Skype - nowa wersja, nowe usługi

Firma Skype International udostępniła nową wersję popularnego komunikatora głosowego Skype. Główne zmiany w nowej edycji to modyfikacje interfejsu oraz usunięcie kilku błędów w aplikacji. Wersja 1.2.0.48 obsługuje również nowe (oficjalnie zaprezentowane kilka dni temu) usługi Skype - możliwość wykupienia wirtualnych numerów, dzięki czemu posiadacze telefonów stacjonarnych i komórkowych mogą dzwonić do użytkowników Skype (usługa SkypeIn) oraz pocztę głosową (Skype Voicemail).

Skype - nowa wersja, nowe usługi
Skype jest doskonałym narzędziem dla osób, które chciałyby komunikować się ze znajomymi z całego świata, bez ponoszenia horrendalnych kosztów. Program umożliwia prowadzenie rozmów głosowych (o jakości znacznie lepszej niż w przypadku telefonów) pomiędzy komputerami, a także pomiędzy komputerem oraz telefonem stacjonarnym lub komórkowym. Program dostępny jest za darmo, darmowe jest także prowadzenie rozmów pomiędzy komputerami. Płacimy jedynie za rozmowy komputer - telefon (przy czym zaznaczyć trzeba, że ceny połączeń - szczególnie długodystansowych, np. międzynarodowych) - są znacznie niższe niż u tradycyjnych operatorów telekomunikacyjnych.

Skype - nowa wersja, nowe usługi

Skype

Do korzystania ze Skype nie jest wcale potrzebne szczególnie szybkie łącze - jego producent zapewnia (a praktyka to potwierdza), że program poprawnie działa nawet na połączeniach dial-up (56 kbps). Komunikator znakomicie radzi sobie również z obsługą połączeń konferencyjnych - tzn. rozmów, w których udział bierze trzech (lub więcej) rozmówców. Co więcej, jeśli w danej chwili nie mamy ochoty rozmawiać 'głosowo', Skype oferuje również możliwość klasycznego, tekstowego komunikowania się.

Zobacz również:

Co nowego w wersji 1.2.0.48

Podstawowe zmiany w najnowszej edycji Skype'a to:

- uruchamianie formularza "SkypeOut Quality Feedback" po wykonaniu kilku połączeń w ramach usługi SkypeOut.

- usunięcie błędu, umożliwiającego obejście zabezpieczeń programu przez już zaakceptowanego, ale zmodyfikowanego klienta API;

- drobne zmiany interfejsu (przeniesienie niektórych przycisków, zmiana standardowej szerokości klienta z 280 do 310 pikseli).

Wyniki badań TNS OBOP

Co czwarty Polak posiadający dostęp do Internetu deklaruje chęć korzystania z telefonii IP - wynika z najnowszego badania TNS Telecoms Index, realizowanego przez TNS OBOP. 6% ankietowanych już korzystało z telefonii internetowej, zaś 19% zamierza skorzystać z takich usług. Oznacza to, że w Polsce jest ponad 600 tys. obecnych i blisko 2 mln potencjalnych użytkowników telefonii IP. "Można przypuszczać, że wraz z nasileniem kampanii informacyjnej, liczba zainteresowanych telefonią IP wzrośnie nawet dwukrotnie. Wśród 10,4 mln polskich internautów, aż 2,5 mln nie zna tej usługi, a wielu przyznaje, że jest na ten temat niewystarczająco poinformowanych" - komentuje Konrad Magdziarz z TNS OBOP.

Nowe usługi

Nowa wersja oferuje również testowe wsparcie dla dwóch nowych, płatnych usług Skype - SkypeIn oraz Skype Voicemail. Pierwszą edycją Skype'a, obsługującą je była już 1.2.0.37 (zaprezentowana 23 marca) - jednak dopiero ostatnio firma Skype oficjalnie poinformowała o testowym uruchomieniu nowych usług.

SkypeIn, czyli z telefonu na komputer

Skype - nowa wersja, nowe usługi

Skype - ekran powitalny

Użytkownicy Skype'a mają możliwość wykupienia wirtualnych numerów telefonicznych, pod którymi będą dostępni dla użytkowników telefonów stacjonarnych i komórkowych. Usługa ta - SkypeIn - dopełnia dostępną już SkypeOut, która pozwala na rozmowy użytkowników Skype'a z osobami posiadającymi standardowe telefony. Użytkownicy SkypeIn mogą obecnie wykupić do trzech takich numerów.

W tej chwili, wedle deklaracji przedstawicieli Skype, usługa dostępna jest tylko w dziewięciu krajach: Polsce (na razie można wykupić jedynie numer w warszawskiej strefie numeracyjnej - 0 22), Danii, Finlandii, Norwegii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Francji, Hong Kongu i USA. Trzymiesięczna subskrypcja kosztuje 10 EUR (13 USD), a całoroczna - 30 EUR (39 USD). Pomimo, że głównym celem nowej usługi jest możliwość nawiązywania połączeń z zarejestrowanymi użytkownikami Skype'a poprzez normalne telefony, to jest jeszcze jeden plus. Rozmowy te będą kosztowały tyle, co zwykłe rozmowy telefoniczne. Dzwoniąc na przykład z Berlina do użytkownika, który ma zarejestrowany numer w Londynie, zapłacimy za rozmowę pomiędzy Berlinem i Londynem, chociaż użytkownik może być w tym momencie np. w Hong Kongu.

Poczta głosowa w komputerze

Drugą usługą jest poczta głosowa Skype Voicemail. Użytkownicy mogą otrzymywać za jej pośrednictwem wiadomości, nie przekraczające 10 minut, od użytkowników zwykłych telefonów lub innych użytkowników sieci Skype. Dodatkowe funkcje poczty to możliwość nagrywania własnych, spersonalizowanych powitań, odtwarzania wiadomości nawet w trybie 'offline', czy przekierowywania rozmów przychodzących na skrzynkę poczty. Nowa usługa jest dostępna jako część subskrybcji usługi SkypeIn lub też może być kupiona osobno za 5 EUR (7 USD) za trzy miesiące, czy 15 EUR (19 USD) za rok.

Więcej informacji na temat komunikatora Skype - w tym m.in. testy połączeń - można znaleźć w naszej sekcji tematycznej "Skype - rozmowy za grosze".

Firma Skype ma zamiar w niedługim czasie uruchomić także usługę wideokonferencji oraz usługi dla małego i średniego biznesu. Ogłoszenie dostępności nowych usług zbiegło się z niecodziennym jubileuszem - program Skype został pobrany ponad 100 milionów razy, a firma chwali się, że ma ponad 35 milionów zarejestrowanych użytkowników.

Program posiada również polską wersję językową i dostępny jest na inne platformy systemowe - Linux oraz Mac OS.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie producenta.