Skanery płaskie

Jakość skanerów płaskich ze średniego przedziału cenowego jest coraz lepsza. Przyjrzeliśmy się więc ofercie czołowych firm.


Jakość skanerów płaskich ze średniego przedziału cenowego jest coraz lepsza. Przyjrzeliśmy się więc ofercie czołowych firm.

Kierownicy artystyczni, zmuszeni do ciągłego obniżania kosztów, wykonują coraz więcej skanów na miejscu, w studiu. Skanery płaskie zapewniają proste i szybkie wykonanie pracy, ale czy jej jakość jest wystarczająca? Jeśli zadowalają nas uzyskane wyniki, to jakie nakłady okażą się niezbędne? Jeśli twoja firma nie przerabia większej ilości grafik, jak dzieje się to w przypadku gazet lub wydawnictw zajmujących się katalogami, to możesz zainteresować się ofertą urządzeń w cenie od 9000 do około 35 000 zł. Przy mniej intensywnych zadaniach są prawie tak samo skuteczne jak modele droższe (około 80 000 zł), oferują jednak wyższą jakość i więcej opcji niż tanie skanery płaskie.

Choć te ostatnie spełniają swoje zadanie w pracy nad zdjęciami, to nie radzą sobie z materiałami przezroczystymi. Skanery płaskie z górnej półki - np. Topaz Heidelberga - stanowią groźną konkurencję dla urządzeń bębnowych pod względem jakości wyników i oferują zaawansowane opcje automatyzowania procesu pracy. Jednak koszt takiego skanera zwróci się, jeśli będzie wykorzystywany minimum przez dziesięć godzin dziennie.

Jeśli wykonujesz tylko kilka skanów zdjęć czy przezroczy dziennie, to zakup skanera może oznaczać w przyszłości ograniczenie wydatków nawet o kilkaset złotych dziennie. Warto więc kupić model tańszy lub średniej klasy omawiany w tym artykule. Oferują one rozdzielczość rzędu przynajmniej 600 ppi, z możliwością obsługi materiałów transparentnych (standardowo lub w formie opcji). Wielu zawodowców korzysta z urządzeń średniej klasy i uzyskuje dobre wyniki. Jeff Baran, szef produkcji Bentley House - firmy zajmującej się reprodukowaniem dzieł sztuki - do skanowania obrazów (dostarczanych na materiałach przezroczystych 4 x 5 cali) wykorzystuje Saphir Ultra 2 Heidelberga. - Skanowanie Saphirem jest wystarczające w przypadku dzieł drukowanych na powierzchni do 18 na 24 cale przy rastrze 150 ppi - twierdzi J. Baran.

Przygody pikseli

Skanery płaskie korzystają z trzyrzędowych matryc CCD. Są to trzy rzędy cienkich, światłoczułych komponentów, filtrujących odpowiednio barwy niebieskie, czerwone i zielone. Maksymalna rozdzielczość optyczna skanera to ilość pikseli, które urządzenie może zarejestrować na jeden cal. Podaje się ją niezależnie dla pionu i poziomu.

Zazwyczaj lampa porusza się wzdłuż oryginału i odbija cienkie pasmo matrycy CCD. W ten sposób są przychwytywane poszczególne linie. Rozdzielczość tego paska oraz rodzaj zastosowanych soczewek stanowi o rozdzielczości poziomej matrycy CCD. Jeśli CCD ma 8000 elementów światłoczułych, na które jest nakładany pasek o szerokości 8 cali, to uzyskujemy rozdzielczość 1000 ppi (8000 dzielone na 8 daje 1000).

Liczba kroków wykonanych w trakcie przechodzenia lampy skanującej wzdłuż strony wyznacza drugi, pionowy składnik rozdzielczości optycznej. Jeśli na przykład lampa w trakcie skanowania cala materiału wykonuje 1200 kroków, to skaner będzie miał rozdzielczość poziomą 1200 ppi.

W ramach specyfikacji produktu podaje się obie wartości - uzyskujemy informacje w postaci ărozdzielczość 600 na 1200 ppiÓ. Pierwsza liczba oznacza rozdzielczość poziomą - i jest ona najistotniejsza, wyznacza bowiem granice możliwości matrycy CCD. Jako że najlepiej jakość obrazu oceni wprawne oko, trzeba więc przyjrzeć się rezultatom, by określić, czy skaner 600 na 1200 daje lepsze wyniki niż model o rozdzielczości 600 na 600.

Często podaje się również tzw. rozdzielczość interpolowaną. Chodzi o to, że skaner zbiera dane z maksymalną rozdzielczością optyczną, a następnie dodaje piksele pomiędzy wcześniej wczytane, w przemyślny sposób zgadując kolory. W ten sposób teoretycznie polepsza się jakość zdjęć i grafik. Ale trzeba pamiętać, że skan 600 ppi interpolowany do 1200 ppi nie będzie tak ostry, jak skan z optyczną rozdzielczością 1200 ppi. Trzeba raczej sceptycznie podchodzić do tego rodzaju efektów.