Sklep z farbami po remoncie

Znajomy, ale znacznie poprawiony interfejs użytkownika to pierwsza zmiana, która rzuca się w oczy po uruchomieniu Paint Shop Pro 6 w wersji beta 5. Czy wypada użyć słowa "rewelacja"?

Znajomy, ale znacznie poprawiony interfejs użytkownika to pierwsza zmiana, która rzuca się w oczy po uruchomieniu Paint Shop Pro 6 w wersji beta 5. Czy wypada użyć słowa "rewelacja"?

Sklep z farbami po remoncie

Ulepszony interfejs, nowe efekty i deformacje.

Zmiany interfejsu dotknęły nawet tak podstawowych elementów, jak pola do wprowadzania wartości parametrów. Zostały one tak opracowane, że dowolna modyfikacja wartości jest całkowicie intuicyjna, np. poręczny pasek z suwakiem pojawia się wtedy, kiedy jest najbardziej potrzebny. Znane z poprzednich wersji PSP, przewijające się po ekranie okna Layer Palette i Tool Options pokazują swą zawartość wtedy, kiedy chcemy z nich korzystać - w każdej innej chwili zwijają się do małych pasków. Pod względem interfejsu i wygody pracy Paint Shop Pro 6 może stanowić wzór do naśladowania.

Nowością w PSP 6 są narzędzia do edycji obiektów wektorowych. Oprócz możliwości wygodnej edycji linii, krzywych czy pojedynczych punktów możemy także łatwo deformować edytowane kształty. Znacznie ulepszono wprowadzanie tekstu, który może być teraz tworzony w postaci wektorowej, umożliwiającej późniejszą edycję. Napisy formatujemy dowolnie już na etapie wprowadzania tekstu, przy czym mamy możliwość formatowania poszczególnych znaków. Dzięki temu jednym ruchem utworzymy np. dłuższy napis zawierający podkreślenia, kursywy i różne kolory czcionek. Paint Shop Pro 6 pozwala umiejscowić tekst wzdłuż dowolnej linii lub krzywej - wystarczy wybrać narzędzie Text i kliknąć przygotowaną wcześniej krzywą. Oczywiście możemy później deformować krzywą wraz z przypisanym jej tekstem.

Możliwość edycji grafiki z wykorzystaniem warstw to standard dzisiejszych programów graficznych. Paint Shop Pro 6 idzie o krok dalej w kierunku większego wykorzystania warstw. Możemy oto nie tylko tworzyć warstwy z kolejnych elementów grafiki - tekstu, kształtów itd., ale także utworzyć warstwy zawierające np. ustawienia jasności i kontrastu. Nowe rodzaje warstw - adjustment layers - pozwalają na ukrycie pod postacią warstwy dowolnego właściwie przekształcenia obrazu - jasności, kontrastu, ustawień kolorów, i wielu innych.

Paint Shop Pro 6 oferuje wiele nowych efektów i deformacji, które możemy zaaplikować obrabianemu obrazkowi. Najlepiej sprawdzić to samemu. Co więcej, ustawienia niektórych zaawansowanych efektów (np. "rzeźby") możemy zapisać do pliku i wykorzystąć w pracy nad innymi projektami lub udostępnić znajomemu. Nowością jest możliwość pełnej edycji gradientów, w sposób nieco podobny do rozwiązań znanych z produktów firmy Adobe. Większość powstających obecnie aplikacji wspomaga tworzenie elementów stron WWW. Paint Shop Pro 6 daje nam pełną kontrolę nad zapisywaniem plików w formacie .jpg i .gif pod kątem ich późniejszego wykorzystania w Sieci. Możemy nie tylko ustawić takie parametry jak ilość kolorów, sposób ładowania pliku, ale także uzyskać przypuszczalny czas ściągania pliku z Sieci.

Co więcej? Paint Shop Pro 6 udostępnia narzędzia do tworzenia cyfrowych znaków wodnych, pozwala na drukowanie wielu rysunków na jednej kartce papieru. Ważną nowością jest wczytywanie formatu Postscript (pliki .EPS, .PS i.AI) oraz dodatek Animation Shop 2.0