Skanery małego obrazka


Microtek ArtixScan 4000tf

Skaner Microteka jest około dwukrotnie szerszy od testowanych przez nas skanerów. Model ten zdecydowanie wiedzie prym w kategorii ilości dołączonych do skanera przedmiotów. Oprócz tradycyjnego oprogramowania i literatury wymienić należy program SilverFast Ai, kontroler FireWire (skaner, oprócz USB, ma dwa gniazda FireWire), specjalną szczoteczkę do czyszczenia obiektywu skanera (montowaną na wsuwanej do skanera ramce) i pokrowiec na urządzenie.

Niestety, ilość dołączonych do skanera gadżetów nie idzie w parze z jakością skanowania. Zeskanowane zdjęcia były dość mdłe i trzeba było nad nimi dość solidnie popracować, aby wykonaną pracę można było zaliczyć do kategorii udanych.

Microtek ArtixScan 4000tf

Microtek ArtixScan 4000tf

Ciekawie rozwiązano pozycjonowanie paska filmu w ramce. Aby nie dotykać filmu palcami, perforację paska nakłada się na wystające ząbki, ramkę zamyka, a następnie specjalnym suwakiem dopasowuje układ paska do poszczególnych pól.

W sterownikach skanera zabrakło automatycznego dostosowywania maski kolorów podczas skanowania negatywów do profilu danego producenta filmu. Typ filmu trzeba wybierać samemu, a gdy go nie ma na liście, pozostaje eksperymentowanie.

Producent: Microtek

Model: ArtixScan 4000tf

Rozdzielczość: 4000 dpi

Formaty orginałów: film 35 mm (x6), slajdy 35 mm w ramkach (x4)

Interfejs: USB, FireWire

Oprogramowanie: Adobe Photoshop Elements 2.0, Silver Fast 6

Gwarancja: 2 lata

Cena: 5900 zł

Kontakt: Connect,http://www.connect.pl

Minolta DiMAGE Scan Elite 5400

Minolta DiMAGE Scan Elite 5400

Minolta DiMAGE Scan Elite 5400

W skanerze DiMAGE Scan Elite 5400 zastosowano technikę Digital ICE firmy Kodak, która umożliwia usuwanie rys i kurzu ze skanowanych oryginałów. Niestety, jest to poprzednia wersja tej techniki (nowszą zastosowano w skanerze Nikona), dlatego nie ma on do dyspozycji tak wielu parametrów ustawień.

Większość skanerów ma na obudowie jeden przycisk - włącznik. Skaner Minolta DiMAGE Scan Elite 5400 zawiera ich aż cztery. Oprócz tradycyjnego włącznika, znaleźć można przyciski do rozpoczęcia skanowania, wysunięcia ramki z oryginałami oraz potencjometr do pozycjonowania ramki względem jej prowadnicy.

W pracy ze skanerem Minolty przeszkadza trochę cichy, ale bardzo wysoki dźwięk, pojawiający się podczas przesuwania ramki w prowadnicy. W czasie skanowania urządzenie wydaje z siebie wiele dźwięków na różnych częstotliwościach, co w skanowaniu większej ilości materiału może być dość uciążliwe.

Jakość skanowania jest dobra, ale nie zachwycająca. Skaner dość dobrze daje sobie radę z niedoświetlonymi negatywami, ale pozostawia ziarno. Sterowniki skanera na pierwszy rzut oka są dość mało intuicyjne, ale po paru chwilach bez problemu można po nich sprawnie nawigować.

Producent: Minolta

Model: DiMAGE Scan Elite 5400

Rozdzielczość 5400 dpi

Formaty orginałów: film 35 mm (6x), slajdy 35 mm w ramkach (4x)

Interfejs: USB 2.0, FireWire

Oprogramowanie: Adobe Photoshop Elements 2.0

Gwarancja: 1 rok

Cena: 3999 zł

Kontakt: Minolta,http://www.minolta.pl

Nikon Super Coolscan 5000 ED

Nikon Super Coolscan 5000 ED

Nikon Super Coolscan 5000 ED

Skaner Nikona to zdecydowanie najlepszy produkt w swojej klasie (ale też i najdroższy wśród testowanych przez nas skanerów). Efekty jego pracy (a szczególnie oczyszczanie oryginałów) powinny zadowolić najbardziej wybrednych użytkowników.

Największą siła skanera Coolscan 5000 ED są funkcje czyszczenia zeskanowanych negatywów. Zastosowano w nim technikę Kodaka Digital ICE4 Advanced, na którą składają się cztery moduły: Digital ICE (cyfrowy retusz), Digital ROC (rekonstrukcja barw), Digital GEM (redukcja ziarnistości) i Digital DEE (rozszerzenie dynamiki ekspozycji). Dla każdej z tych funkcji dostępne są dodatkowe ustawienia.

Ale skanowanie z uruchomionymi dodatkowymi funkcjami oczyszczania ma wadę - wielokrotne przeliczanie zeskanowanego obrazu bardzo spowalnia uzyskanie efektu finalnego.

Wyjątkową cechą skanera Nikona jest brak ramek. Ze skanerem dostępne są adaptery do slajdów (1 ramka) i ciętych filmów (2-6 klatek). Do adaptera przeznaczonego dla filmów delikatnie wkładamy pasek z filmem, a skaner sam go pobiera i wykrywa poszczególne klatki. Jest jednak pewna wada tego rozwiązania - nie można skanować pojedynczej klatki (chyba że umieścimy ją w ramce do slajdu).

Producent: Nikon

Model: Super Coolscan 5000 ED

Rozdzielczość: 4000 dpi

Formaty orginałów film 35 mm (6 x), slajdy 35 mm w ramkach (1 x)

Interfejs: USB 2.0

Oprogramowanie: Adobe Photoshop Elements 2.0

Gwarancja:1 rok

Cena: 6999 zł

Kontakt: Nikon, http://www.nikon.pl