Skład szczepionki na COVID-19 od firmy Pfizer

W pierwszych krajach na świecie trwają obecnie szczepienia na COVID-19. Najpopularniejszym z dopuszczonych specyfików jest szczepionka mRNA BNT162b2 od firm Pfizer i BioNTech. Sprawdź, co konkretnie się w niej znajduje.


Od początku grudnia trwają szczepienia na koronawirusa w Chinach, USA, Wielkiej Brytanii, Rosji i w Kanadzie. Do tej pory, zaszczepiono już łącznie około 1,8 mln ludzi, a proces ten nadal jest kontynuowany. Obecnie aplikowany w formie szczepionki, jest produkt od koncernu Pfizer i ich niemieckiego partnera – BioNTech (z wyjątek Rosji i Chin, które stosują własne szczepionki). Wiele osób ma jednak zastrzeżenia, co do podawanego specyfiku, m.in. w związku z jego szybkim zatwierdzeniem, spowodowanym kryzysową sytuacją oraz przyspieszeniem standardowych procedur.

Jedne z najczęstszych wątpliwości wzbudzają ewentualne efekty uboczne, mogące wystąpić po podaniu szczepionki (na ten temat więcej przeczytacie tutaj). Oczywisty i ścisły związek z tym ma również skład tego specyfiku. Tym bardziej, że nie zaleca się przyjmowania się go w wypadku, gdy jest się uczulonym na którykolwiek z jego składników. Wyjaśniamy, co znajduje się w szczepionce na COVID-19 od Pfizera.

co zawiera szczepionka na covid-19

Skład szczepionki mRNA BNT162b2 na COVID_19

Na początek warto wyjaśnić, że szczepionka ta nie należy do standardowych i stworzono ja przy wykorzystaniu najnowszych metod. Jej wyjątkowość polega na tym, że w przeciwieństwie do dotychczasowych specyfików, w jej składzie jest jedynie fragment mRNA wirusa, a nie on cały. Tym sposobem, nie ma żadnego ryzyka zachorowania w następstwie szczepienia.

Ten niewielki fragment informacyjny RNA, zawiera w sobie dane na temat konkretnego białka, odpowiadającego za namnażanie się wirusa SARS-CoV-2. W ten sposób, układ odpornościowy osoby szczepionej otrzymuje precyzyjne informacje o tym, co konkretnie musi neutralizować i jakie w tym celu przeciwciała musi wyprodukować (wirus pozbawiony możliwości namnażania się, nie spowoduje wystąpienia choroby). W wyniku tego zabiegu, układ immunologiczny zapamięta otrzymane wiadomości i aktywuje reakcje obronne, gdy będzie to konieczne do zwalczenia zagrożenia.

skład szczepionki na koronawirusa

Natomiast bardziej fachowo:

„Szczepionka mRNA COVID-19 BNT162b2 jest wysoce oczyszczonym jednoniciowym, 5'-czapeczkowym RNA informacyjnym (mRNA) wytwarzanym przez wolną od komórek transkrypcję in vitro z odpowiednich matryc DNA, kodującym wirusowe białko SARS-CoV-2.” - Oficjalna strona rządowa Wielkiej Brytanii

Poza mRNA koronawirusa, szczepionka zawiera również:

 • ALC-0315 = (4-hydroksybutylo) azanodiylo) bis (heksano-6,1-diylo) bis (2-heksylodekanian)
 • ALC-0159 = 2 - [(glikol polietylenowy) -2000] -N, N-ditetradecyloacetamid
 • glikol polietylenowy / makrogol (PEG) jako część ALC-0159
 • 1,2-distearoilo-sn-glicero-3-fosfocholina
 • cholesterol
 • chlorek potasu
 • dwuwodorofosforan potasu
 • chlorek sodu
 • dwuwodny wodorofosforan disodu
 • sacharoza
 • woda do wstrzykiwań

cowid-19 szczepienia skład

Opakowanie czyli kapsułka

Wyżej wymienione składniki otacza mikroskopijnych rozmiarów kapsułka, stworzona przy użyciu nanocząsteczek lipidowych. Pełni ona zarówno funkcje ochronne w stosunku do preparatów znajdujących się w jej wnętrzu, jak i transportowe, gdyż wspomaga ich przenikanie przez błonę komórkową.