Skonstruowali sztuczną kobietę

Japońscy naukowcy zaprezentowali kolejny model robota. Nie byłoby w tym nic dziwnego - w końcu to właśnie ten kraj specjalizuje się w konstruowaniu tego typu urządzeń - gdyby nie fakt, że model, noszący imię Repliee Q1, wyglądem i rysami twarzy do złudzenia przypomina człowieka. Poza tym, jest "płci" żeńskiej.

Kobieta - android, Repliee Q1

Kobieta - android, Repliee Q1

Repliee Q1 w pierwotnej wersji została zaprezentowana jeszcze w 2003 r., od tamtego czasu trwały jednak prace nad jego udoskonaleniem. Robot został wyposażony m.in. w elastyczną silikonową "skórę" oraz czujniki i silniczki, dzięki którym porusza się i reaguje tak jak człowiek - imituje np. ruchy oddechowe i mruga powiekami.

Robot może na razie tylko siedzieć, zatem w górnej części jego tułowia umiejscowiona jest większość zarządzającej jego zachowaniem maszynerii, w tym 31 aparatów kontrolujących ruch. Repliee Q1 może też wchodzić z ludźmi w interakcje, np. reagować na dotyk.

Projektant Repliee Q1, profesor Hiroshi Ishiguro z uniwersytetu w Osace mówi: "Skonstruowałem w życiu wiele robotów, aż wreszcie zrozumiałem, że najważniejszy jest wygląd. Zdarzało się, że ludzie zapominali o tym, że Repliee Q1 to android w czasie interakcji z nią".

Wcześniej prof. Ishiguro zbudował robota o wyglądzie pięcioletniej dziewczynki, która mogła m.in. poruszać głową w 9 kierunkach i wykonywać ruchy ręką.

Więcej informacji: BBC


Zobacz również