Skyn: opaska z wbudowanym alkomatem

Alkomat w postaci opaski na rękę wkrótce trafi na rynek. Nazywa się BACtrack Skyn i badanie opiera na analizie potu użytkownika.

Wearables, czyli elektronika ubieralna kojarzy się obecnie przede wszystkim z "inteligentnymi" opaskami oraz zegarkami takimi jak np. Samsung Gear 2, czy Apple Watch. Urządzenia te wyposażane są w zestawy czujników, które pozwalają na pomiar różnych parametrów takich jak spalane kalorie, czy tętno. Wygląda jednak na to, że wkrótce na rynku pojawią się gadżety pozwalające na zupełnie inne wykorzystanie tego typu elektroniki. Przykładem jest tutaj BACtrack Skyn, czyli urządzenie wyglądające jak bransoletka, lub opaska fitness, którego zadaniem jest monitorowanie...stężenia alkoholu we krwi.

BACtrack Skyn analizuje skład potu, który pojawia się na nadgarstku. Do działania wymaga zbiorniczka regularnie uzupełnianego wodą. Rejestrowane wyniki pozwalają na sprawdzenie jak poziom alkoholu we krwi właściciela zmienia się w czasie (częstotliwość testów można ustawić nawet na co sekundę). Urządzenie oferuje też funkcję alarmu (ostrzega o przekroczeniu danego poziomu), która może ostrzec nie tylko właściciela ale inne wskazane osoby. Łączność z aplikacją na smartfonie realizowana jest natomiast za pomocą technologii Bluetooth.

Czy opaska zastąpić może alkomat?

raczej nie. Przynajmniej w przypadku chęci sprawdzenia, czy po wypiciu niewielkiego drinka można już siadać za kierownicą. Poziom alkoholu oznaczany jest bowiem dopiero po 45 minutach od spożycia alkoholu, ponieważ dopiero po takim czasie pojawia się on w pocie.

Dla kogo więc jest ta opaska?

Poniżej kilka zastosowań:

- towarzysz osób mających problem z piciem alkoholu (opaska Skyn jest znacznie bardziej dyskretna i mniej uciążliwa od mających podobne zastosowanie obecnie dostępnych rozwiązań)

- możliwość sprawdzenia w długoterminowym badaniu, jak organizm użytkownika przyswaja i spala alkohol

- zabawa (imprezę można będzie poprzeć "wykresem alkoholowym")

Kiedy na rynku?

Opaska BACtrack Skyn jest obecnie na etapie prototypu. Do sprzedaży powinna trafić w czwartym kwartale 2016 roku.