Skonfiguruj swoje centrum mediów

Zainstalowałeś Windows Media Center, ale nie widzisz różnic w stosunku do Windows XP? Powiemy ci, co zrobić, aby korzystać z nowości.

Zainstalowałeś Windows Media Center, ale nie widzisz różnic w stosunku do Windows XP? Powiemy ci, co zrobić, aby korzystać z nowości.

Windows Media Center to w rzeczywistości system Windows XP rozszerzony o nakładkę umożliwiającą zarządzanie pokazami slajdów, odbiorem programów telewizyjnych oraz pobieraniem filmów z Internetu. Pozwala także na swobodne zarządzanie zakupionymi filmami i gromadzenie ich w uporządkowanych katalogach. W stosunku do standardowego Windows XP zmodyfikowano schemat kolorów okien.

Gdzie ukryto rozszerzenia udostępniane przez Media Center? A może trzeba instalować system w specjalny sposób?

Otóż nie - instalacja nowego systemu Microsoftu nie różni się praktycznie od instalacji Windows XP. Jedyna nowość polega na tym, że w pewnym momencie pojawia się informacja o konieczności włożenia drugiej płyty CD i naciśnięcia przycisku kontynuowania. Gdy instalator skopiuje wszystkie niezbędne pliki na dysk i rozpakuje je, ponownie prosi o włożenie pierwszej płyty. Po naciśnięciu Next nastąpi dokończenie przygotowywania komputera do pełnienia funkcji domowego centrum medialnego.

Gdy system operacyjny już działa, należy przeprowadzić właściwą konfigurację rozszerzeń systemu. Nie wymaga to szczególnej wiedzy, ale niektóre elementy mogą budzić wątpliwości. Poniżej pokażemy, jak skonfigurować system w najprostszy sposób. Aby rozpocząć konfigurację, otwórz menu Start i kliknij ikonę Media Center.

Jeszcze jedna uwaga. Do przechodzenia między przyciskami danego etapu służą klawisze strzałek, a nie jak w standardowych aplikacjach, [Tab] i kombinacja [Shift Tab]. Wiedza o tym może się przydać, bo zdarza się, że mysz przestaje działać. Korzystanie z klawiatury jest również wygodniejsze niż z pilota zaprojektowanego do Windows Media Center. Co prawda, do obsługi multimediów nadaje się dobrze, ale do obsługi okien systemowych już nie bardzo. Niestety, dżojstik wbudowany we wspomnianego pilota jest mało precyzyjny i dość powolny, dlatego użytkownik może mieć problemy z odpowiednim ustawieniem kursora. Wybranie opcji potwierdzane jest dźwiękiem i pojawieniem się białego pola wewnątrz wybranej opcji.

Skonfiguruj swoje centrum mediów

1. Część główna konfiguracji programu Media Center w systemie Windows składa się z dwóch etapów. Pierwszy - obowiązkowy - zapewnia skonfigurowanie sieci bezprzewodowej oraz podłączenia do Internetu. Niestety, jeśli sieć nie jest skonfigurowana w systemie Windows, wówczas kreator konfiguracji Media Center okazuje się mało użyteczny. Oczywiście najpierw należy zainstalować sterowniki do wykorzystywanych kart sieciowych, ale ta instalacja nie różni się niczym od przeprowadzanej w Windows XP i wymaga dostarczenia odpowiednich sterowników na dyskietce, płycie CD lub poprzez wskazanie katalogu na dysku.

Skonfiguruj swoje centrum mediów

2. Po uruchomieniu konfiguratora musisz przeczytać i zaakceptować dokument dotyczący polityki prywatności związanej z elektronicznym przewodnikiem po stacjach telewizyjnych. Jest dość długi, a przewijać go można przyciskami poniżej treści albo klawiszami [Pg Dn]/[Pg Up] Na zakończenie należy nacisnąć przycisk Done, umieszczony blisko lewego górnego rogu ekranu. Choć mało widoczny, jest na ekranie od początku wyświetlania przewodnika i pozwala przejść do następnego etapu bez przewinięcia treści do końca.

Skonfiguruj swoje centrum mediów

3. Po ustawieniu połączenia kreator konfiguracji Media Center zaproponuje ci podłączenie do Internetu w celu pobierania dodatkowych informacji o albumach muzycznych, które przechowujesz na twardym dysku. Oprócz rozszerzonych danych o artyście i muzykach uprawiających dany styl, program będzie również pobierał elektroniczne wersje okładek do zgromadzonych nagrań. Ta funkcja powinna być ci znana, jeśli kiedykolwiek korzystałeś już z Windows Media Playera.

Skonfiguruj swoje centrum mediów

4. Przed konfiguracją upewnij się, że sieć bezprzewodowa działa poprawnie. Gdy okaże się, że nie podaje właściwych parametrów połączenia, wówczas po naciśnięciu Next program nie chce kontynuować działania. Co gorsza, nie można wybrać innego ustawienia ani cofnąć się do poprzedniego etapu za pomocą przycisku Back. Musisz skorzystać z klawisza [Backspace] na klawiaturze. Warto pamiętać o tej możliwości, by nie resetować niepotrzebnie komputera.

