Skano.pl - zachowaj wspomnienia

Komercyjna usługa profesjonalnego skanowania zdjęć, dyplomów, kartek pocztowych, rycin, gazet z dawnych lat i innych podobnych dokumentów, skierowana do osób, które nie mają wystarczającej wiedzy technicznej ani odpowiednich urządzeń do wykonywania tego rodzaju prac.

Informacje: www.skano.pl Cena: od 0,79 zł odbitkę/klatkę Ocena: 7,8

Po co komu coś takiego? Jak twierdzą twórcy Skano.pl, żeby uchronić od zapomnienia i przed zniszczeniem rodzinne pamiątki, które z pewnością znajdują się w wielu domach, gromadzone latami lub odziedziczone po przodkach. Przy okazji, korzystając z nowoczesnych technologii, można zrekonstruować ubytki i wyretuszować niedoskonałości starych fotografii.

Proces digitalizacji odbywa się tutaj w czterech etapach. Po zarejestrowaniu konta składamy zamówienie, pakujemy zdjęcia do koperty i wraz z numerem zamówienia wysyłamy na adres firmy. Na stronie serwisu znajdziemy kilka rad jak zapakować zdjęcia, aby były bezpieczne w transporcie. Materiałem źródłowym mogą być odbitki na papierze, negatywy lub slajdy (w ramkach lub bez). Autorzy proszą jedynie, aby nie przysyłać zdjęć w albumach bądź klaserach.

Kolejny etap to skanowanie i obróbka dostarczonych materiałów. Negatywy i slajdy są skanowane w rozdzielczości 3000 dpi (ze względu na niewielkie rozmiary), a materiały refleksyjne w rozdzielczości 600 dpi. Na tym etapie następuje też częściowy, automatyczny retusz fotografii, po czym zdjęcia, już w postaci cyfrowej, zostają skatalogowane według życzenia klienta i lądują w prywatnej galerii internetowej.

Skano.pl - zachowaj wspomnienia

Korzystanie ze Skano.pl sprowadza się do czterech prostych kroków

Trzeci etap to selekcja zdjęć przez klienta. Przeglądając internetowy album podejmuje on decyzję, które zdjęcia chce otrzymać w postaci cyfrowej, w pełnych rozmiarach (w wysokiej rozdzielczości). Ma też możliwość zamówienia dodatkowego, ręcznego retuszu wybranych fotografii. Jak wiadomo, retusz automatyczny jest w stanie naprawić jedynie typowe i powierzchowne uszkodzenia bądź wady oryginału, ewentualnie poprawić kolorystykę i kontrast. W wypadku poważniejszych uszkodzeń oraz ubytków, a także gdy zaistnieje konieczność dokonania zmian tylko w wybranych fragmentach zdjęć, niezbędna jest obróbka manualna w profesjonalnym edytorze graficznym, z wykorzystaniem wielu zaawansowanych technik (na stronach projektu można znaleźć efektowne przykłady starych zniszczonych zdjęć przed i po renowacji).

Na koniec pracownik Skano.pl nagrywa płytę DVD z wybranymi przez klienta zdjęciami i wysyła ją, wraz z oryginałami, na adres zamawiającego. Niestety, wysoki (podyktowany względami bezpieczeństwa) koszt przesyłki kurierskiej sprawia, że drobne zamówienia stają się nieopłacalne.

Plusy:

  • koszty dotyczą wyłącznie materiałów wybranych przez klienta
  • profesjonalny retusz dający doskonałe rezultaty

Minusy:

  • wysoki koszt przesyłki kurierskiej

Podsumowanie: profesjonalny i stosunkowo tani sposób na zdigitalizowanie archiwów fotograficznych, starych pamiątek i innych tego rodzaju materiałów.