Skype - 10 dodatków, które zmienią rozmowy internetowe

Rozmowy Skype przez komórkę, zmiana obrazu z kamery na twarz wampira, centrum konferencyjne na ekranie 40-calowej "plazmy", nagrywanie rozmów, automatyczne odbieranie połączeń - to tylko niektóre z funkcji, jakie oferują wtyczki do popularnego komunikatora Skype. Jeśli jesteś już użytkownikiem tego programu, może warto zapoznać się z jego dodatkowymi możliwościami? Jeśli jeszcze nie miałeś okazji korzystać z telefonii internetowej, to może czas najwyższy wejść w XXI wiek? Prezentujemy również darmowe aplikacje, które nie zrujnują twojego budżetu, ale zmieniają rozmowy internetowe.

Skype - 10 dodatków, które zmienią rozmowy internetowe

Niedawna aktualizacja komunikatora Skype i wprowadzenie nowych usług sprowokowały nas do prezentacji ponad dziesięciu ciekawych dodatków, które mogą zmienić oblicze rozmów internetowych. Wersja 3.1 to wprowadzenie możliwości zarabiania pieniędzy przez komunikator. Funkcja Skype Prime, umożliwia oferowanie i korzystanie z porad innych użytkowników, łącząc się z nimi za specjalne, wyższe stawki. Każdy użytkownik może "sprzedać" swoją wiedzę i umiejętności poprzez Skype. Druga innowacja - Skype Find, to kolejny krok w stronę przeobrażania Skype w serwis społecznościowy. Funkcja ta umożliwia bowiem wprowadzenie do bazy danych ulubionych klubów, sprawdzonych usługodawców, słowem wszystkiego, co uważamy za godne polecenia (bądź odradzamy z korzystania). Jedno kliknięcie zakładki Skype Find i już widzimy rekomendacje naszych znajomych.

Wielu czytelników zapewne stwierdzi, że dodatki do "superkomunikatora" to niepotrzebne śmieci, często wymagające płatnej rejestracji, jednak naszym zdaniem warto wiedzieć o takich wtyczkach i od czasu do czasu pozwolić sobie na chwilę zapomnienia - pokaż swoim znajomym twarz wampira zamiast obrazu z kamery, przygotuj sobie centrum konferencyjne i szpieguj znajomych.

Skype - 10 dodatków, które zmienią rozmowy internetowe

CrazyTalk

Crazy Talk for Skype to wtyczka, która przeznaczona jest dla posiadaczy kamerek internetowych, choć bez tego sprzętu też można się obejść. Już za około 50 zł można kupić tani model, który sprawi, że nie tylko usłyszysz swojego rozmówcę, ale będziesz mógł zobaczyć jego twarz na ekranie monitora. Jeśli twoi znajomi lub rodzina mieszkają daleko, jest to chyba najlepsza forma komunikacji, bo widać mimikę twarzy, można nawiązać kontakt wzrokowy i uśmiechnąć się do siebie. Czasem jednak warto wprowadzić nieco urozmaiceń, np. awatary. Dla tych którzy nie wiedzą co to takiego, niech wystarczy wyjaśnienie, że jest to animowana grafika wektorowa pojawiająca się zamiast twarzy użytkownika w oknie rozmowy wideo. Zabawne, wstrętne lub budzące mdłości postaci rysunkowe poruszają ustami, śledzą wzrokiem kursor myszy, ale nie to jest najlepsze... Do użytku oddano zestaw emotikon, które wyrażają (jakże by inaczej) emocje. Możesz podziwiać, jak bobasek zanosi się spazmatycznym śmiechem, płacze, klaszcze albo wymiotuje zieloną substancją! Program jest darmowy, jednak oferuje zaledwie kilka postaci. Na stronie producenta znajduje się więcej awatarów, jednak sztuka kosztuje 2 dolary. Darmowy pakiet wystarczy, aby twój rozmówca został zupełnie zaskoczony. W aplikacji możesz dowolnie przełączać pomiędzy widokiem z kamery internetowej i awatarem.

