Skopane Kino

Ci, którym się wydaje, że czasy świetności filmów rodem z Hongkongu przeminęły, są w błędzie.

Ci, którym się wydaje, że czasy świetności filmów rodem z Hongkongu przeminęły, są w błędzie.

Któż nie pamięta szału, jaki wywołało Wejście smoka wyświetlane u nas w kinach latem 1982 r.? Obraz wypełniony po brzegi wymyślną choreografią, fantastycznymi akrobacjami, finezyjnym tańcem wschodnich sztuk walk i czystą brutalnością. Po długich latach uciążliwego nagrywania z telewizji, trwonienia pieniędzy na pirackie kopie i mglistych wspomnień z kin, każdy fan filmów kung-fu może teraz zasiąść w zaciszu domowego kina z własną kolekcją filmów z Bruce'em Lee, Jackie Chanem, Jetem Li czy Chow Yan Fatem.

Półtora roku temu wytwórnia Hong Kong Legends zaczęła wydawać filmy z lat 70. i 80. na płytach DVD (region 2.). Jakość kopii poprawiono tak, że trudno uwierzyć, iż filmy te nakręcono niemal 30 lat temu. Komputerowo zremasterowano obraz, co wiązało się z odświeżeniem i odrestaurowaniem oryginalnych taśm filmowych. Transfer wszystkich filmów jest anamorficzny (16:9), poprawiono w nich także ostrość. Dźwięk został zdigitalizowany (Dolby Digital 5:1 Digital Audio), a lista dodatków jest niekiedy imponująca. Co się otrzymuje po zakupieniu takiej płyty DVD za, bagatela, 14,99 GBP? Uderzającą dawkę oryginalnego kung-fu oraz dodatki przyprawiające o wzrost ciśnienia każdego fana wschodnich sztuk walki.

Wszystkie obrazy mają zwiastun filmowy, stworzony specjalnie przez Hong Kong Legends. Są również dostępne stare zwiastuny, które towarzyszyły premierom tych filmów w latach 70. i później (zarówno chińskie, jak i angielskie zwiastuny telewizyjne). Hong Kong Legends zadbało również o galerie zdjęć (promocyjnych, z planu filmowego, poza kamerami itp.), a przede wszystkim o komentarz Beya Logana. Jest on autorytetem wśród znawców kina akcji z Hongkongu, swoistą skarbnicą wiedzy na ten temat. Tak więc każdy widz, chcąc się dowiedzieć czegoś ciekawego o swoim ulubionym filmie, zamiast wertować stare, często mało wiarygodne książki i gazety filmowe, może włączyć sobie bogaty komentarz. Oczywiście, postarano się również o krótkie, interaktywne biografie głównych bohaterów lub przynajmniej zarys tego, jak powstawał dany film. Są też wywiady. Po włożeniu płyty do czytnika naprawdę trudno się zdecydować, co wybrać.

Bey Logan

Urodzony w Peterborough, w Anglii, obecnie mieszka w Hongkongu. Założyciel i redaktor magazynu o sztukach walki Impact, autor książki Hong Kong Action Cinema. Jest ekspertem w dziedzinie filmów Bruce'a Lee, często zapraszanym do rozmów o Małym Smoku przez takie stacje telewizyjne, jak CNN czy BBC.

B. Logan jest entuzjastą wschodnich sztuk walki. Uczęszcza na seminaria Jeet Kune Do i trenuje z byłymi uczniami Bruce'a Lee: Danem Inosanto i Tedem Wongiem. Obecnie jest jedynym białym, zatrudnionym na pełny etat w przemyśle filmowym Hongkongu. Pisze scenariusze i pracuje nad projektami z Jackie Chanem czy Donnie Yenem.