Słaby wzrost w Niemczech

Gospodarka Niemiec, naszego najważniejszego partnera handlowego, wzrosła o III kw. br. zaledwie o 0,1% w porównaniu z II kw. br.

Wynika tak z badania NTC Research, przeprowadzonego na zlecenie agencji Reutera. Wskaźnik został opracowany na podstawie analizy wyników badań dotyczących nastrojów menedżerów logistyki z niemieckich firm sektora przemysłowego, usługowego i budowlanego.

Jak podaje NTC Research, Produkt Krajowy Brutto w Niemczech w lipcu br. wzrósł o 0,2%, w sierpniu o 0,1%, zaś we wrześniu br. spadł o 0,1%. W poprzednich dwóch kwartałach NTC Research szacował, że wzrost gospodarczy wyniósł 0,2%.

Według oficjalnych danych wzrost gospodarczy w Niemczech wyniósł w ostatnim kwartale 0,3%.

Natomiast w sierpniu br. o 1,7% wzrosły w Niemczech zamówienia w przemyśle, w porównaniu z lipcem br., zwiększając się o 1,1% w skali roku - wynika z danych opublikowanych przez niemieckie Ministerstwo Finansów. W sierpniu o ponad 20% zwiększyły się zamówienia w przemyśle landów wschodnich, zamówienia na dobra kapitałowe wzrosły o 4,2%, spadły zaś o 1,7% zamówienia na dobra konsumenckie i dobra trwałego użytku.