Skype oskarżany o łamanie praw licencyjnych GPL v2

Twórcy znanego na całym świcie komunikatora Skype stali się obiektem ataku wielu organizacji walczących o przestrzeganie praw licencji open source/free software. Spór rozpoczął się od jednego z produktów firmy Skype Technologies.

WSKP100

WSKP100

Skype to obecnie najpopularniejszy komunikator internetowy wykorzystujący sieć p2p do rozmów głosowych. Nowa technologia coraz bardziej wypiera z rynku starsze protokoły VoIP, takie jak SIP lub IAX. Coraz większe zainteresowanie budzą również telefony wykorzystujące sieć Skype zarówno do rozmów między użytkownikami komunikatora, jak i rozmów stacjonarnych. To właśnie jedno z takich urządzeń stało się początkiem sporu. Telefon WSKP100 ma w sobie zainstalowany prosty system operacyjny bazujący na Linuksie. Oprogramowanie jest rozprowadzane licencji GPL v2, według której każdy zainteresowany użytkownik ma prawo mieć dostęp do kodu źródłowego aplikacji.

Organizacje z wielu państw Europy stwierdziły, iż Skype nie udostępnia kodu źródłowego. Chociaż producent obronił się stwierdzeniem, iż do każdego urządzenia dodawana jest informacja o miejscu, skąd kod można pobrać, to pojawiło się kilkanaście innych zastrzeżeń do tego typu postępowania.

Póki co, firma Skype Technologies nie przejmuje się zbytnio atakami na ich produkt. Mimo to, w Internecie istnieją pogłoski, iż sprawą zajmie się serwis gpl-violations.org.