Skuteczna ochrona biznesu dzięki oprogramowaniu Kaspersky

W dzisiejszym świecie nie jest możliwe prowadzenie firmy bez posiadania komputerów podłączonych do sieci. Usprawniają zarządzanie, pozwalają na utrzymywanie kontaktów z kontrahentami i klientami, a także reklamowanie się w Internecie. Niestety, obecnie każde urządzenie podłączone do internetu jest narażone na ataki, mogące mieć katastrofalne następstwa dla prowadzonego biznesu. A co konkretnie może grozić i jak skutecznie zabezpieczyć się przed nieprzyjemnymi incydentami?


Co grozi firmowym komputerom?

Lista zagrożeń, na jakie są narażone są komputery, laptopy i serwery, jest bardzo długa. Cyberprzestęcpy dokonują włamań do maszyn, aby wykradać z nich dane, szpiegować działania firmy, a także szyfrować pliki i domagać się okupu za ich odblokowanie. Każde z tego typu zdarzeń naraża firmę na straty zarówno finansowe, jak i kradzież własności intelektualnej oraz danych osobowych, przechowywanych na firmowym sprzęcie (za co można dostać dodatkowo wysoką kare finansową, płynącą z RODO). Należy również mieć na uwadze fakt, że w obrębie firmowej infrastruktury IT znajdują się także przenośne urządzenia końcowe, jak smartfony i tablety, które również mogą stanowić furtkę do pozostałych, funkcjonujących w niej urządzeń. Ponieważ internet działa przez 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, atak może nastąpić w każdym momencie.

W jaki sposób zapewnić firmowemu sprzętowi skuteczną ochronę i spać spokojnie? Wielu przedsiębiorców popełnia błąd i decyduje się na zakup osobnych programów antywirusowych dla urządzeń stacjonarnych i przenośnych. Nie jest to polecane rozwiązanie, ponieważ mogą w takiej sytuacji nastąpić problemy z kompatybilnością, powodujące powstawanie luk w mechanizmach ochronnych, a co za tym idzie – włamywacz ma możliwość wtargnięcia do infrastruktury. Najlepszym sposobem ochrony jest postawienie na kompleksowe rozwiązanie, które obejmie swoim działaniem dosłownie każdy firmowy sprzęt. Na co zwracać uwagę przy wyborze?

Zobacz również:

  • LinkedIn zhakowane! 93% użytkowników zagrożonych

Jak powinna wyglądać ochrona najwyższej klasy?

Wielu producentów oprogramowania antywirusowego ma specjalne edycje swoich aplikacji, dedykowane biznesowi, np. Kaspersky ma osobny dział programów „ochrona dla małego biznesu”. Pośród nich istnieje również podział na przeznaczone dla małych, średnich oraz dużych organizacji. Ponieważ konkurencja jest duża, dobrze wiedzieć, w jaki sposób wybrać najlepszy pod potrzeby swojej firmy.

Po pierwsze - elastyczność. Warto postawić na takie rozwiązania, które można zmieniać w trakcie użytkowania programu, dzięki czemu nie ma problemu, aby w dowolnej chwili dopasowywać zakres je do zmienionych potrzeb firmy potrzeb (np. łatwo zwiększyć ilość objętych ochroną stanowisk w sytuacji, gdy zakupiło się dla nowy sprzęt). Taka elastyczność pozwala na znaczne oszczędności czasu i pieniędzy – zazwyczaj dany pakiet antywirusowy ma określoną ilość stanowisk pod swoim działaniem (np. od 2 do 20), a dokupienie kolejnych wiąże się ze znacznie mniejszymi kosztami, niż nabywanie kolejnego rozwiązania lub pakietu.

Po drugie – wysoka, potwierdzona skuteczność mechanizmów ochronnych. Kupując aplikacje zabezpieczające, spodziewamy się kompleksowej ochrony i stosowania przez nie najnowszych technologii, które mają na celu zapewnienie absolutnego bezpieczeństwa, co pozwoli ochronić komputery z systemami macOS i Windows przed znanymi i nowymi zagrożeniami. Bardzo dużą zaletą jest zaawansowana ochrona przed niezwykle popularnymi wśród przestępców atakami ransomware, na plus należy również policzyć.

Na kogo postawić? Warto śledzić wyniku profesjonalnych testów, jaki są przeprowadzane przez niezależne ośrodki badawcze, np. AV-Test. Oczywiście nie trzeba w tym celu śledzić każdego dnia doniesień prasowych, ale każdy producent zazwyczaj chwali się przyznanymi wyróżnieniami i warto zwrócić na nie uwagę – nie jest to bowiem chwyt marketingowy, ale prawdziwy sygnał, że warto zaufać danemu rozwiązaniu.

Po trzecie – zakres ochrony. Współczesna firma to nie tylko komputery, ale także – a czasami nawet „przede wszystkim” – urządzenia przenośne. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy pracownicy korzystają z prywatnych smartfonów do załatwiania spraw służbowych. Jak wspomniano na wstępie - nieodpowiednio chronione, mogą stać się furtką, poprzez którą intruz wtargnie do systemu.

Po czwarte – wygoda w codziennym użytkowaniu. Optymalnie działający zestaw ochronny powinien pracować „niewidzialnie”, czyli w żaden sposób nie spowalniać sprzętu, na którym został zainstalowany. Użytkownicy cenią sobie wygodę i dyskretną ochronę, dlatego bardzo popularne stały się rozwiązania określane jako „zainstaluj i zapomnij”, czyli wszystkie operacje odbywają się automatycznie, a konieczność wykonywania interakcji przez administratora IT lub samych pracowników jest znikoma i zdarza się niezwykle rzadko.

Po piąte – języczkiem u wagi podczas wyboru mogą być funkcje dodatkowe, oferowane przez producenta. Dobrym pomysłem jest postawienie na to rozwiązanie, które umożliwia tworzenie kopii zapasowych newralgicznych plików oraz dysponuje praktycznymi dodatkami ochronnymi, ułatwiającymi życie podczas codziennego używania firmowego sprzętu. Przykładami takich dodatków mogą być np. menedżer haseł, narzędzie do szyfrowania plików czy ich synchronizacji.

Po szóste – wygoda dla administratorów. Jak wspomniano wcześniej, atak może nastąpić w każdej chwili, dlatego jest sprawą niezwykle istotnej wagi, aby osoba odpowiedzialna za bezpieczeństwo firmowego sprzętu miała w każdej chwili dostęp do ustawień i narzędzi antywirusowych. Dlatego najlepiej sprawdzają się konsole zdalne, do których administrator ma dostęp za pośrednictwem strony internetowej. Pozwala to na ocenę sytuacji w każdej chwili i sytuacji – do konsoli takiej może logować się zarówno z firmowego, jak i domowego komputera czy laptopa, a także smartfona. Pozwoli to na natychmiastową reakcję na powstały incydent.

Kogo wybrać do ochrony swojej firmy?

W tej chwili na rynku istnieje kilkadziesiąt rozwiązań, w pełni spełniających postawione powyżej warunki. Wśród nich znajdują się produkty wcześniej wspomnianej firmy Kaspersky - Kaspersky Endpoint Security Cloud (Plus) czy Kaspersky Endpoint Security. Wybór programów, które skutecznie ochronią firmowe urządzenia i sieć jest tak duży, że nikt nie powinien mieć problemu ze znalezieniem najlepszej opcji dla siebie.