Skype - 10 dodatków, które zmienią rozmowy internetowe

SeeStorm for Skype

Innym przykładem takiego programu jest SeeStorm for Skype. Dzięki niemu możesz wygenerować trójwymiarowe postaci, które zastąpią widok z kamery internetowej. O ile Crazy Talk może działać tylko u jednego rozmówcy, to ten program wymaga instalacji na obydwu komputerach. Z drugiej strony nie jest wymagane posiadanie kamery internetowej, bo obraz jest generowany sprzętowo. Niestety wiąże się to ze sporymi, jak na komunikator, wymaganiami - rekomendowana konfiguracja to Pentium4 3 GHz. Do dyspozycji użytkownika oddano również mniejszą liczbę emotikon, które mogą wyrażać uśmiech, złość, zmartwienie, aprobatę lub zaprzeczenie. Warto zauważyć, że program nie wykorzystuje pasma internetowego do przesyłania obrazu, co może zainteresować osoby posiadające wolne łącza.

Skype - 10 dodatków, które zmienią rozmowy internetowe

Skype Forwarder

Ileż razy marzyłeś o tym, aby połączyć rozmowę przez Internet ze zwykłym telefonem? Jeśli ani razu, to wiedz, że istnieje taka opcja, m.in. dzięki narzędziu Skype Forwarder. Ta bramka pozwala na komunikację głosową w dwóch kierunkach - do i od twojego usługodawcy telekomunikacyjnego. Program potrafi również pełnić funkcję automatycznej sekretarki zarówno dla sieci telefonicznej jak i połączeń internetowych. Dzięki prostocie instalacji i łatwości obsługi jest to narzędzie nawet dla mało zaawansowanych użytkowników. Program kosztuje 19,95 USD i wymaga instalacji modemu telefonicznego.

Pamela for Skype (wersja podstawowa) to dodatek do popularnego komunikatora internetowego, który rozszerza jego funkcję o automatyczną sekretarkę, usługę VideoMail (dzwoniący mogą zostawiać wiadomości wideo), automatyczne odpowiedzi tekstowe. Wtyczka oferuje wsparcie dla usługi VoiceMail, ulepszone zarządzanie rozmowami oraz bardzo prostą obsługę. Program posiada również płatne i bardziej rozbudowane wydania.

Skype - 10 dodatków, które zmienią rozmowy internetowe

Skype Recorder

Zgodnie z nazwą, bezpłatny dodatek Skype Recorder umożliwia nagrywanie rozmów prowadzonych za pomocą komunikatora. Do jego funkcji zaliczyć można pełną automatyzację (tzn. w tym trybie nie musisz wciskać przycisku "record" lub "stop"), kompresję dźwięku do popularnego formatu MP3 z możliwością ustawienia dodatkowych parametrów oraz tryb szpiegowski. Ta ostatnia funkcja pozwala nagrywać rozmowę bez powiadamiania rozmówcy o zapisie. Należy jednak pamiętać, że w Polsce jest to naruszenie prawa. Niedawna aktualizacja wprowadziła kilka nowości, m.in. współpracę z komuniaktorami Google Talk oraz Yahoo Messenger. Użytkownicy niezarejestrowani mogą nagrać jedynie pięciominutowy fragment rozmowy.

Skype - 10 dodatków, które zmienią rozmowy internetowe

PrettyMay for Skype

PrettyMay for Skype to inny przykład programu do nagrywania i późniejszego odtwarzania rozmów Skype. Aplikacja posiada funkcję automatycznej sekretarki (odpowiada na wiadomości głosowe oraz tekstowe). Podobnie jak inne tego typu programy, PrettyMay kompresjuje dźwięk do formatu MP3. Do funkcji dodatkowych należy odtwarzanie dźwięków w trakcie rozmowy Skype, powiadomienia pocztą elektroniczną lub SMS-em o nowej wiadomości VoiceMail, możliwość sterowania z telefonu komórkowego.