Skonfiguruj swoje centrum mediów

5. Po skonfigurowaniu sieci i połączenia internetowego kreator próbuje się połączyć z serwerem ogólnie dostępnym w Internecie. Jeśli połączenie się powiedzie, wyświetli stosowny komunikat. W wypadku niepowodzenia upewnia się, że korzystasz z połączenia zawsze aktywnego. Jeżeli znów się nie połączy, to wyświetli informację o braku połączenia, zaproponuje jedynie ręczne skonfigurowanie połączenia.

Skonfiguruj swoje centrum mediów

6. W dalszej części konfigurujesz opcje dodatkowe. Dzięki nim poprawisz wygląd obrazu wyświetlanego przez Media Center, a także skonfigurujesz zestaw nagłaśniający, którego używasz. Konfiguracja obrazu jest bardziej rozbudowana, bo zawiera przewodnik pozwalający dobrać właściwe ustawienia i liczy więcej etapów. Przed każdym z nich wyświetlany jest odpowiedni materiał wideo.

Skonfiguruj swoje centrum mediów

7. Przewodnik to wysokiej jakości film o grających w bilard. Pozwala po kolei dostosować: wielkość i proporcje obrazu, kontrast (szczegóły w cieniach), jasność (rozróżnianie jasnych przedmiotów) oraz nasycenie kolorów. Przypomina również, żeby wyeliminować odblaski na ekranie, gasząc zbędne źródła światła oraz zasłaniając okna. Konfigurowanie tych parametrów odbywa się z użyciem regulatorów w urządzeniu wyświetlającym obraz.

Skonfiguruj swoje centrum mediów

8. Wybierz właściwy typ urządzenia, na którym oglądasz film. Jeśli nie jesteś pewien wyboru, patrz na miniatury w prawym dolnym narożniku. Następnie sprawdź, jak wyświetlacz połączony jest z komputerem, i wybierz odpowiedni przewód. Automatycznie dostosuj parametry obrazu, co zapewni niemal optymalną jakość. Jeśli ustawienia automatyczne ci nie odpowiadają, poczekaj 15 s, a system wróci do ustawień domyślnych.

Skonfiguruj swoje centrum mediów

9. Na kolejnym etapie możesz włączyć wyświetlanie dużej czcionki. Jeśli komputer z Windows Media Center podłączony jest do dużego ekranu plazmowego bądź projektora, a ty obsługujesz go, siedząc na kanapie, możesz skorzystać z tej funkcji. Jeśli jednak pracujesz na komputerze i filmy oglądasz z bliska, pozostaw ustawienie domyślne, bo w przeciwnym wypadku niektóre programy mogą wyświetlać nieczytelne komunikaty. Różnica nie jest jednak duża.

Skonfiguruj swoje centrum mediów

10. Najbardziej rozbudowana jest prezentacja ustawień obrazu. Na każdym z sześciu etapów oglądasz wideo i kontrolujesz poprawność ustawień. Regulujesz je za pomocą pilota dołączonego do monitora bądź wyświetlacza. Przed rozpoczęciem upewnij się, które przyciski do tego służą. Gdy obraz jest już prawidłowy, zatrzymaj odtwarzanie i naciśnij Next. Informację o tym, co na danym etapie ustawiasz, możesz uzyskać przed pokazem wideo i po nim.

Skonfiguruj swoje centrum mediów

11. Z komputera skorzystasz tylko podczas ustawiania geometrii obrazu. Media Center zapewni ci dostęp do okna z suwakiem zmiany rozdzielczości. Jest to standardowe okno Windows. Wybierz tę rozdzielczość, która zapewnia proporcje obrazu zbliżone do proporcji boków twojego wyświetlacza. W wypadku monitora proporcje te wynoszą 4:3, dla wyświetlaczy kina domowego mogą być 16:9 lub 8:5.

Skonfiguruj swoje centrum mediów

12. Właściwy kontrast ustawisz jeśli w czasie odtwarzania fragmentu wideo odróżnisz marynarkę od ciemnego tła, a także zauważysz poruszający się czarny znak X na tym tle. Prawidłowo ustawisz jasność, jeśli w czasie kolejnego filmu odróżnisz białą koszulę od białego tła. Natomiast właściwe nasycenie kolorów zapewnisz sobie, obserwując odcień skóry ludzkiej.

Skonfiguruj swoje centrum mediów

13. Ustawienia dźwiękowe programu Media Center nie są specjalnie rozbudowane. Autorzy wyszli z założenia, że każdy musi dostosować dźwięk do swoich preferencji i że jest to czynność powszechnie znana. Na jednym z etapów kreatora ustawienie systemu dźwiękowego polega wyłącznie na wyborze liczby głośników. Regulację tonów niskich, średnich i wysokich musisz przeprowadzić sam, jeśli twój wzmacniacz ma odpowiednie opcje.

Skonfiguruj swoje centrum mediów

14. Po wykonaniu wszystkich zaleceń na poszczególnych etapach konfiguracji Media Center jesteś gotów do jego wykorzystania. Pamiętaj, że jeśli zmienią się warunki, w jakich korzystasz z Media Center, powinieneś przeprowadzić ponowną konfigurację. Aby ją uruchomić, sięgnij do Settings w głównym oknie programu, a następnie wybierz General. Znajdziesz tam wiele opcji niedostępnych w kreatorze, ale pozwalających ci lepiej dopasować Media Center do swoich potrzeb.