Składamy panoramy - aplikacje do zdjęć panoramicznych

Aby stworzyć fotografie w formacie panoramicznym trzeba połączyć ze sobą kilka zdjęć. Można to zrobić za pomocą funkcji wbudowanych w aparat lub odpowiedniego oprogramowania. Zobacz, jakie narzędzia umożliwiają tworzenie panoramicznych fotografii.


Wiele osób uważa, że robienie zdjęć panoramicznych to hobby dla zaawansowanych fotografów wyposażonych w specjalistyczny sprzęt i drogie akcesoria. To mylne opinie. Przy odrobinie zaangażowania dobrze wyglądające zdjęcie szerokokątne stworzyć może każdy. Nieważne czy dysponuje drogą lustrzanką, kompaktem czy nawet aparatem w telefonie komórkowym. Po skompletowaniu zdjęć trzeba tylko zdecydować, jakim programem się posłużyć, by połączyć je w panoramę. Poniżej prezentujemy najpopularniejsze aplikacje.

Hugin

To bezpłatne narzędzie do łączenia i edycji fotografii. Aplikacja oprócz platformy Windows jest dostępna także dla środowisk Linux i Mac OS X. Na pochwałę zasługuje polski interfejs, który ułatwia pracę z aplikacją.

Hugin to skomplikowany w obsłudze, ale za to darmowy program o wielu możliwościach obróbki i łączenia zdjęć

Hugin to skomplikowany w obsłudze, ale za to darmowy program o wielu możliwościach obróbki i łączenia zdjęć

Za pomocą Hugina poprawisz błędy perspektywy, a także zniwelujesz zniekształcenia obiektywu.

Dzięki funkcji automatycznego (możliwe jest również ręczne) odnajdywania i zaznaczania punktów kontrolnych rezultaty łączenia zdjęć są bardzo dobre, a miejsca łączenia poszczególnych kadrów praktycznie niewidoczne. Program potrafi tworzyć panoramy w kilkunastu różnych typach rzutów takich np. jak prostoliniowy, cylindryczny czy walcowy.

Aplikacja dysponuje wieloma narzędziami służącymi do automatycznej optymalizacji ekspozycji, pola widzenia czy wielkości zdjęcia.

Pobierz: Hugin

The Panorama Factory

W The Panorama Factory połączysz zdjęcia za pomocą prostego kreatora

W The Panorama Factory połączysz zdjęcia za pomocą prostego kreatora

Program rozpowszechniany na licencji shareware. Komunikuje się z użytkownikiem w języku polskim. Co ważne przetłumaczone są również wszystkie informacje i porady. Zaletą fabryki panoram jest duży stopień automatyzacji. Zaawansowany użytkownik może jednak wpływać na parametry i sposób powstawania panoramy.

W zależności od tego, czy do wykonania zdjęć użyłeś statywu, trzymałeś aparat w ręku, czy użyłeś innej metody poziomowania możesz skorzystać z różnych metod łączenia. Dzięki dużej bazie informacji o poszczególnych modelach aparatów, aplikacja pozwala automatycznie dostosować długość ogniskowej czy skorygować niedoskonałości optyki danej cyfrówki. Za pomocą programu stworzysz panoramy częściowe bądź całkowite (360 stopni).

Pobierz: The Panorama Factory

Autopano PRO i GIGA

Dzięki obsłudze wielu procesorów i rdzeni oraz możliwości wykorzystania mocy oliczeniowej karty graficznej Autopano działa wyjątkowo szybko

Dzięki obsłudze wielu procesorów i rdzeni oraz możliwości wykorzystania mocy oliczeniowej karty graficznej Autopano działa wyjątkowo szybko

Autopano wyróżnia się przede wszystkim dużą szybkością działania. Obsługuje do 32 procesorów lub rdzeni i może wykorzystywać do obliczeń układy graficzne. Dostępna jest także 64-bitowa wersja programu. Możliwości te okazują się niezbędne podczas tworzenia tak zwanych panoram gigapikselowych składających się ze stu i więcej obrazów o wysokiej rozdzielczości.

Ciekawą funkcją aplikacji jest automatyczne wyszukiwanie panoram. Wystarczy wskazać dowolny zbiór fotografii, a program automatycznie utworzy podgląd wszystkich możliwych do wygenerowania układów. Renderowanie gotowej panoramy składającej się z trzech ujęć jest błyskawiczne i zajmuje około dwóch sekund, podczas gdy inne aplikacje potrzebują na taką samą operację przynajmniej kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu.

Pobierz: Autopano PRO

Pobierz: Autopano GIGA

Zoner Panorama Maker

Poradniki dostępne w Zoner PanoramaMaker ułatwiają wykonanie zdjęć i sprawnie połączenie ich w programie

Poradniki dostępne w Zoner PanoramaMaker ułatwiają wykonanie zdjęć i sprawnie połączenie ich w programie

To niewielkie, produkowane przez czeską firmę narzędzie jest sprzedawane na terenie Polski w cenie 49 zł. Wersja testowa działa przez 30 dni bez żadnych ograniczeń funkcjonalnych. Program umożliwia tworzenie jedynie panoram częściowych, za pomocą kreatora. Automatyka aplikacji nie radzi sobie z trudniejszymi ujęciami. Ręczna korekcja dostępna w programie ma zbyt mało możliwości by naprawić napotkane błędy.

Z obsługą Zonera poradzi sobie nawet początkujący użytkownik. Zaraz po uruchomieniu otwiera się okno z dokładnymi wskazówkami jak wykonać zdjęcia i jak je połączyć.

Pobierz: Zoner Panorama Maker

Arcsoft Panorama Maker 5

Możliwość wstawiania kolorowych ramek, dowolnych opisów oraz informacji o prawach autorskich to rzadko spotykana funkcja

Możliwość wstawiania kolorowych ramek, dowolnych opisów oraz informacji o prawach autorskich to rzadko spotykana funkcja

Program jest często dołączany do aparatów cyfrowych różnych producentów. Mimo braku polskiego interfejsu obsługa narzędzia nie nastręcza specjalnych trudności. Osoby znające język angielski dowiedzą się z programu, jak przygotować zdjęcia, aby uzyskać jak najlepszy efekt. Po wybraniu pierwszego ujęcia wchodzącego w skład panoramy program sam wyszuka kolejne. Narzędzie pozwala na samodzielne wyznaczenie punktów wspólnych łączonych fotografii oraz określenia granicy z miejscami łączenia.

Aplikacja tworzy panoramy pionowe, poziome oraz dookólne i wielopoziomowe (tzw. matrycowe). Użytkownik ma także możliwość dodania obramowania do zdjęcia, umieszczenia na nim opisów i dowolnego tekstu oraz informacji o prawach autorskich.

Pobierz: Arcsoft Panorama Maker 5