Czy chciałbyś mieć namiastkę prawdziwej sekretarki, na którą cię nie stać lub żona nie pozwala jej "trzymać" w domu? Kompromisem jest darmowy program Audio ID for Skype, który zaanonsuje głosowo (sic!) kto do ciebie dzwoni. Dzięki niemu już nie musisz się odrywać od ulubionych zajęć, aby usłyszeć od kolegi "co słychać?", bo będziesz wiedział, że ten gość nie ma ci nic ważnego do powiedzenia. Z drugiej strony już nie przegapisz ważnego połączenia od znajomej, która akurat potrzebuje pomocy silnego mężczyzny... Program wymaga instalacji syntezatora mowy SAPI (Microsoft's Speech Application Program Interface).

Skype - 10 dodatków, które zmienią rozmowy internetowe

mcePhone for Skype

Jeśli jesteś posiadaczem systemu Windows Vista i masz zainstalowany komponent Media Center, to z pomocą aplikacji mcePhone for Skype 2.0 możesz zmienić swój system w centrum telekomunikacji, zachowując efektowny wygląd. Narzędzie współpracuje ze wszystkimi słuchawkami telefonicznymi Skype, a informacje są wyświetlane na ekranie telewizora. Rzecz jasna nie musisz korzystać z myszy i klawiatury, bo wystarczy pilot. Menu programu przypomina sterowanie odtwarzaczem DVD lub tunerem telewizji satelitarnej, więc jest to idealne rozwiązanie dla "kanapowych leniwców", osób mających kłopoty z obsługą komputera czy wreszcie poszukiwaczy nowinek i udogodnień. Nie trzeba chyba dodawać, że wszystkie funkcje oferowane przez Skype, są tutaj dostępne. Program kosztuje 19,90 USD.

Teraz będzie niestabilnie, choć ciekawie - VOX for Skype to niewielka wtyczka do komunikatora, która może mieć wielką przyszłość. Dzięki niej po uruchomieniu Skype'a możesz korzystać z sieci Internet do przesyłania głosu za pomocą telefonu komórkowego. Nie jest wymagane nawiązywanie połączeń za pomocą portu podczerwieni, kabla lub innych technik. Wystarczy, że zadzwonisz na numer VoxLib z komórki (rozmowa lokalna), a operator automatycznie przekieruje rozmowę na twój pecet. Dzięki temu możesz wygodnie, z każdego miejsca dzwonić za granicę płacąc za rozmowy lokalne. Jedynym warunkiem, który musisz spełnić, jest pozostawienie włączonego komputera w pracy lub w domu. Z telefonu komórkowego możesz także zarządzać swoją pocztą głosową Skype (VoiceMail), odbierać wiadomości o nieodebranych połączeniach oraz wysyłać SMSy do osób z listy kontaktów Skype. Na razie program jest bezpłatny i wciąż w fazie testów. Rozwój technologii bezprzewodowych i implementacja WiFi w telefonach dla "śmiertelników" prawdopodobnie położą kres temu projektowi, jednak na razie jest to ciekawa alternatywa dla mobilnych użytkowników.

Na koniec zostawiliśmy paski narzędzi, które zainstalowane w przeglądarce lub programie pocztowym pozwalają na sterowanie komunikatorem, bez konieczności odrywania się od aktualnych zadań. Integracja z klientem e-mail ułatwia dopasowanie kontaktów pocztowych do książki komunikatora, podgląd obecności innych użytkowników, rozpoczęcie rozmowy lub czatu bez otwierania głównego programu komunikacyjnego. Z kolei w przeglądarce WWW dzięki temu dodatkowi, komunikator automatycznie rozpoznaje telefony i kontakty Skype umieszczone na stronach internetowych. Po kliknięciu w odnośnik można od razu rozpocząć rozmowę.