Skulls - wirus w kamuflażu

Firma F-Secure poinformowała o wykryciu nowej wersji wirusa Skulls, atakującego urządzenia przenośne pracujące pod kontrolą systemu Symbian. Tym razem Skulls podszywa się pod program antywirusowy firmy... F-Secure.

Wirus jest wyjątkowo uciążliwy - po zainfekowaniu systemu uniemożliwia korzystanie ze wszystkich aplikacji (ich ikony zmienia na czaszki - ang. skull), zaś dodatkowo umieszcza w pamięci telefonu dwie wesje robaka Cabir. "Zarażony" telefon staje się praktycznie bezużyteczny - użytkownik nie jest w stanie np. przeglądać książki telefonicznej, wysłać SMSa czy korzystać z klienta pocztowego.

Nowy Skulls - oznaczony symbolem L - ukrywa się w pliku, którego nazwa i opis sugerują, że jest to program antywirusowy dla urządzeń przenośnych F-Secure Mobile Anti-Virus. Przedstawiciele F-Secure zwracają jednak uwagę, że stosunkowo łatwo można odróżnić oryginalny program od Skullsa. Podczas instalacji prawdziwego 'antywirusa' wyświetlana jest informacja, że program dostarczony został przez firmę Symbian. Z kolei podczas instalowania wirusa na ekranie telefonu widnieje komunikat, że dostawca oprogramowania jest nieznany.


Zobacz również