Skano.pl - zachowaj wspomnienia

Komercyjna usługa profesjonalnego skanowania zdjęć, dyplomów, kartek pocztowych, rycin, gazet z dawnych lat i innych podobnych dokumentów, skierowana do osób, które nie mają wystarczającej wiedzy technicznej ani odpowiednich urządzeń do wykonywania tego rodzaju prac.

Informacje: www.skano.pl Cena: od 0,79 zł odbitkę/klatkę Ocena: 7,8

Po co komu coś takiego? Jak twierdzą twórcy Skano.pl, żeby uchronić od zapomnienia i przed zniszczeniem rodzinne pamiątki, które z pewnością znajdują się w wielu domach, gromadzone latami lub odziedziczone po przodkach. Przy okazji, korzystając z nowoczesnych technologii, można zrekonstruować ubytki i wyretuszować niedoskonałości starych fotografii.

Proces digitalizacji odbywa się tutaj w czterech etapach. Po zarejestrowaniu konta składamy zamówienie, pakujemy zdjęcia do koperty i wraz z numerem zamówienia wysyłamy na adres firmy. Na stronie serwisu znajdziemy kilka rad jak zapakować zdjęcia, aby były bezpieczne w transporcie. Materiałem źródłowym mogą być odbitki na papierze, negatywy lub slajdy (w ramkach lub bez). Autorzy proszą jedynie, aby nie przysyłać zdjęć w albumach bądź klaserach.

Kolejny etap to skanowanie i obróbka dostarczonych materiałów. Negatywy i slajdy są skanowane w rozdzielczości 3000 dpi (ze względu na niewielkie rozmiary), a materiały refleksyjne w rozdzielczości 600 dpi. Na tym etapie następuje też częściowy, automatyczny retusz fotografii, po czym zdjęcia, już w postaci cyfrowej, zostają skatalogowane według życzenia klienta i lądują w prywatnej galerii internetowej.

Korzystanie ze Skano.pl sprowadza się do czterech prostych kroków

Korzystanie ze Skano.pl sprowadza się do czterech prostych kroków

Trzeci etap to selekcja zdjęć przez klienta. Przeglądając internetowy album podejmuje on decyzję, które zdjęcia chce otrzymać w postaci cyfrowej, w pełnych rozmiarach (w wysokiej rozdzielczości). Ma też możliwość zamówienia dodatkowego, ręcznego retuszu wybranych fotografii. Jak wiadomo, retusz automatyczny jest w stanie naprawić jedynie typowe i powierzchowne uszkodzenia bądź wady oryginału, ewentualnie poprawić kolorystykę i kontrast. W wypadku poważniejszych uszkodzeń oraz ubytków, a także gdy zaistnieje konieczność dokonania zmian tylko w wybranych fragmentach zdjęć, niezbędna jest obróbka manualna w profesjonalnym edytorze graficznym, z wykorzystaniem wielu zaawansowanych technik (na stronach projektu można znaleźć efektowne przykłady starych zniszczonych zdjęć przed i po renowacji).

Na koniec pracownik Skano.pl nagrywa płytę DVD z wybranymi przez klienta zdjęciami i wysyła ją, wraz z oryginałami, na adres zamawiającego. Niestety, wysoki (podyktowany względami bezpieczeństwa) koszt przesyłki kurierskiej sprawia, że drobne zamówienia stają się nieopłacalne.

Plusy:

  • koszty dotyczą wyłącznie materiałów wybranych przez klienta
  • profesjonalny retusz dający doskonałe rezultaty

Minusy:

  • wysoki koszt przesyłki kurierskiej

Podsumowanie: profesjonalny i stosunkowo tani sposób na zdigitalizowanie archiwów fotograficznych, starych pamiątek i innych tego rodzaju materiałów.