Skylake: Intel zablokuje możliwość podkręcania CPU z zablokowanym mnożnikiem

Tańsze układy Skylake z zablokowanym mnożnikiem można zmusić do pracy z wyższymi zegarami. Intel niestety planuje zablokować tę możliwość.

Procesory Intel Core szóstej generacji (Skylake), które nie należą do przyjaznej dla overclockerów serii "K", mają zablokowane mnożniki. Producenci płyt głównych zaczęli jednak udostępniać aktualizację BIOS-u, która pozwala na skorzystanie z funkcji podkręcania tych układów (u producentów jest ona nazywana różnie, np. "Hyper OC", "Sky OC") poprzez podniesienie BCLK (Base Clock). To świetne rozwiązanie dla konsumentów, którzy otrzymali w ten sposób możliwość zmuszenia tańszych CPU do pracy ze znacznie wyższą częstotliwością.

Intel zablokuje możliwość "podkręcania"

Niestety z najnowszych doniesień różnych serwisów wynika, że Intel zamierza z tym walczyć. W najnowszym BIOS-ie, który miał usuwać wykryty kilka tygodni temu błąd w układach Skylake powodujący zawieszanie systemu w trakcie dokonywania obliczeń na liczbach pierwszych odkryto bowiem fragment kodu mającego za zadanie blokowanie układów nienależących do serii "K".

Zobacz również:

  • Gdzie kupisz najwydajniejszy komputer? Porównujemy ceny gotowych zestawów do gier w sklepach [Aktualizacja 15.10.2021]
  • Procesory Intela z kolejną niebezpieczną luką. O jakie układy chodzi?

Intel już wcześniej twierdził, że podkręcanie takich układów może być bardzo ryzykowne, więc najpewniej podobnej argumentacji użyje, gdy dojdzie do oficjalnego oświadczenia jakie zapewne wyda w końcu w tej sprawie. Trudno jednak nie zauważyć, że tak naprawdę chodzi tutaj o pieniądze, a konkretnie zyski z drogich układów z serii "K", których oferta nie wydaje się już tak atrakcyjna ze względu na możliwość łatwej poprawy wydajności także w przypadku tańszych CPU.

Co robić?

Jeżeli posiadasz układ Skylake z zablokowanym mnożnikiem i dalej chcesz korzystać z możliwości jego podkręcania nie aktualizuj BIOS-u.

Źródło: wccftech

Aktualizacja: 04 lutego 2016 10:43

W najnowszym BIOS-ie, który właśnie udostępniła firma ASRock, usunięta została funkcja Sky OC. Oznacza to, że doniesienia na temat planów Intela były prawdziwe.