Skanery stacjonarne Nikona

Na Macworld Expo firma Nikon zaprezentowała nową linię skanerów stacjonarnych, Coolscan IV ED, Super Coolscan 4000 ED i Super Coolscan 8000 ED.

Zaprezentowane przez firmę Nikon urządzenie Coolscan IV ED to 36 bitowy skaner oferujący rozdzielczość fotografii 2900 dpi i pozwalający skanować pliki o rozmiarze do 68MB.

Możliwe jest także skanowanie 35 mm kolorowych slajdów lub negatywów w czasie krótszym niż 1 minuta, z rozdzielczością 2900 dpi. Do połączenia z komputerem PowerMac, skaner wykorzystuje port USB. Urządzenie będzie dostępne w marcu bieżącego roku w cenie 859 USD.

Z kolei model Superscan 4000 ED oferuje możliwość skanowania i digitalizowania 35 milimetrowej taśmy filmowej lub negatywu z 42 bitową głębią kolorów i rozdzielczością optyczną 4000 dpi. Model Super Coolscan 4000 ED wyposażony jest w te same przystawki co CoolScan IV ED (dodatkowo FieWire), trafi na półki sklepowe również w marcu i ma kosztować 1695 USD.

Idealnym urządzeniem dla profesjonalistów jest Super Coolscan 8000 ED, 42 bitowy skaner o rozdzielczości optycznej 4000 dpi, pozwalający skanować 16 i 35 milimetrowe taśmy filmowe, średniego rozmiaru (120/220) negatywy, szklane przeźrocza oraz obrazy generowane przez mikroskop elektronowy. Komunikacja skanera z komputerem odbywa się przy wykorzystaniu portu FireWire, a według zapowiedzi firmy Nikon urządzenie będzie dostępne w kwietniu bieżącego roku, w cenie 2995 USD.

Wszystkie trzy skanery umożliwiają automatyczną lub ręczną regulację ostrości, wyposażone są w soczewki Nikkor ED zapewniające doskonałą ostrość i odwzorowanie kolorów oraz technologię LED, która sprawia, że mechanizm skanujący pracuje cicho.

Wraz z urządzeniami dostarczane jest oprogramowanie Nikon Scan 3.0, które automatycznie przeprowadza korektę kolorów i tonów skanowanych negatywów. Oprogramowanie to współpracuje z dołączonymi modułami poprawy obrazu Digital ICE3 (w tym Digital ICE, Digital ROC i Digital GEM), które mogą służyć m.in. do likwidacji wszelkich zniekształceń powierzchni, rekonstrukcji barw czy redukcji 'szumów' na taśmach filmowych.

Urządzenia z tej serii wyposażone są również w pełną wersję programu Altamira’s Genuine Fractals 2.0.

Do pracy z nowymi skanerami wymagany jest Mac OS 8.6 lub późniejszy, procesor G3 i przynajmniej 32 MB RAM (64 MB lub 128 MB rekomendowane).

www.nikon.com


Zobacz również