Skolelinux, trzecie wydanie

Twórcy projektu DebianEdu wydali trzecią już wersję Skolelinux, popularnej dystrybucji przeznaczonej dla szkół. Zmian jest dość dużo, od obsługi nowych architektur, po nowe tłumaczenia systemu.

Skolelinux

Skolelinux

Skolelinux jest systemem operacyjnym przystosowanym do pracy w szkolnych pracowniach informatycznych. Skupiono się na bezproblemowej pracy w sieci oraz udoskonalaniu serwera szkolnego. Skolelinux, tak jak i Scientific Linux, jest rozwijany poprzez liczne grono uzytkowników. W internecie można odnaleźć nawet zmodyfikowane przez dana szkołę wersje systemu. Jest to zarazem zmodyfikowana wersja Debian Etch, dlatego korzysta ona z pakietów Debian Project.

Po skonfigurowaniu serwera, użytkownik ma dostęp jedynie do katalogu osobistego oraz publicznego. Postarano się również o szybką instalację urządzeń sieciowych. Dodatkowo można wspomnieć o automatycznie skonfigurowanym cache serwera proxy, który przechowuje wszystkie pobrane pliki użytkowników, co w wielu przypadkach znacznie odciąża łącze.

Pobierz plik

Trzecie wydanie przynosi ze sobą wiele nowości. Zmodyfikowano proces instalacji (zmienione zestawienie pakietów domyślnych), wprowadzając zarazem wsparcie dla procesorów AMD64 i PowerPC. Zwiększono również zautomatyzowanie poszczególnych procesów, dzięki czemu konfiguracja serwera jest o wiele prostsza. Z instalacji domyślnych usunięto aplikacje Gnash (uznano, iż nie jest jeszcze wystarczająco rozwinięta) oraz dodano Scribus (edytor tekstu) i Tux Paint (komputerowy "pomocnik"). Więcej informacji można odnaleźć na stronie domowej projektu DebianEdu.