Skazani za piractwo w Chinach

Dwaj obywatele Stanów Zjednoczonych zostali przez chiński sąd skazani na kary więzienia za sprzedaż przez Internet pirackich płyt DVD. Szacuje się, że w ciągu zaledwie kilku miesięcy zarobili w ten sposób prawie 850 tys. USD.

Zdaniem przedstawicieli policji z Szanghaju, Amerykanie Randolph Hobson Guthrie III i Cody Abram Thrush do spółki z dwoma Chińczykami - Wu Dongiem i Wu Shibiao sprzedali ok. 180 tys. pirackich płyt DVD wartych w sumie ok. 845 tys. USD. Proceder ten trwał od listopada 2003 r. do lipca 2004 r. Sędzia uznał jednak, że wiarygodne są dowody sprzedaży "jedynie" 133 tys. nielegalnych kopii płyt, które trafiły do klientów w ponad 20 krajach na całym świecie (w tym do Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Kanady i Australii).

Skazani sprzedawali DVD za pośrednictwem serwisu aukcyjnego eBay oraz własnej strony internetowej - Three Dollar Site (nazwa wzięła się od ceny za jeden egzemplarz płyty).

Piraci zostali aresztowani 1 lipca 2004 r. w wyniku śledztwa o kryptonimie "Operation Spring", prowadzonego przez chińskie organa ścigania i amerykański Departament Bezpieczeństwa Narodowego. Zarekwirowane wtedy zostało 210 tys. pirackich DVD, 67 tys. USD i 222 tys. renminbi - waluty chińskiej. Guthrie został skazany na 30 miesięcy pozbawienia wolności, a pozostali oskarżeni - na 10 miesięcy. Wszyscy też będą musieli zapłacić kary finansowe. Po odbyciu kary Amerykanie zostaną deportowani z Chin.


Zobacz również