Skype: surfuj i... rozmawiaj za darmo

Firma Skype zaprezentowała nową edycję swojego sztandarowego produktu - komunikatora głosowego Skype. Nowa wersja nie przynosi może rewolucyjnych zmian (najważniejszą innowacją jest tu możliwość dodania do profilu użytkownika zdjęcia), programowi warto jednak przyjrzeć się bliżej - tym bardziej, że jego najnowsza wersja jest już wolna od kilku błędów, które irytowały w poprzednich edycjach. Nie co dzień trafia się okazja skorzystania z darmowego komunikatora, który z powodzeniem może zastąpić telefon. Co ważne, do korzystania ze Skype nie jest wcale potrzebne łącze o potężnej przepustowości - program poprawnie działa nawet na połączeniach dial-up (56 kbps).

Skype: surfuj i... rozmawiaj za darmo
Skype beta (program cały czas dostępny jest w darmowej wersji testowej) zaprezentowany został we wrześniu ubiegłego roku. Autorami programu są twórcy popularnego serwisu KaZaA - nie dziwi więc fakt, że Skype działa w oparciu o protokół P2P. Interfejs i zasada działania programu są zbliżone do tego, który oferują tradycyjne komunikatory internetowe, takie jak ICQ, Gadu-Gadu czy Tlen - z tą jednakże różnicą, że w Skype, zamiast mozolnie wpisywać komunikaty, możemy swobodnie rozmawiać.

Skype: surfuj i... rozmawiaj za darmo

Skype

Okazało się, że w Sieci surfuje bardzo wiele osób skłonnych do skorzystania z tej formy komunikacji - od momentu udostępnienia pierwszej wersji programu pobrało go już ponad 12,5 mln osób ze 170 krajów. Taki wynik pozwala określić Skype mianem programu o najszybciej rosnącej popularności w historii branży IT. Trzeba jednak przyznać, że autorzy aplikacji solidnie pracowali na swój sukces - program jest regularnie uaktualniany i wciąż wzbogacany o nowe funkcje - np. możliwość prowadzenie konferencji czy zaprezentowaną właśnie funkcję "My Picture".

Zobacz również:

  • Jak sprawdzić czy kamerka internetowa w laptopie działa? [PORADNIK]
  • Elon Musk ostrzega - możliwe ataki na Starlinki

Jak to działa?

Skype jest darmowy - jedyny koszt, jaki ponosimy podczas korzystania z niego, to opłata za łącze. Dzięki temu aplikacja stanowi interesującą alternatywę dla telefonu stacjonarnego - nierozsądne wydaje się np. dzwonienie do mieszkającego na drugim końcu Polski (lub świata) kolegi, skoro można zainstalować Skype i konferować za darmo. Poniżej przedstawiamy instrukcję, która ułatwi Wam korzystanie z programu.

Do korzystania ze Skype potrzebny jest komputer PC pracujący pod kontrolą systemu Windows 2000 lub XP i wyposażony w procesor taktowany zegarem 400 MHz, co najmniej 128 MB pamięci RAM, ok. 10 MB wolnej przestrzeni dyskowej, karta dźwiękowa, głośniki i mikrofon oraz połączenie z Internetem ("wdzwaniane" lub stałe).

Używanie Skype jest dziecinnie proste - poradzi sobie z nim każdy, kto korzystał z "tradycyjnych" komunikatorów internetowych. Wielką zaletą tego oprogramowania jest fakt, iż użytkownik nie musi samodzielnie konfigurować połączenia - instalacja Skype jest naprawdę bardzo prosta.

Instalacja i konfiguracja

Pierwszym etapem jest zaopatrzenie się w plik instalacyjny - pobrać można go np. z naszego serwisu FTP:http://www.pcworld.pl/ftp/pc/programy/3600/Skype.0.98.0.04.Beta.html (to najnowsza, udostępniona 25 maja wersja).

Skype: surfuj i... rozmawiaj za darmo

Wybór wersji językowej

Instalator sam wykrywa zainstalowaną wersję językową systemu i oferuje menu w języku polskim. Korzystanie z niego nie powinno nikomu dostarczyć niespodziewanych trudności. Konfiguracja Skype'a jest ściśle powiązana z procesem instalacji i sprowadza się do założenia nowego konta użytkownika (lub skorzystania z już istniejącego). Podczas tego procesu użytkownik ma możliwość wprowadzenia m.in. numeru telefonu komórkowego, telefonu do domu i biura, czy wstawienia do profilu miniaturki własnego zdjęcia.

Następny krok to oczywiście sprawdzenie ustawień mikrofonu. Można w tym celu próbować skontaktować się ze znajomymi, jednak najprostszą możliwością jest połączenie się z użytkownikiem 'echo123' - to mechanizm testowy Skype'a - aby się z nim połączyć, należy znaleźć użytkownika o tej nazwie w katalogu i nawiązać z nim połączenie. Po usłyszeniu anglojęzycznego komunikatu, który wyjaśnia, jak działa ów mechanizm, należy nagrać swoją wiadomość - jeśli wszystko przebiegło pomyślnie, to po chwili powinieneś usłyszeć swoje słowa.

Wyszukiwanie użytkowników

Skype: surfuj i... rozmawiaj za darmo

Przeszukiwanie katalogu użytkowników

W odróżnieniu od większości komunikatorów dane użytkowników Skype'a nie są gromadzone centralnie - ma to tę przykrą konsekwencję, że wyniki wyszukiwania użytkowników nie zawsze są w pełni trafne (tym bardziej, że w wynikach wyszukiwania widoczni są tylko ci użytkownicy, którzy korzystali ze programu w ciągu trzech ostatnich dni). Sam proces wyszukiwania pozwala na odnajdywanie użytkownika za pomocą większości wprowadzonych przy tworzeniu profilu danych: nazwy użytkownika, adresu e-mail, płci, kraju, stanu lub województwa, miasta, strony WWW, imienia i nazwiska, daty urodzin, języka, telefonu domowego, telefonu do biura, telefonu komórkowego i dodatkowych informacji o użytkowniku.

Nawiązywanie połączeń

Każdy, kto kiedykolwiek korzystał z Gadu-Gadu lub ICQ, bez problemu poradzi sobie z obsługą tego komunikatora. Aby rozpocząć rozmowę, wystarczy wybrać z listy aktywnego użytkownika i kliknąć ikonę połączenia - jeśli tylko przyjmie on nasze "zapytanie", rozmowa zostanie nawiązana. Co ważne, dzięki prowadzonemu automatycznie przez program archiwum użytkownik ma możliwość sprawdzenia zarówno wszystkich przeprowadzonych rozmów, jak i przejrzenia listy nieodebranych połączeń. Przydatna może się również okazać możliwość zawieszania rozmowy przez rozmawiającego - jednocześnie możemy mieć nawet 16 takich zawieszonych rozmów.

Na koniec warto zaznaczyć, że Skype, w odróżnieniu od większości podobnych aplikacji zapewnia domyślne szyfrowanie przesyłanych danych kluczem o długości 256 bitów (dotyczy to wszystkich prowadzonych przez użytkownika rozmów głosowych). Dodatkową zaletą komunikatora jest brak wbudowanych dodatków typu adware czy spyware.

Więcej informacji:

http://www.skype.com