Skarby Usenetu

Pliki MP3 pobierają już praktycznie wszyscy użytkownicy Internetu. Większość nałogowych pobieraczy wykorzystuje do tego celu sieci peer-to-peer lub serwery FTP, zapominając, że popularne empetrójki można znaleźć także w Usenecie.


Pliki MP3 pobierają już praktycznie wszyscy użytkownicy Internetu. Większość nałogowych pobieraczy wykorzystuje do tego celu sieci peer-to-peer lub serwery FTP, zapominając, że popularne empetrójki można znaleźć także w Usenecie.

Prosty interfejs i dużo dostępnych funkcji to najważniejsze zalety Free Agenta. 
Ta prostota ma również wady - aby odnaleźć jakiekolwiek opcje programu, 
trzeba uważnie przyglądać się wszystkim niezbyt czytelnym przyciskom.

Prosty interfejs i dużo dostępnych funkcji to najważniejsze zalety Free Agenta.

Ta prostota ma również wady - aby odnaleźć jakiekolwiek opcje programu,

trzeba uważnie przyglądać się wszystkim niezbyt czytelnym przyciskom.

Do wymiany plików utworzono specjalne grupy dyskusyjne, tzw. binarne, przez użytkowników często nazywane binariami. Najważniejszą cechą odróżniającą je od zwykłych jest to, że użytkownicy publikują nie wiadomości czy ogłoszenia, ale różnego rodzaju pliki.

W zasobach Usenetu znajdziesz również wszelkiego typu pliki graficzne, dokumenty (np. instrukcje obsługi urządzeń) czy gry i programy. My skupimy się jednak na plikach MP3, bo one stanowią ogromną większość usenetowych skarbów.

Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że grupy binarne to nie to samo, co sieci P2P. Przede wszystkim brakuje im możliwości wyszukiwania plików. Częściowo zastępują je specjalne grupy (zawierające zwykle w nazwie słowo "requests"), których uczestnicy zgłaszają, że poszukują konkretnych albumów, płyt czy utworów. Zwykle znajduje się ktoś dysponujący poszukiwaną płytą i mogący umieścić utwory na serwerze. Poza wadą, którą jest brak możliwości wyszukiwania plików, grupy binarne mają także kilka zalet, dających im pewną przewagę nad sieciami P2P typu KaZaA czy eDonkey. Przede wszystkim pliki umieszczane na serwerach grup dyskusyjnych są zwykle w formacie MP3 i najczęściej zapisane z wykorzystaniem uważanego powszechnie za najlepszy kodeka LAME oraz programu Exact Audio Copy. W połączeniu z dość wysokim bitrate (zwykle nie mniej niż 192 Kb/s, a często również 320 Kb/s) daje to pewność, że pliki pobierane z Usenetu są najwyższej jakości.

Drugą niewątpliwą zaletą binarnych grup dyskusyjnych jest to, że można na nich znaleźć albumy i utwory, których próżno szukać w sieciach P2P czy nawet sklepach muzycznych. Bardzo często spotyka się wszelkie bootlegi, albumy wydawane w limitowanych edycjach czy po prostu takie, które już dawno zniknęły ze sklepowych półek, a wciąż mają wielu amatorów.

Ktoś musi wysłać, by ktoś mógl pobrać

Aby można było pobierać pliki z Usenetu, ktoś musi je tam najpierw umieścić. Poniżej podajemy krótki opis sposobu publikowania wiadomości z załącznikami na grupach binarnych na przykładzie programu Newsbin Pro.

Procedura wysyłania pliku na serwer jest równie prosta, jak wysłanie załącznika e-mailem. Kliknij ikonę Post, znajdującą się po prawej stronie paska narzędzi Newsbin Pro. W oknie dialogowym wpisz nagłówek wiadomości (w pole Subject) i swój adres e-mail (w pole From), po czym wybierz grupę i serwer, na który chcesz ją wysłać. Treść wpisz w pole Posting Test. Teraz pozostał już tylko wybór pliku, który ma być załącznikiem. Kliknij przycisk Add Files. Wysyłanie rozpocznie się po naciśnięciu przycisku Post Files.

Pamiętaj jednak, że nie wszyscy operatorzy serwerów grup dyskusyjnych umożliwiają umieszczanie na nich wiadomości z załącznikami.

Ograniczenia natury technicznej nie pozwalają jednak na umieszczanie w Usenecie plików o wielkości kilku megabajtów. Dlatego w trakcie wysyłania na serwer za pomocą specjalnych programów (Outlook Express do tego nie wystarczy) są one dzielone na kilka, a często nawet kilkanaście lub kilkadziesiąt części i kompresowane, zwykle do formatu Y-enc. Pobieranie plików z grup binarnych wymaga więc korzystania z programów potrafiących połączyć pliki z powrotem w całość (czyli zdekompresować). Kompresja z wykorzystaniem formatu Y-enc pozwala na zmniejszenie objętości załączników o blisko 30 procent, co skraca, oczywiście, czas ich pobierania.

Okno konfiguracyjne Xnews nie odstrasza mnogością tajemniczych pól i opcji. I bardzo dobrze! Cała konfiguracja w najgorszym razie zajmie nawet niedoświadczonemu użytkownikowi mniej niż minutę.

Okno konfiguracyjne Xnews nie odstrasza mnogością tajemniczych pól i opcji. I bardzo dobrze! Cała konfiguracja w najgorszym razie zajmie nawet niedoświadczonemu użytkownikowi mniej niż minutę.

