Skazany za zarażanie koronawirusem

Choć karanie za nieprzestrzeganie prawnie ustalonych obostrzeń nie jest niczym nowym, to wyrok więzienia za świadome zarażanie innych jest precedensem. Czy ostatnim?


W dobie panującej pandemii Covid-19 świadome łamanie podstawowych obostrzeń sanitarnych jest bez wątpienia postawą naganną i godną potępienia, a lekkomyślność oraz egoizm tego typu mogą kosztować ludzkie życie. Naturalne więc, iż skoro niektórzy nie potrafią sami z siebie wykrzesać odpowiedniej postawy, to należy wprowadzić ku temu odpowiednie regulacje prawne. Jak pokazują poszczególne przypadki, niektóre z nich potrafią być wyjątkowo dotkliwe.

Kara trzech lat więzienia za zarażanie

Trzeba przyznać, że ciężko wykazać się większą bezmyślnością niż łamanie kwarantanny będąc zarażonym koronawirusem. Podobnego zdania był także sąd w Wietnamie. Pewien zawodowy steward będący obywatelem tego kraju został skierowany na przepisową, dwutygodniową kwarantanne w związku z wykryciem u niego wirusa SARS-CoV-2. Z oczywistych względów obejmowało to przymusowy urlop od wykonywania obowiązków zawodowych, jednak 29-letni Duong Tan Hau uznał, że sytuacja ta nie może zaważyć na jego życiu towarzyskim. Zamiast więc spędzić okres kwarantanny w odosobnieniu, nadal odwiedzał ulubioną kwarantannę oraz uczęszczał na spotkania ze znajomymi organizowane m.in. w restauracjach.

Wyrok sądu, kara więzienia, kara za zarażanie, koronawirus, Covid-19, SARS-CoV-2, Wietnam sąd, kwarantanna, łamanie zasad kwarantanny, obostrzenia, przepisy sanitarne, Duong Tan Hau,

Gdy jego postawa wyszła na jaw, bohater tej historii trafił przed sąd, który nie okazał się łaskawy. Mężczyzna został skazany aż na trzy lata więzienia, na szczęście dla niego – w zawieszeniu. Wyrok ten jednak udowadnia, że władze Wietnamu nie będą przymykać oka na tego typu zachowania i będą one karane z całą surowością.

Kara adekwatna do przewinienia?

Choć dla niektórych opisywany czyn nie jest zbyt naganny i mogą oni mieć wątpliwości, co do sprawiedliwości wyroku, to wystarczy spojrzeć na fakty. Każda osoba, z którą Duong Tan Hau miał styczność to kolejna, potencjalna ofiara na długiej liście poszkodowanych przez Covid-19, która opiewa już na prawie 3 miliony zgonów. Dodatkowym aspektem są też niedogodności dla innych osób i koszta poniesione przez państwo.

W czasie swojej aktywności bowiem, Wietnamczyk miał bezpośredni kontakt z 46 osobami, a każda z nich z kolejnymi, itd. Ostatecznie, przymusowej kwarantannie z jego winy musiało zostać poddanych około 2 tysięcy osób, a co najmniej trzy z nich zachorowały na Covid-19. Wszystko to, w przeliczeniu, kosztowało państwo około 800 tysięcy złotych. Należy w tym miejscu jeszcze raz podkreślić, że Duong Tan Hau przez cały czas miał świadomość swojej sytuacji oraz konsekwencji swoich czynów, a mimo to nie zaniechał swojego postępowania. Jeśli to nie jest egoizm i bezrozumność w czystej postaci, to już nie wiem co.

Duong Tan Hau skazany na więzienie za zarażanie covid-19

Kara więzienia za łamanie kwarantanny w Polsce

W Polsce również były przypadki łamania zasad kwarantanny, jednak ich konsekwencje nie były tak dotkliwe, jak w przypadku wyroku w Wietnamie. Może jednak takie postępowanie zachęci do podobnego podejścia także nasz system sprawiedliwości? Zobaczymy.