Skype testuje aplikację dla telefonów komórkowych

Skype zaprezentował wersję beta oprogramowania klienckiego przeznaczonego dla telefonów komórkowych, które obsługuje rozmowy oraz inne funkcjonalności oferowane przez popularną aplikację VoIP.

"Nowy produkt jest częścią naszej strategii zmierzającej do tego, aby Skype był dostępny na tak wielu platformach, jak jest to tylko możliwe", skomentował informację Wilhelm Lundborg, stojący na czele oddziału Skype for Business.

Obecnie ok. 50 aparatów telefonicznych (produkowanych przez takie firmy, jak Motorola, Nokia, Samsung i Sony Ericsson) jest zgodnych z usługą. Inne telefony komórkowe mogą również obsługiwać aplikację, pod warunkiem że wspierają język Java, na którym bazuje usługa.

Wszystkie funkcjonalności nowej usługi pracują już w kilku krajach (w Wielkiej Brytanii, Brazylii, Szwecji, Danii, Finlandii, Polsce i w Estonii), a w wielu innych krajach obsługiwane są tylko połączenia przychodzące (oprogramowanie nie obsługuje jeszcze połączeń wychodzących).

Cena, jaką użytkownik musi zapłacić za połączenie, zależy od kilku czynników. Opłaty za telefonowanie przez Skype za granicę będą mniejsze niż przy użyciu tradycyjnej metody, ponieważ użytkownik płaci wtedy tylko tyle, ile operator telefonii komórkowej pobiera od niego w danym kraju za wewnętrzne (lokalne) połączenia.

Usługa nie jest jednak przeznaczona dla użytkowników podróżujących często po różnych krajach i korzystających z roamingu, z powodu specyficznej konfiguracji bramek Skype obsługujących połączenia. Użytkownicy korzystający z roamingu muszą bowiem płacić za zwrotne połączenie z bramką Skype, co znacznie podnosi koszt rozmowy.

Cena połączenia z użytkownikiem non-Skype jest rozbita na dwie części: najpierw użytkownicy płacą określoną stawkę swojemu operatorowi (tak jak za regularne połączenie), a do tego dochodzi opłata SkypeOut za połączenie się z docelowym użytkownikiem.

Podsumowując - cena za połączenie z użytkownikiem non-Skype znajdującym się za granicą będzie mniejsza niż w przypadku użycia tradycyjnej metody tylko wtedy, gdy opłata SkypeOut będzie mniejsza niż ta płacona za regularną rozmowę międzynarodową. Aby obniżyć koszty i zachęcić użytkowników do korzystania z usługi, Skype wprowadził niedawno do swojej oferty całą gamę nowych pakietów SkypeOut.

Skype traktuje połączenia przychodzące tak jak rozmowy przekazywane do telefonów komórkowych użytkowników. Dlatego użytkownicy odpowiadający na próby połączeń realizowane przez lokalnych użytkowników non-Skype (znajdujących się w tym samym kraju), muszą wnosić opłatę SkypeOut.


Zobacz również