji: skanery do domu i małego biura, gdzie skanuje się więcej fotografii niż dokumentów tekstowych, oraz skanery do biur i dużych firm, od których wymagana jest dokładność, automatyzacja i możliwość rozbudowy funkcjonalności. W przeciwieństwie do modeli przeznaczonych do domu skanery biurowe wyposażone są w opcjonalne akcesoria, charakteryzują się większą prędkością, wielkością i solidniejszą budową.

W laboratorium PC World Test Center mierzyliśmy czas skanowania i szczegółowo badaliśmy jakość skanów. Testy wykonaliśmy na komputerze Pentium II 550 MHz z 128 MB RAM, działającym z systemem Windows 98. Grono sędziów oceniało cztery skany z każdego skanera w tak zwanym ślepym teście. Skanowaliśmy fotografie w najwyższej dostępnej rozdzielczości. Tę samą fotografię skanowaliśmy kilkakrotnie: w rozdzielczości 75 dpi (używanej do publikacji w Internecie), w skali szarości z rozdzielczością 600 dpi i w wersji czarno-białej z rozdzielczością 300 dpi. Sędziowie porównywali zeskanowane w rozdzielczości 75 dpi obrazy na skalibrowanym ekranie i wydruki ze skanów o rozdzielczości 600 dpi, wykonane na drukarce HP DeskJet 970Cxi. Obrazy w pozostałych rozdzielczościach drukowaliśmy na modelu HP Color LaserJet 8500N. Ocenialiśmy też prędkość, łatwość użytkowania, funkcjonalność i dołączone oprogramowanie.

W tabeli umieściliśmy trzy najlepsze skanery biurowe i siedem do domu. Zarówno w kategorii prędkości, jak i jakości obrazu Epson Perfection 1200S okazał się nie do pobicia. Oferował nie tylko rozdzielczość 1200 dpi, ale też 36-bitową głębię koloru, szybki interfejs SCSI i zestaw przydatnych programów. Inną zaletą tego modelu jest możliwość dodawania urządzeń. Za około 770 złotych można dokupić adapter pozwalający skanować slajdy i negatywy (o maksymalnych wymiarach 4x5 cali), za 1200 złotych automatyczny podajnik dokumentów przydatny do rozpoznawania pisma w wielostronicowych dokumentach.

Najlepszy skaner w kategorii biurowej, który tworzył skany najwyższej jakości i pozwalał wykonywać wiele zadań biurowych, Microtek ScanMaker X12USL skanował z rozdzielczością 1200 dpi w 42-bitowej głębi koloru i zawierał złącza SCSI i USB. Do skanera dołączany jest doskonały zestaw oprogramowania, łącznie z dwoma panelami kontrolnymi - dla początkujących i zaawansowanych. Można również dokupić do niego automatyczny podajnik kartek za około 600 złotych oraz adapter do skanowania slajdów i negatywów (o maksymalnych wymiarach 5x6 cali) za około 350 złotych.

Najlepszy zakup

Skanery do zadań...
Najlepszym zakupem w kategorii do domu okazał się skaner Epson Perfection 1200S (po lewej). Jakość skanów tego modelu była bardzo dobra, co więcej, mógł skanować z rozdzielczością 1200 dpi i zawierał wiele przydatnych programów.

Znak najlepszego zakupu do biura przyznaliśmy skanerowi Microtek ScanMaker X12USL (poniżej) za doskonałe odwzorowanie kolorów, względnie niską cenę i niewielkie wymiary. Zaletą tego modelu były też opcjonalne: automatyczny podajnik dokumentów w cenie i adapter do skanowania slajdów.

Skanery do zadań...
Należy podkreślić, że przydatność danego modelu skanera bardzo zależy od tego, do czego się go będzie wykorzystywać. Nasze ogólne testy wykonane przy uniwersalnej rozdzielczości 300 dpi (i tylko przy niej - por. PCWK 9/2000 "Skanery A4", str. 28 i PCWK 10/2000 "TOP 10 - Skanery", str. 74) przynoszą wyniki przedstawiające uśrednione możliwości badanych skanerów w większości zastosowań. Zaprezentowane tu wybiórcze testy szczegółowe wyłoniły zwycięzców wyspecjalizowanych, czyli skanery przeznaczone przede wszystkim do określonych zadań.

Skanowanie dużego obrazka

Oferta nowych skanerów o rozdzielczości 1200 dpi i 42-bitowej głębi koloru zastąpiła zeszłoroczną, w której proponowano rozdzielczość 300 dpi i 36-bitową głębię koloru. Roku temu żaden z testowanych przez nas skanerów nie mógł skanować z optyczną rozdzielczością większą niż 600 dpi. Obecnie siedem może rejestrować obraz z rozdzielczością 1200 dpi, a jeden ze skanerów do biura aż z 1600 dpi, a jak wiadomo, im wyższa rozdzielczość, tym więcej szczegółów skaner może zarejestrować. Jest to szczególnie ważne, gdy powiększany jest fragment obrazu filmu fotograficznego lub grafiki.