Skasowane = utracone


Disk Wipe

File Shredder umożliwia kasowanie pojedynczych plików i folderów, natomiast Disk Wipe (www.diskwipe.org) pozwala na bezpowrotne usunięcie wszystkich informacji z nośnika cyfrowego. Program ma wbudowaną funkcję podglądu dysku w widoku szesnastkowym.

Aplikacja rozpowszechniana jest za darmo na zasadach licencji freeware. Disk Wipe nie wymaga instalacji w systemie, a przez kolejne trzy etapy usuwania danych prowadzi cię wygodny kreator. Do wyboru masz aż siedem metod zamazywania danych: dwie szybkie, polegające na wypełnieniu dysku zerami lub wartościami losowymi, GOST P50739-95, HMG Infosec 5, algorytm Petera Gutmanna oraz najczęściej spotykaną metodę DoD 5220.22-M w wariancie z trzema lub siedmioma przebiegami. Po zakończonej operacji Disk Wipe utworzy nowy system plików na partycji.

Skasowane = utracone

DBAN

Darik's Boot And Nuke (DBAN) jest bezpłatnym oprogramowaniem do kasowania danych, którego z powodzeniem można używać w zastosowaniach domowych. DBAN (www.dban.org/download) dostarczany jest w formie obrazu dysku z systemem Linux, który należy nagrać na płycie CD, a następnie uruchomić na komputerze. DBAN z powodzeniem rozpoznaje większość dysków IDE/SATA/SCSI i SAS oraz niektóre nośniki podłączane przez USB i IEEE 1394 (Firewire). Oprogramowanie nie pozwala na kasowanie danych z macierzy RAID, chyba że każdy z dysków zostanie ustawiony w trybie JBOD.

W trybie autonuke DBAN automatycznie kasuje zawartość wszystkich dysków podłączonych do komputera, na którym został uruchomiony. W trybie interaktywnym masz możliwość wyboru metody kasowania danych, liczby przebiegów nadpisania oraz typ generatora liczb pseudolosowych. Dostępne metody kasowania to szybka (każdy sektor dysku wypełniany jest zerami), RCMP TSSIT OPS-II, DoD 5220.22-M (w wariancie z trzema lub siedmioma przebiegami), algorytm Petera Gutmanna oraz metoda polegająca na wypełnieniu dysku losowymi danymi, domyślnie w czterech przebiegach.

Skasowane = utracone

Acronis DriveCleanser

DriveCleanser (www.pcworld.pl/ftp/acronis.drive.cleanser.html) to kolejne świetne narzędzie do skutecznego usuwania danych z dysków, tym razem autorstwa firmy Acronis. Działanie aplikacji zorganizowano wokół graficznego kreatora, który krok po kroku poprowadzi cię przez wszystkie etapy kasowania danych. DriveCleanser kosztuje 61 dolarów. Dodatkowo w pakiecie dostaniesz narzędzie, które pozwoli ci przygotować płytę CD z programem do wykorzystania na komputerze, na którym nie zainstalowano systemu Windows.

W pierwszym kroku wybierz partycję, niezaalokowaną przestrzeń dysku lub cały nośnik, z którego chcesz bezpowrotnie usunąć dane. Wskaż akcję, jaka zostanie podjęcia po zakończeniu operacji nadpisywania danych. Możesz pozostawić partycję w stanie nienaruszonym, usunąć ją lub sformatować, aby od razu była gotowa do użycia. Kolejny etap polega na wyborze jednej z ośmiu dostępnych metod zamazywania danych: DoD 5220.22-M, NAVSO P-5239-26 (w wariancie RRL i MFM), VSITR, GOST P50739-95, Peter Gutmann, Bruce Schneier oraz szybkiej, która polega na wypełnianiu dysku zerami w trakcie pojedynczego przebiegu. Jeśli chcesz, możesz zdefiniować własną metodę (wzorzec) zamazywania, a zaprojektowany algorytm zapisać w pliku do wykorzystania przy ponownym użyciu programu.

Skasowane = utracone

Mediaeraser

Wydawcą tego profesjonalnego oprogramowania do kasowania danych z nośników cyfrowych jest Mediarecovery, największa polska firma świadcząca usługi z zakresu informatyki śledczej. Mediaeraser (www.pcworld.pl/ftp/mediaeraser.html) dostępny jest w trzech wersjach. Bezpłatna Lite pozwala na skuteczne skasowanie pojedynczych, których rozmiar nie przekracza 10kB. Płatna wersja Standard rozszerza możliwości systemowej funkcji Usuń o opcję bezpowrotnego kasowania plików i katalogów.

Wydanie Premium ma graficzny interfejs użytkownika oraz opcje tworzenia dyskietki startowej, która pozwala na zamazanie dysku bez uruchamiania Windows. Mediaeraser umożliwia trwałe usunięcie wszystkich danych z dysku, sektor po sektorze, a także oczyszczanie wolnej przestrzeni na partycji dyskowej. Program ma kilka metod wymazywania, m.in. DoD 5220.22-M oraz algorytm Petera Gutmanna. Aplikajca umożliwia czyszczenie tzw. slack space, czyli przestrzeni między końcówką pliku a końcem klastra, w którym ta część pliku się znajduje. Usuwanie obiektów z dysku odbywa się przez metodą zamazania zawartości pliku oraz obcięcia jego rozmiaru, zmiany nazwy oraz daty.

Skasowane = utracone