Skuteczne portfolio

Firma reklamowa musi dbać o image. Jednym z ważniejszych elementów jest stworzenie dobrego portfolio. W dzisiejszych czasach nie wystarczy już zwyczajna teczka z wycinkami.

Firma reklamowa musi dbać o image. Jednym z ważniejszych elementów jest stworzenie dobrego portfolio. W dzisiejszych czasach nie wystarczy już zwyczajna teczka z wycinkami.

Trzeba brać pod uwagę i to, że takie portfolio powinno dotrzeć do klienta, który jest świadomy możliwości współczesnych technologii i niełatwo zwrócić jego uwagę właśnie na naszą ofertę oraz sprawić, by kampania reklamowa była udana. Dlatego wykorzystuje się nowoczesne formy przekazu - Internet, prezentacje multimedialne czy high-endową poligrafię. W Warszatach Mistrzów przyjrzymy się, jak do tego problemu podeszła agencja reklamowa Henderson's Creative Partners.

Marcin Purzycki

szef działu kreatywnego

Henderson'a Creative Partners:

Staraliśmy się, by nowy booklet prezentujący prace agencji był taki, żeby od momentu rozpakowania przez klienta ciekawił go i intrygował. Stary był prezentacją wykonaną w PowerPoint. Mimo to już w momencie powstawania był oryginalny, czegoś takiego nie miały inne agencje. Wydrukowano go w kolorze na dobrym, sztywnym papierze i elegancko oprawiono. Jako że klientów przybywało i nasze możliwości rosły - postanowiliśmy przygotować coś naprawdę wyjątkowego, zadziwiającego odbiorców (potencjalnych klientów) - a więc niestandardowe opakowanie, takież wnętrze i pomysł.

Wiedzieliśmy, że booklet będzie uzupełniony płytą CD-ROM z pełną prezentacją. Dlatego same teksty w książeczce pozostawiliśmy nie dopowiedziane, z pewną dozą tajemniczości, uzupełnione znakami graficznymi, dopełniającymi tekst. Są one jednocześnie ciekawym zamknięciem całości. Rozmiar bookletu jest dopasowany do rozmiaru CD.

Forma od początku do końca miała być czysta - dlatego tekstu jest niewiele, dopełnia go zróżnicowanie wielkości czcionek. Niebieski i pomarańczowy to firmowe kolory Henderson's Creative Partners. Płyta CD-ROM zawiera więcej informacji. Wszystko jest przedstawione dynamicznie. Prezentacja została stworzona za pomocą aplikacji Flash firmy Macromedia.

Próbowaliśmy różnych narzędzi, lecz to okazało się najwygodniejsze do naszych potrzeb. Jest proste (w porównaniu np. z Directorem), mniej wymagające, a przede wszystkim nowe, a my lubimy nowości.

Na początku prezentujemy film, w którym pojawiają się niektórzy pracownicy naszej agencji. Po filmie prezentacja przechodzi do Menu, z którego można oglądać poszczególne rozdziały. Muzyka jest spokojna, pozwalająca skupić się na treści merytorycznej. Nasz pomysł okazał się trafiony - klientom się podoba i już w tej chwili (choć akcja rozprowadzania bookletów trwa nadal) zdobyliśmy nowe zamówienia na usługi. Na WWW jest dostępna witryna, na której znajduje się okrojona wersja prezentacji multimedialnej.