Poniżej przedstawiamy kilka najpopularniejszych czytników grup dyskusyjnych, obsługujących załączniki w formacie Y-enc.

Free Agent 1.92

Zacznijmy od jednego z najchętniej wykorzystywanych, pozwalającego, poza pobraniem plików z grup binarnych, na bardzo wygodne korzystanie ze zwykłych grup. Free Agent jest bezpłatną wersją programu Forte Agent.

Początkujących użytkowników mnogość dostępnych w nim funkcji może, co prawda, przyprawić o zawrót głowy, jednak już po chwili każdy na pewno doceni ogromne możliwości Free Agenta.

Konfigurację programu rozpoczyna się już podczas jego instalacji. Pod koniec instalator prosi o podanie nazwy i adresu serwera grup dyskusyjnych, z którego zamierzasz korzystać, Twojego pseudonimu oraz adresu e-mail. Po zatwierdzeniu wprowadzonych danych program automatycznie sprawdzi, jakie grupy dostępne są na danym serwerze.

W wypadku wolniejszych połączeń bardzo się wtedy przydaje cierpliwość - liczba dostępnych grup sięga nawet kilkudziesięciu tysięcy, więc pobranie z serwera tylko ich nazw może potrwać dłuższą chwilę.

Warto jednak tę cierpliwość wykazać, bo potem można dosłownie przebierać w niezwykle licznych (na niektórych serwerach) grupach, których nazwy zawierają magiczne słowo "binaries".

Po zakończeniu sprawdzania, jakie grupy dostępne są na wybranym serwerze, program wyświetli je w lewej górnej części ekranu. Teraz wystarczy znaleźć te, które mają w nazwie słowo "binaries". Niestety, możliwość filtrowania grup według występujących w ich nazwach ciągów znaków dostępna jest tylko w komercyjnej wersji programu - musisz więc ręcznie sprawdzić tysiące możliwości. Aby nie szukać godzinami, sprawdź najpierw grupy, których nazwy rozpoczynają się od ciągu "alt.binaries".

Twórcy Xnews postawili na okna. Jednak podczas korzystania z kilku serwerów jednocześnie lub po otwarciu większej liczby grup zbyt dużo otwartych okien może spowodować zamieszanie na ekranie.

Twórcy Xnews postawili na okna. Jednak podczas korzystania z kilku serwerów jednocześnie lub po otwarciu większej liczby grup zbyt dużo otwartych okien może spowodować zamieszanie na ekranie.

Po znalezieniu odpowiedniej nazwy grupy wystarczy kliknąć ją dwa razy lewym przyciskiem myszy lub wybrać polecenie Sample Headers From Selected Groups z menu Online (pamiętaj o zaznaczeniu grupy). W oknie dialogowym, które pojawi się w tym momencie, wpisz teraz w pole Number to Sample liczbę nagłówków, która mają zostać pobrane - 500 powinno wystarczyć. Jeśli pobieranie trwa zbyt długo, możesz tę liczbę zmniejszyć (możesz ją także zwiększyć). Po chwili w prawej górnej części ekranu pojawi się lista dostępnych wiadomości. Tutaj ważna informacja: liczby w kolumnie Thread, np. 56K, nie dotyczą - jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka - wielkości pliku, ale wierszy kodu wiadomości. Dlatego wiadomość, przy której widnieje liczba 56K, z całą pewnością zawiera duży załącznik.

Aby pobrać wiadomość (a więc również załącznik) na dysk lokalny, wystarczy kliknąć ją dwa razy lewym przyciskiem myszy albo wybrać polecenie Get Selected Message Bodies z menu Online. Pamiętaj, że w trakcie pobierania jednej wiadomości możesz zaznaczać inne, do pobrania w dalszej kolejności.

Nie tylko MP3

Zasoby binarnych grup dyskusyjnych to nie tylko pliki MP3. Oto kilkanaście przykładowych grup, na których można znaleźć wszystko - od obrazków, poprzez modele obiektów 3D, do całych programów czy nawet filmów:

alt.binaries.svcd - filmy w formacie Super Video CD

alt.binaries.anime - wszystko, co ma związek z japońskimi komiksami

alt.binaries.games.worms - dodatki (mapy, broń itp.) do popularnej gry "Worms"

alt.binaries.mpeg.video.music - teledyski w formacie MPEG

alt.cd.image.xbox - obrazy gier na konsolę Xbox

alt.binaries.mac.games - gry do komputerów Macintosh

alt.binaries.emulators.misc - wszystko, co jest związane z emulatorami

alt.binaries.3d.poser - modele obiektów 3D do programu Poser

alt.binaries.freeware - darmowe oprogramowanie

alt.binaries.karaoke - muzyka dla miłośników karaoke

alt.binaries.pictures.celebrities - zdjęcia znanych osobistości

alt.binaries.sound.utilities - narzędzia do obróbki dźwięku.

Oczywiście wymienione grupy stanowią jedynie przysłowiowy czubek góry lodowej. Na przykład na serwerze news.task.gda.pl znaleźliśmy ponad 1700 grup binarnych, a ponad 500 z nich miało więcej niż 200 wiadomości. Należy również pamiętać, że na różnych serwerach są różne grupy, dlatego odnalezienie takiej, która Cię zainteresuje, może wymagać cierpliwości.