Skylon - samolot kosmiczny, który zabierze nas w kosmos

Skylon to nowy rewolucyjny samolot kosmiczny, który startuje z lotniska tak jak zwykłe samoloty, ale jest też zdolny do lotu w kosmos. Skylon został zaprojektowany przez angielską firmę Reaction Engines.

Skylon

Innowacyjne silniki Sabre sercem Skylona

Skylon może wystartować i wylądować na najzwyklejszym lotnisku. Sercem kosmicznego samolotu są silniki Sabre, które mogą “oddychać" tlenem pobieranym z powietrza we wczesnej fazie lotu, jeszcze przed włączeniem pełnego ciągu rakietowego.

Potężne chłodzenie silników

Kiedy Skylon osiągnie wysoki pułap, przyspiesza do 5,2 Macha w celu opuszczenia atmosfery, ale w tym czasie jego powłoka rozgrzewa się aż do tysiąca stopni Celsjusza. Firma Reaction Engines znalazła jednak rozwiązanie problemu wysokiej temperatury. Silniki Sabre wyposażono w cztery masywne sekwencyjne schładzacze w celu zmniejszenia temperatury gazów do -130 stopni Celsjusza. Samolot na pokład może zabrać aż 12 ton ładunku.

Skylon zastąpi wahadłowce?

Skylon może okazać się najbardziej wszechstronnym pojazdem kosmicznym, zwłaszcza, że jest tańszy od alternatywnych rozwiązań i nie potrzebuje wielkich rakiet nośnych (tak jak wahadłowce kosmiczne), które spadają do oceanu lub zaśmiecają kosmos.