Skomputeryzowane TV-SAT

Wiadomo wszem i wobec, że komputer to niezwykle pożyteczna zabawka. W jaki jednak sposób może nam się przydać w połączeniu z zestawem do odbioru telewizji satelitarnej? Okazuje się, że jest kilka ciekawych zastosowań.

Wiadomo wszem i wobec, że komputer to niezwykle pożyteczna zabawka. W jaki jednak sposób może nam się przydać w połączeniu z zestawem do odbioru telewizji satelitarnej? Okazuje się, że jest kilka ciekawych zastosowań.

Po pierwsze - w Sieci możemy zawsze znaleźć aktualną listę satelitów i programów nadających przez ich przekaźniki (zarówno cyfrowych nadawanych w standardzie MPEG-2, analogowych, jak i programów radiowych ). To dokładna lista, zawierająca położenie satelitów telekomunikacyjnych, odpowiednie częstotliwości wizji i dźwięku, system ewentualnego kodowania oraz rozmiar anteny potrzebnej do prawidłowego odbioru (niektóre niedostępne z terenu naszego kraju).

HTML On-Line :http://login.dknet.dk/~husted/satellit.html

ASCII Text :http://login.dknet.dk/~husted/satellit.txt lub .zip

Po drugie - posiadacze jednego z najlepszych ogólnodostępnych i chyba najpopularniejszych cyfrowych tunerów MPEG-2, czyli Nokii serii MediaMaster DVB 9500, za pomocą łącza mogą między tunerem i pecetem (zwykły kabel szeregowy typu NULL) sterować i programować swój tuner w sposób łatwy i przyjemny, zamiast mozolnego stukania w guziki pilota. I oprogramowanie, i inne ciekawe informacje o TV-SAT oraz tunerach DVB dostępne są pod adresem:http://www.geocities.com/SiliconValley/Pines/1752.

Możliwa jest również zmiana firmowego oprogramowania tunera Nokii (firmware) na konkurencyjne, zawierające wiele cennych funkcji, dodatków i gadżetów. Więcej informacji można znaleźć w Internecie pod adresem:http://www.xs4all.nl/~jschulze/satacc.html.

Satelitarne piractwo

Po trzecie - co jest chyba najbardziej interesujące - w Sieci umieszczono schematy urządzeń, umożliwiających emulację kart dekoderów praktycznie dla wszystkich standardów kodowania telewizji - zarówno wymagających przy każdej zmianie kodu przez nadawcę ponownego programowania znajdujących się na nich kości EEPROM, jak i takich, które stanowią po prostu interfejs między naszym komputerem a dekoderem. Do emulacji karty w tym przypadku wystarczy już "staruszek" AT 286 z zegarem minimum 12 MHz.

Najpopularniejszym interfejsem jest tu urządzenie zgodne ze schematem SEASON. Współpracuje z nim największa liczba oprogramowania emulującego karty kodowe. SEASON pozwala na dekodowanie w standardzie VideoCrypt I, VideoCrypt II, jak i doskonałym systemie telewizji D2-MAC, czyli EuroCrypcie. Po uzupełnieniu interfejsu w specjalny układ ASIC, możliwe jest nawet dekodowanie popularnego angielskiego pakietu BSkyB. Warunkiem działania jest jednak dysponowanie odpowiednim dla danego systemu dekoderem, gdyż emulowana jest jedynie karta dekodera, a nie sam dekoder! W Sieci możemy znaleźć schematy takich urządzeń, jak i firmy wysyłkowe, oferujące gotowe urządzenia dla mniej doświadczonych (zarówno za granicą, jak i na terenie naszego kraju). Zawsze też odszukamy najnowsze oprogramowanie do naszego interfejsu, umożliwiające dekodowanie praktycznie wszystkiego, co znajduje się na falach telewizji satelitarnej.

A oto niezbędne adresy:

http://www.geocities.com/SiliconValley/Pines/1752

http://home.t-online.de/home/m.krimm/The_hacking_homepage.htm

http://www.ctv.es/USERS/rayb/vcrypt.htm

http://www.eurosat.com/

http://www.awihg-sat.de/

http://www.eeng.dcu.ie/~dtobin/scramble.htm#software

http://www.sentralen.com/freetv/vc/index.shtml

Może jeszcze zdanie w kwestii prawnej. Według obowiązującego prawa (nie tylko w Polsce), tego typu zabawy nie są sprzeczne z prawem, o ile w danym kraju nie istnieje oficjalny dystrybutor stacji przez nas dekodowanej.

Miłej zabawy życzy

deCoderr