Skanery płaskie


Pełnia barw

Głębia bitowa koloru określa sposób konwersji odczytanych danych świetlnych w cyfrową informację. Matryce CCD są ślepe na barwy, reagują wyłącznie na intensywność oświetlenia. Skanery pobierają równocześnie zestawy informacji dla każdego skanowanego piksela przez czerwony, zielony i niebieski filtr.

Dzięki odpowiedniej konstrukcji i oprogramowaniu informacja RGB jest łączona w konkretną barwę. Kilka lat temu standardem było mierzenie poszczególnych poziomów w informacji 8-bitowej, co dawało w sumie 24 bity na wejściu. Ale od kiedy zaczęto używać bardziej czułych matryc CCD, to konwersja stała się najpierw 10-bitowa (w sumie 30 bitów), by dojść do obecnego poziomu 16 bitów na barwę (w sumie 48 bitów).

Natomiast ilość bitów na wyjściu określa głębię bitową pliku wytworzonego przez skaner i jego software. Często oprogramowanie jest w stanie zapisać plik w formacie 36-bitowym w celu dalszej obróbki w aplikacjach, oferujących pracę w tej liczbie kolorów (opcję taką ma np. Adobe Photoshop). Ale przecież większość z nas używa plików 24-bitowych. Czy uzyskamy jakąkolwiek korzyść z tego, że skaner pracuje z wewnętrzną głębią 36 czy 30 bitów? Otóż tak. Taki skaner będzie mógł zaoferować więcej barw do odpowiedniego opracowania detali lub usunięcia szumu wizualnego w cieniach i punktach o dużej jasności, dysponując wciąż dużą ilością barw do zapełnienia tonów średnich.

Trzeba pamiętać, że system obróbki obrazu jest tak dobry, jak jego najsłabszy element. Jeśli umieści się 36-bitowy układ konwertujący obok taniego, mało czułego układu CCD, to model będzie sprzedawany jako 36-bitowy, ale jakość skanów będzie gorsza niż w modelach 24-bitowych. Jak to zazwyczaj w przypadku sprzętu bywa, specyfikacja techniczna to nie wszystko. Tak naprawdę tylko test porównawczy pomaga dokonać wyboru.

Te wszystkie dodatki

Sprzęt jest zaledwie połową urządzenia: dołączone oprogramowanie ma decydujący wpływ na osiągane rezultaty. Na przykład PowerLook 3000 i Heidelberg Saphir HiRes mają te same podstawowe parametry, ponieważ są oparte na takich samych układach Umaxa. Ale skaner Heidelberga wykorzystuje własny software, wskutek czego modele te znacznie się różnią.

Większość skanerów jest wyposażona w sterowniki zarówno dla

Windows, jak i Maca. Czasem dołączane są też wersje unixowe. W celu ustalenia zgodności z poszczególnymi wersjami Unixa, należy skontaktować się z producentami. Sterowniki TWAIN, dostarczane zazwyczaj dla Windowsów (choć czasem również w wersji makowej), umożliwiają skanowanie bezpośrednio z aplikacji zgodnej ze standardem TWAIN (na przykład Photoshop). Niektórzy producenci dołączają też plug-in do Photoshopa na Maca. W oprogramowania można znaleźć aplikacje do kalibracji i zarządzania barwami, a także programy do edycji zdjęć.

Zdecydowanie się na skanowanie ăna miejscuÓ oznacza, rzecz jasna, konieczność poświęcenia pewnej ilości czasu na kalibrowanie, korekcję, i ogólne zarządzanie. Może okazać się, że są niezbędne zmiany w planowaniu pracy. Oszczędzamy pieniądze i czas na przygotowanie skanów, ale należy też wziąć pod uwagę środki na zakup skanera. Musimy dokonać właściwego wyboru wśród tak bogatej oferty. Trzeba więc starannie rozważyć tego rodzaju decyzję.

Jeśli zdecydujesz się na kolorowy skaner płaski, to pamiętaj, że najważniejsze są wyniki, a nie parametry techniczne. Należy przetestować urządzenie przed zakupem, i wybrać skaner najbardziej odpowiadający potrzebom. Tylko wtedy będzie to trafiony i udany zakup.