Skype może więcej

Popularny komunikator internetowy łączy coraz więcej ludzi na całym świecie. Jego możliwości poszerzają dodatkowe wtyczki, pozwalające dostosować program do potrzeb użytkownika.


Popularny komunikator internetowy łączy coraz więcej ludzi na całym świecie. Jego możliwości poszerzają dodatkowe wtyczki, pozwalające dostosować program do potrzeb użytkownika.

W sierpniu ubiegłego roku opublikowaliśmy przegląd dodatków do Skype'a - od tego czasu lista tych najważniejszych nie zmieniła się zbyt radykalnie. Obecnie powiemy o zaktualizowanych wersjach wtyczek oraz o innych, które mogą się przydać w rozmaitych okolicznościach. Zmieniła się w tym czasie oficjalna wersja Skype'a - z numeru 3.1 do 3.8.

Dodatki dzielą się na kilka kategorii. Znajdziemy wśród nich zarówno rozszerzenia, które zawierają zupełnie nowe funkcje, jak i takie, które służą co najwyżej zabawie lub zaszokowaniu znajomych korzystających z komunikatora. Za pomocą wtyczek możemy nagrywać swoje rozmowy, dzielić się ze znajomymi aplikacjami zainstalowanymi w naszym komputerze, pracować zespołowo, organizować telekonferencje, a nawet... malować razem z najbliższymi przyjaciółmi.

Skype może więcej

Menedżer dodatków jest komfortowym narzędziem do zarządzania wszystkimi instalowanymi dodatkami do Skype’a.

Być może ktoś spyta - po co? To prawda, niektóre rozszerzenia do Skype'a - jak i innych popularnych programów - są niewiele wartymi gadżetami, dostarczającymi chwilowej rozrywki. Prawdą jest również to, że niemała część dostępnych bezpłatnie rozszerzeń to programy na poziomie amatorskim, oferujące interesujące funkcje, lecz niezapewniające stabilnej i pewnej pracy. Z drugiej strony, Skype jest przecież komunikatorem dla wszystkich i każdy może się nim bawić. Dlatego warto wypróbować przynajmniej niektóre z opisywanych wtyczek. Często ich niezwykłe koncepcje (np. wykrywacz kłamstw Kishkish czy program malarski dla dwojga) mogą stać się inspiracją do zacieśnienia kontaktów ze znajomymi poprzez zabawę.

Warto wspomnieć, że Skype ma wygodny Menedżer Dodatków, za pomocą którego możemy zarówno pobierać i instalować, jak i uruchamiać lub usuwać wszystkie wtyczki. Niestety, autorzy programu w pewnym sensie ukryli go przed użytkownikami w mało mówiącej pozycji menu Narzędzia | Zrób więcej. Dodatki możemy również pobierać ze specjalnej witryny internetowejhttp://extras.skype.com . Niektóre wtyczki nie są ujęte w oficjalnym wykazie, głównie dlatego, że są eksperymentalne. W naszym artykule pominęliśmy takie aplikacje, koncentrując się na wtyczkach polecanych przez producentów Skype'a.

Na koniec trzeba dodać, że sposób działania przynajmniej niektórych dodatków w dużej mierze jest uzależniony od szybkości łącza internetowego po obu stronach. Jeśli chcemy dzielić się aplikacjami lub pracować zespołowo, musimy dysponować odpowiednio szybkim łączem i mieć pewność, że również nasz partner w skype'owej rozmowie ma szerokopasmowy dostęp do Internetu.

Pamela for Skype

Skype może więcej

Polskojęzyczny interfejs Pamela for Skype znacznie upraszcza obsługę mniej doświadczonym użytkownikom programu.

Pamela for Skype to program, który pełni funkcję automatycznej sekretarki - dzięki usłudze VideoMail nasi rozmówcy zostawią wiadomości wideo, a my ustawimy automatyczne odpowiedzi tekstowe i nagramy prowadzone rozmowy. Pamelę wspiera też usługę VoiceMail. Program jest bardzo prosty w obsłudze. Wersja Basic, dostępna za darmo, zawiera wszystkie wymienione wyżej funkcje, lecz umożliwia nagranie tylko 15 minut rozmowy. Wersja Standard rozszerza możliwości o nagrywanie do 30 minut, eksport nagrań VoiceMail do plików MP3/OGG i przekazywanie rozmów. Wersje Professional i Business mają jeszcze większe możliwości, w tym nagrywanie rozmów bez limitu czasu, rejestrowanie wideorozmów z obrazem i historii czatów.

