Skype, WhatsApp i Yelp "uzależnione" od skrzynki z kontaktami w Androidzie

Skype potrafi ponad tysiąc razy dziennie odwiedzać listę kontaktów smartfona z Androidem. Dlaczego to robi? Nie wiadomo...

Zack Whittaker z ZDNet wpadł na trop bardzo niepokojącego działania Skype, WhatsApp i Yelp. Udało mu się to dzięki zainstalowanej na smartfonie BlackBerry Priv (pracuje on pod kontrola systemu Android 5.1.1) aplikacji DTEK, która, jak czytamy na stronie pomocy BlackBerry, monitoruje aplikacje wykonujące następujące czynności:

- robienie zdjęcia lub nagrywanie filmu przy użyciu aplikacji Aparat

- odczytywanie, tworzenie, edytowanie lub usuwanie kontaktu

- uzyskiwanie dostępu do informacji o lokalizacji urządzenia

- wysyłanie wiadomości tekstowych (SMS i MMS) z urządzenia

- włączanie lub wyłączanie mikrofonu

Chodzi o drugą z powyższych czynności. O ile bowiem wszystkie wspomniane aplikacje - Skype, WhatsApp i Yelp - mają szeroki dostęp do urządzeń z Androidem, o tyle z listą kontaktów komunikują się z zupełnie niezrozumiałą częstotliwością:

- Skype w ciągu 3 dni odwiedził listę kontaktów Whittakera 3484 razy

- WhatsApp zrobił to 2449

- Yelp był tutaj najmniej aktywny, ale jego wynik na poziomie 165 odwiedzin też może zastanawiać

Dla porównania, w tym samym okresie w przypadku innych aplikacji miało to miejsce 78 razy (Facebook Messenger), 11 razy (Pinterest), 8 razy (Dropbox) i 3 x (Instagram).

Niestety Whittaker nie uzyskał jeszcze żadnego sensownego wytłumaczenia tego "zjawiska" ze strony twórców aplikacji Skype, WhatsApp i Yelp. Rzecznik Skype w udzielonym komentarzu stwierdził, że aplikacja musi często odwiedzać listę kontaktów, aby mieć aktualną listę znajomych i wiedzę o ich statusie. Rzecznik Yelp zadeklarował natomiast, że zespół odpowiedzialny za platformę Android przyjrzy się sprawie.

Zobacz również:

  • Jak sprawdzić czy kamerka internetowa w laptopie działa? [PORADNIK]
  • Jak korzystać z WhatsApp na komputerze bez smartfona? [PORADNIK]