Skasowane = utracone


Blancco

Blancco to specjalistyczne oprogramowanie do bezpowrotnego usuwania danych z nośników cyfrowych przeznaczone dla firm różnej wielkości. Aplikacja występuje w różnych edycjach dedykowanych dla komputerów PC (www.pcworld.pl/ftp/blancco.pc.edition.html), środowisk serwerowych, urządzeń mobilnych oraz usuwania danych z nośników typu flash.

Oprogramowanie uzyskało certyfikacje m.in. CESG, NSTL, TUV, NSM, Departamentu Obrony USA oraz NATO, dzięki czemu może być z powodzeniem stosowane w instytucjach publicznych czy w międzynarodowych korporacjach. Wbudowane funkcje raportowania i audytowania są zgodne z takimi normami jak FISMA, HIPAA, SOX, FACT, ACT i GLBA.

Wersja PC Edition może być uruchamiana z płyty CD lub dostarczana zdalnie, przez sieć komputerową. Aplikacja ma wbudowane funkcje zarządzania licencjami systemu Windows oraz mechanizmy wykrywania zainstalowanego oprogramowania.

W Blancco zaimplementowano wszystkie najczęściej spotykane metody kasowania danych m.in. DoD 5220.22-M, HMG Infosec 5 w wariancie podstawowym i rozszerzonym, algorytmy Petera Gutmanna czy Bruce’a Schneiera, ale również szereg mniej znanych standardów bezpowrotnego usuwania danych jak OPNAVINST 5239.1A, NIST 800-88/ATA czy AR380-19. Jeśli wbudowane metody są niewystarczające, zawsze możesz zdefiniować własny wzorzec kasowania informacji z nośników cyfrowych. Co ważne, program usuwa także dane z sektorów remapowanych, obszarów zablokowanych oraz ukrytych (DCO/HPA).

Oferta firmy Blancco obejmuje również konsolę administracyjną do systemów Windows lub Linux, która umożliwia raportowanie i audytowanie usuwania danych ze stacji roboczych, serwerów i urządzeń mobilnych. To propozycja firm, które wymagają scentralizowanych, spójnych narzędzi do zarządzania i nadzorowania procesów IT.

Ontrack Eraser

To kolejne profesjonalne narzędzie do bezpowrotnego usuwania informacji z nośników cyfrowych autorstwa firmy Kroll Ontrack zajmującej się odzyskiwaniem danych. Ontrack Eraser (www.krollontrack.pl/kasowanie-danych,2,2.html) działa w Windows, ale istnieje możliwość załadowania programu z poziomu minidystrybucji Linuksa, na komputerze bez systemu operacyjnego lub przez sieć komputerową.

Kroll Ontrack ma wszystkie najważniejsze algorytmy bezpowrotnego kasowania danych, w tym DoD 5220.22-M, VSITR, BSI S 2.167, HMG Infosec 5, Peter Gutmann oraz własny algorytm KrollOntrack Algorithm. Oprogramowanie uzyskało akredytację NATO.

W styczniu tego roku na rynku pojawiła się nowa wersja programu Ontrack Eraser 4.0. Aplikacja umożliwia kasowanie plików nawet z 200 nośników jednocześnie, ma funkcje usuwania danych z maszyn wirtualnych VMware oraz nowe narzędzia do raportowania i zarządzania bezpieczeństwem. Ontrack Eraser umożliwia tworzenie raportów zawierających informacje o oczyszczanym dysku wraz z jego numerem seryjnym oraz użytym algorytmem kasowania. Nowa konsola administracyjna pozwala natomiast na tworzenie kont użytkowników i przypisywania im uprawnień do niszczenia dysków.