Sklepy internetowe - co kupują seniorzy?

Ceneo.pl przeprowadziło badanie osób powyżej 55. roku życia pod kątem zakupów w Internecie. Dzięki temu poznaliśmy przyzwyczajenia zakupowe seniorów.

Seniorzy (osoby powyżej 55. roku życia) są najmniejszą grupą wiekową, która robi zakupy w Internecie. Szacuje się, że stanowią oni 4,2 proc. Znana porównywarka Ceneo, postanowiła jednak przeprowadzić badania na tej grupie użytkowników.

Osoby starsze, korzystający z serwisu Ceneo.pl, zostały zapytane o przedmioty, które kiedykolwiek kupili przez Internet. Seniorzy mieli także do wyboru 19 kategorii, najczęściej zaznaczanymi były: Sprzęt AGD, RTV oraz dom i ogród. Prezentuje to niniejszy wykres.

Sklepy internetowe - co kupują seniorzy?

Oprócz osób, które wzięły udział w badaniu Ceneo.pl i zadeklarowały dokonywanie zakupów za pośrednictwem Internetu, istnieje również znaczna grupa seniorów którzy korzystają z ofert sklepów internetowych, ale zakupów dokonują już ich dzieci lub wnuki. Oczywiście nie sposób przedstawić precyzyjnych danych jak duża jest to grupa. Użytkownicy, którzy ukończyli 55 lat, potrafiący samodzielnie korzystać z Internetu, najczęściej kupują w Sieci, kilka razy w roku. Taką odpowiedź wskazało 64 proc. ankietowanych. 23 proc. stwierdziło, że jest to kilka razy w miesiącu, 3 proc., że parę razy w ciągu tygodnia a 10 proc. ankietowanych udzieliło odpowiedzi, że nie kupuje przez Internet.

Najwięcej ankietowanych wydaje na jednorazowe zakupy w sieci około 100-200 zł, taką opcję wskazało 39 proc. seniorów. Za zakupy przez Internet, osoby z grupy wiekowej 55+, najchętniej płacą przelewem internetowym - 41 proc. ankietowanych. Kolejną najczęściej wybieraną opcją było płacenie przy odbiorze - taką odpowiedź wskazało 29 proc. badanych.

Jak dotąd seniorzy kupujący w Internecie stanowią bardzo małą grupę. Wraz z ogólnym starzeniem się społeczeństwa, będzie się to jednak zmieniać. W dalekiej przyszłości może się okazać, że seniorzy to grupa wiekowa najczęściej kupująca w Sieci...