Skulls.D - nowa wersja komórkowego 'trojana'

Firma F-Secure ostrzega użytkowników telefonów komórkowych, wyposażonych w system operacyjny Symbian, przed nową wersją uciążliwego konia trojańskiego, infekującego te urządzenia. Trojan podszywa się pod program Macromedia Flash Player.

Po uruchomieniu pliku zawierającego Skulls.D, na ekranie telefonu wyświetlony zostaje migający obrazek czaszki. Od tego momentu użytkownik nie może uruchomić żadnej aplikacji czy funkcji telefonu - nie jest w stanie np. wysłać SMSa czy korzystać z klienta pocztowego.

Warto przypomnieć, że pierwsza wersja Skulls pojawiła się pod koniec listopada - pisaliśmy o tym w tekście "Groźny trojan atakuje komórki". Nowy trojan nie różni się szczególnie od swojego pierwowzoru - główna różnica polega na tym, że pierwsza wersja Skulls podmieniała ikony (zamieniając standardowe grafiki na małe czaszki), zaś najnowsza - wyświetla dużą czaszkę.

W system Symbian Series 60 wyposażone są m.in. Nokia 7650, 3650, N-Gage, Siemens XS-1, Samsung SGH D700 czy Panasonic X700. Z danych firmy Canalys.com wynika, że w drugim kwartale 2004 r. 40% wszystkich sprzedanych na świecie urządzeń mobilnych (czyli telefonów komórkowych, handheldów czy smartphone'ów) wyposażone było w system operacyjny firmy Symbian.