Skynet w realu - komputer IBM dorówna człowiekowi w 2019 r.?

Komputery szybko zwiększają swoją moc obliczeniową - prawo Moore’a wciąż obowiązuje. Jednak inteligentne komputery o mocy obliczeniowej równej ludzkiemu mózgowi do tej pory były tylko w zamysłach twórców fantastyki naukowej. Do tej pory..., bo IBM właśnie ogłosił, że w 2019 roku będzie miał superkomputer, który dorówna potędze ludzkiego mózgu.

IBM Blue Gene

Superkomputer Blue Gene firmy IBM symuluje już 4.5 proc. aktywności ludzkiego mózgu i ma już większą moc obliczeniową niż mózgi niektórych zwierząt takich jak myszy, szczury czy koty. Według IBM, komputer dorównujący naszym mózgom wcale nie jest tak daleko, jak wszyscy sądzili. Komputer doścignie nasze mózgi jeszcze przed 2020 rokiem.

Skynet w realu - komputer IBM  dorówna człowiekowi w 2019 r.?

Neurony w ludzkim mózgu

IBM Blue Gene w pogoni za ludzkim mózgiem

Mózg zawiera 20 miliardów neuronów, które są połączone 300 trylionami synaps. Obecnie superkomputer IBM Blue Gene ma już 147 tys. i 456 równoległych procesorów (odpowiedników neuronów). Każdy z nich ma 1 GB pamięci. Obecnie Blu Gene symuluje już możliwości 4,5 proc. ludzkiego mózgu. A to oznacza, że do odtworzenia pełnego potencjału ludzkiego mózgu trzeba jeszcze dołożyć 732 tys. i 544 procesory. Według IBM zrównanie komputera z siłą ludzkiego mózgu stanie się już w 2019 roku.

IBM Blue Gene w 2019 roku czyli Skynet w realu?

Taka potężna moc obliczeniowa może spowodować stworzenie sztucznej inteligencji i sprawić, że komputery staną się nawet inteligentniejsze od człowieka. Tylko czy powstanie sztucznej inteligencji stanie się zbawieniem czy też zagrożeniem?

Czy wydarzy się historia podobna do tej z filmowej trylogii SF Terminator, gdzie superkomputer Skynet stał się świadomy? Czy też sztuczna inteligencja, która się pojawi, pomoże nam w rozwiązaniu wielu naszych problemów? Jak myślicie?


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: