Skanować wszystko

Skorzystaj ze skanera do rejestrowania obiektów trójwymiarowych

Skorzystaj ze skanera do rejestrowania obiektów trójwymiarowych

Skanery są zwykle przeznaczone do skanowania płaskich obrazów na papierze, ale warto eksperymentować ze skanowaniem obiektów trójwymiarowych. Jeżeli tylko będziecie przestrzegać kilku zdroworozsądkowych zasad, możecie skanować wszystko, co bez obawy da się umieścić na szkle skanera. Rozejrzyjcie się dookoła, po domu, okolicy, ulicy - pełno tu ciekawych obiektów, naturalnych bądź wytworzonych przez człowieka. Suszone kwiaty, liście, broszki, serwetki, narzędzia, materiały biurowe - wszystko to nadaje się do skanowania.

Choć łatwo jest znaleźć przedmiot, który warto zeskanować, obiekty trójwymiarowe mogą stwarzać pewne kłopoty. Trudniej jest zagrać światłem i cieniem, gdy pokrywa skanera pozostaje otwarta. Także dość ryzykowne jest umieszczanie na tym urządzeniu czegoś mokrego lub rozpadającego się. Dlatego warto zapoznać się z praktycznymi poradami dotyczącymi skanowania dowolnych rzeczy, nadwymiarowych, błyszczących, przezroczystych, a nawet... brudnych.

Jeśli chcecie dowiedzieć się, jak pozbyć się niechcianego tła z zeskanowanych obrazów, przeczytajcie dalsze materiały w tej sekcji. Jeśli zaś potrzebujecie trochę inspiracji, jak wykorzystać takie obrazy w pracach na święta lub z powodu innych okoliczności, przeczytajcie.

<font color="red">1 Tło dla grubych obiektów Niektóre przedmioty są zbyt grube, żeby zmieściły się pod zamkniętą pokrywą skanera. Skanowanie zaś z uniesioną pokrywą daje mocno ciemne tło. Możecie je zlikwidować w programie do retuszu zdjęć - albo pozbyć się przyczyny przez przykrycie przedmiotów papierem, tkaniną lub kartonem.

Połóżcie duży arkusz jasnego (białego) papieru lub kartonu na skanowany obiekt, by uzyskać obraz z jasnym tłem (<font color="red">1). Jeżeli wynik nie jest zbyt dobry (tło jest nierówne - <font color="red">2), spróbujcie wykonać prowizoryczną pokrywę ze wzmocnionego kartonu (<font color="red">3). Powinna ona niewiele wystawać nad skanowany obiekt - im bliżej stołu skanera, tym lepiej - i być na tyle szeroka, żeby objęła całą powierzchnię skanera. Ten typ pokrywy nadaje się najlepiej do obiektów nie wyższych niż 75 mm. Możecie także rozjaśnić tło umieszczając lampę pomiędzy skanerem a pokrywą, by świeciła wprost na nią.

Skanować wszystko
<font color="red">2 Oświetlenie obiektów przezroczystych Przezroczyste obiekty mogą być na obrazie bardzo ciemne, zwłaszcza gdy skanowano je z podniesioną pokrywą skanera. Dodajcie białe tło lub oświetlenie tła, żeby rozjaśnić obiekt i tło na obrazie.

Płaskie, przezroczyste obiekty - kawałki witraży, bibułki, żel - będą dobrze wyglądać na skanach, jeśli podczas skanowania przykryjecie je białym tłem. Jeśli potrzebujecie więcej światła, przykryjcie skaner kalką techniczną i użyjcie lampy do oświetlenia kalki od góry.

Przy większych obiektach - np. kieliszku do wina - takie tło może nie odbijać światła w wystarczającym stopniu. W efekcie zeskanowany obraz będzie ciemny i ubogi w szczegóły. W takim przypadku spróbujcie oświetlić obiekt w poziomie, tak by wiązka światła przenikała go (latarka punktowa lub lampa warsztatowa dobrze się do tego nadaje). Umieśćcie źródło światła jak najbliżej obiektu, zapewniając przy tym, by nie dostało się ono w obszar skanowania - bo spowoduje to zniekształcenie obrazu.