Informacje:

http://www.pamela-systems.com

Cena 35 zł (Standard), 75 zł (Professional), 120 zł (Business)

MX Skype Recorder

MX Skype Recorder pozwala nagrywać prowadzone przez Skype rozmowy. Dodatek występuje w trzech wersjach. 30-dniowa wersja próbna ma wszystkie możliwości odmiany Professional, lecz pozwala nagrać najwyżej pięć minut rozmowy. Wersja Standard umożliwia automatyczne nagrywanie (bez używania przycisku Start i Stop) oraz kompresję nagrania do formatu MP3. Wersja Professional dodatkowo oferuje tzw. tryb szpiegowski, w którym nagranie można uruchomić bez wiedzy rozmówcy, co jednak jest w świetle polskiego prawa nielegalne. Skype Recorder, niezależnie od wersji, współpracuje także z komunikatorami internetowymi Google Talk i Yahoo Messenger, a wersja Professional może symultanicznie obsługiwać kilka programów korzystających z technologii VoIP.

Informacje:

http://www.skyperec.com

Cena 35 zł (Standard), 50 zł (Professional)

Kishkish Lie Detector

Wykrywacz kłamstw w Skype? To możliwe. Programiści z firmy Kishkish oferują bezpłatną wtyczkę Lie Detector, wykorzystującą opracowaną przez tę samą firmę technologię nazwaną VSA (Voice Stress Analysis). Żeby z niej skorzystać, wystarczy nagrać rozmowę i następnie poddać ją analizie pod względem poziomu stresu w głosie. Według autorów wtyczki, na podstawie pewnych parametrów sygnału mowy można ustalić uczucia mówiącej osoby i stwierdzić, czy kłamie, czy mówi prawdę. Na ich stronie znajdziemy całą teorię analizy poziomu stresu w głosie i opis zasady działania ich programu. Oczywiście, lepiej podchodzić do takich teorii z przymrużeniem oka i nie sugerować się za bardzo wynikami analizy, ale trzeba przyznać, że to naprawdę ciekawy pomysł.

Informacje:

http://www.kishkish.com

Cena: bezpłatny

Crazy Talk for Skype

Skype może więcej

CrazyTalk, jak pokazuje praktyka, urozmaica i uprzyjemnia rozmowę, choś przydałoby się więcej bezpłatnych awatarów.

Wtyczka przeznaczona jest przede wszystkim dla posiadaczy kamer internetowych. Umożliwia nawiązywanie i prowadzenie rozmów wzbogaconych obrazem wideo z kamery. Jednak prawdziwą twarz można zastąpić awatarem, czyli animowaną grafiką, i swobodnie przełączać między widokiem z kamery a obrazem awataru. Sympatyczne lub budzące śmiech czy odrazę postaci "mówią" i śledzą oczami kursor myszy. Dodatkowo mamy zestaw animowanych, zabawnych emotikonów. Crazy Talk w darmowej wersji oferuje zaledwie kilka postaci. Na stronie producenta znajdziemy więcej awatarów, kosztujących po 2 dolary za sztukę. Na szczęście bezpłatny pakiet wystarczy, aby rozmówca w pierwszym momencie został zupełnie zaskoczony.

Informacje:

http://www.reallusion.com/crazytalk4skype

Cena: bezpłatny

Trend Micro Web Threat Protection

Dodatek Trend Micro Web Threat Protection korzysta z nowej technologii opracowanej przez znanego producenta oprogramowania antywirusowego. Chroni przed atakami z Internetu, oceniając bezpieczeństwo transmisji na podstawie wielu czynników. Działa inteligentnie, blokując określone strony i treści zawierające złośliwe oprogramowanie, a nie całe serwisy. W wypadku Skype'a pojawiło się już kilka różnych robaków i trojanów, które rozprzestrzeniają się za jego pośrednictwem. Mogą na przykład kraść hasła lub inne prywatne informacje, przechowywane na komputerze. Dlatego warto skorzystać z darmowego dodatku i zabezpieczyć się przed możliwością zaatakowania przez złośliwe oprogramowanie, które może się rozprzestrzeniać poprzez pozornie niewinnego Skype'a.

Informacje:

http://www.trendmicro.com.pl

Cena: bezpłatny