Skarbówka na Linuksie

Władze urzędu podatkowego obsługującego Dolną Saksonię zdecydowały o migracji swojej sieci komputerowej na dystrybucję Linuksa. Mieszczący się w Hanowerze urząd zdecydował o rezygnacji z ósmej wersji Solarisa i przejściu na SuSE. Proces migracji znajduje się obecnie w najbardziej zaawansowanej fazie. Każdego dnia Linux instalowany jest na 300 spośród 12 000 maszyn.

Migrację na Linuksa planowano od dwóch lat, a jej rozpoczęcie do ostatniej chwili trzymano w tajemnicy. Władze izby Regionalnej Izby Podatkowej Dolnej Saksonii mówią, że powody, dla których zdecydowano się wykorzystać system spod znaku pingwina, są oczywiste. "To dostęp do źródeł, brak opłat licencyjnych i bardzo dobra współpraca z wykorzystywanym sprzętem" - mówią jej przedstawiciele. Ważnym czynnikiem był fakt świetnej językowej lokalizacji dystrybucji SuSE oraz sponsorowanie przez rząd Niemiec rozwoju środowiska KDE.

Niemieckie władze bardzo chętnie korzystają z opensource'owych programów. Tego typu aplikacje wykorzystuje 90% lokalnych rządów, a pakiet OpenOffice zainstalowany jest na 50 000 komputerów w sektorze publicznym.