Skanowanie zamiast przepisywania

Pod koniec sierpnia premierę miał Abbyy FineReader 8.0, znany chyba wszystkim użytkownikom skanerów znakomity program do rozpoznawania pisma drukowanego (OCR - Optical Character Recognition).

Polska wersja językowa aplikacji pojawiła się w sprzedaży już 20 września. Abbyy FineReader 8.0 jest oferowany w dwóch wersjach: Professional i Enterprise. Ta druga ma dodatkowo kilka funkcji sieciowych, przydatnych podczas pracy grupowej w firmach. Działanie programu polega na skanowaniu materiałów zawierających tekst, a następnie jego rozpoznawaniu i konwersji na postać elektroniczną (o przydatności tego narzędzia przekonał się już niejeden student czy uczeń, odrabiający na komputerze prace domowe). FineReader rozpoznaje tekst zapisany w jednym z kilkudziesięciu języków, w tym również polskim. Należy zwrócić uwagę, że działa w systemach Windows 2000/XP/2003. Nie uruchomią go użytkownicy Windows 95/98/Me/NT.

Skanuj cyfrówką

W rozpoznawaniu tekstów z czytelnych dokumentów drukowanych program osiągnął już niemal stuprocentową skuteczność, co podkreśla producent. Dlatego w pracach nad obecną wersją skupiono się na udoskonaleniu mechanizmów rozpoznawania tekstu z dokumentów o złej jakości, np. faksów, czy zeskanowanych w niskiej rozdzielczości. Wzrost dokładności rozpoznawania w wypadku takich dokumentów waha się od 15 do 30 procent. Można podłączyć do FineReadera słownik Microsoft Worda, co pozwoliło na lepsze rozpoznawanie rzadko słów. W wersji 8.0 wprowadzono algorytmy przygotowane z myślą o dokumentach sfotografowanych aparatem cyfrowym. Technologia adaptywnego rozpoznawania obrazów rozwiązuje problemy związane z niewłaściwym oświetleniem, brakiem ostrości czy informacji o rozdzielczości. Na szczególną uwagę zasługuje funkcja prostowania wierszy (np. na fotografii wiersze znajdujące się blisko krawędzi są z reguły wygięte w łuk). Warto jeszcze wspomnieć o trybie szybkiego rozpoznawania, przydatnego w prostych i czytelnych dokumentach, a dwuipółkrotnie skracającego czas rozpoznawania.

Rozpoznawanie zrzutów

Kolejną ciekawą nowinką jest Abbyy Screenshot Reader, narzędzie do przechwytywania obrazu z monitora i natychmiastowego rozpoznawania zawartego w nim tekstu. Przydaje się w różnych sytuacjach: rozpoznawania tekstu z plików nieobsługiwanych przez FineReadera (np. animacji Flash), okien komunikatów o błędach czy menu różnych programów. Narzędzie przechwytuje cały ekran lub tylko wskazany przez użytkownika obszar.

Cena Professional 710 zł, Enterprise 1325 zł.

Więcej: http://www.finereader.pl