Skórki ochronne na płyty CD/DVD i Blu-ray - teraz już nie zarysujesz płyt w swojej kolekcji

Piszemy o dużych i ważnych technologiach, ale czasami pojawiają się drobne ciekawostki, które po prostu ułatwiają nam życie. Za taki produkt możemy uznać skórki ochronne na płyty CD/DVD oraz Blu-ray firmy Skin-on.

Skórki ochronne na płyty CD i DVD

Firma Skin-on wprowadziła właśnie na polski rynek skórki ochronne na płyty CD i DVD, które mają zabezpieczać nasze płyty przed zniszczeniem i zarysowaniami.

Skórka ochronna na płyty - jak to działa?

Wystarczy przyczepić skórkę do płyty i voila... Nie musimy jej już nigdy zdejmować - możemy korzystać z płyty bez obawy o jej zarysowanie. Skórkę ochronną można w każdej chwili odczepić i przełożyć na inną płytę. Co ważne, skórka według zapewnień producenta nie powoduje utraty jakości danych.

Droga lasera przez płytę CD/DVD

Płyty CD i DVD składają się z 5 warstw: etykiety, warstwy ochronnej, warstwy odbijającej światło lasera, warstwy, na której zapisywane są dane, przezroczystej warstwy poliwęglanów. Wiązka laserowa odtwarzacza dochodzi do dolnej części płyty i przechodzi przez pierwszą warstwę czystego plastiku (stanowi większość wagi dysku). Potem laser trafia do warstwy z danymi i odczytuje informacje z płyty. Wtedy wiązka odbija się od błyszczącej warstwy, i powraca przez warstwę plastiku, a następnie do odtwarzacza, gdzie jest zamieniana na informacje. Skórka ochronna firmy Skin-On przepuszcza wiązkę lasera, dlatego nie trzeba jej zdejmować, by móc odtwarzać płytę.

Zadbaj o swoją kolekcję płyt CD/DVD

Takie skórki ochronne na płyty (zwłaszcza na Blu-ray, które są bardziej kosztowne) mogą być bardzo przydatne - widziałem już niejedną porysowaną płytę i chociaż z powodu ekspansji internetu, dysków optycznych używamy coraz rzadziej, to jednak naszej kolekcji płyt, którą zbudowaliśmy w ciągu ostatnich lat przydałaby się porządna ochrona, by mogły nam służyć jeszcze przez wiele lat.